HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

10 ország, ahol a nőknek a legnehezebb az életük. Kitalálod, hogy melyik ország van az 1. helyen?

Ezekben az országokban gyakorlatilag kilátástalan a nők helyzete.

    Míg egyes nők a hónaljszőrzet növesztésének jogáért küzdenek, mások egészen más szintű problémákkal szembesülnek, melyek messze állnak a férfiakkal való egyenlőségért folytatott harctól. Számukra nem az egyenlőség a cél, hanem az, hogy egyáltalán embernek tartsák őket.

    HIRDETÉS

    A Georgetown Egyetem és az Oslói Békekutatási Intézet összehasonlította a nők jogait a különböző országokban, és megvizsgálta a társadalmi beilleszkedés, a jogrendszerben való képviselet és az otthoni biztonságérzet szintjét.

    Az ENSZ Nemek Közötti Egyenlőségi Indexe (GII) is ilyen adatokat használ, mint például a nők által elvégzett iskolai évek száma, a nők részvétele a politikában, az anyai halálozás, a korai házasságok és a tinédzserkori terhességek aránya.

    Ezek alapján összeállítottam egy listát a nők számára legrosszabb 10 országról, ahol szó szerint alig tekintik őket embernek.

    10. Pakisztán

    Nők helyzete a világban 019

    A Női Béke- és Biztonsági Index (WPS) a 170 ország közül a 167. helyre sorolja az országot. Ez alacsony szintű női pénzügyi biztonságot (7%), rossz minőségű oktatást (kevesebb, mint 4 évnyi iskolázás) és 21%-nál alig valamivel magasabb foglalkoztatási arányt mutat. Ezenkívül jelentősen jelen vannak a diszkriminatív társadalmi normák és a partnerek általi erőszak gyakori esetei.

    A WPS index rámutat, hogy Pakisztán alacsony rangsorának egyik fő oka a nők jogainak tartományonként eltérő helyzete. A legszegényebb régiókban a WPS-mutatók a legrosszabbak, ezeket valamennyire kozmetikázzák az ország más részein megfigyelhető átlagok.

    9. Közép-afrikai Köztársaság

    Nők helyzete a világban 018

    Az utóbbi években a nők számára a feltételek kissé javultak a Közép-afrikai Köztársaságban, főként a szervezett erőszak csökkenése miatt, ami a 2021-es WPS index szerint javította a társadalmi biztonságérzetet. Azonban még mindig sok tennivaló van. A Közép-afrikai Köztársaságban a nők általában csak 3 évnyi oktatásban részesülnek, a helyi parlamentben pedig kevesebb, mint 9%-os a képviseletük. Ezenkívül a csökkenő erőszak ellenére a közép-afrikai nők ötöde még mindig párkapcsolati erőszaktól szenved.

    Vannak más akadályok is a nők számára a Közép-afrikai Köztársaságban. A káros nemi gyakorlatok, mint a korai és kényszerházasságok, azt jelentik, hogy a nők 61%-a kényszerült 18 éves kora előtt házasságra lépni vagy élettársi kapcsolatba kerülni valakivel. A reproduktív korban lévő nők jogait a házastársi partner kiválasztásában jelentősen korlátozzák. A UNICEF adatai szerint 2019-ben a Közép-afrikai Köztársaságban a nők alig több mint negyede fért hozzá a modern fogamzásgátláshoz.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    8. Szomália

    Nők helyzete a világban 017

    Míg Szomáliában a nők aránya a politikában magasabb, mint a Közép-afrikai Köztársaságban (a szomáliai parlamentben 23% a nők aránya), a munkaerőpiacon jóval alacsonyabb a részvételük (23% a 68%-hoz képest). Az országban óriási problémák merülnek fel a nők számára az anyagi biztonság terén (beleértve a földtulajdonhoz való jogot is). Jellemző a magas szintű zaklatás és erőszak, valamint a férfiakhoz képest jelentős bérszakadék.

    Az ENSZ jelentései szerint Szomáliában a nők több mint egyharmada 18 éves kora előtt megy férjhez, és az országban a nők mindössze 2%-a fér hozzá biztonságos és modern fogamzásgátlási és családtervezési eszközökhöz. Ez az egyik legmagasabb anyai halálozási arányt eredményezi a világon: 100 000 szülésben 829 szomáliai nő hal meg.

    7. Sierra Leone

    Nők helyzete a világban 016

    Sierra Leonéban az anyai halálozás mértéke még magasabb, mint Szomáliában. Itt 100 000 terhességbe vagy szülésbe 1120 nő hal bele. Bár sokan az országban igyekeznek leküzdeni a régi nemi normákat, a válságok visszavetik a haladást. Például a 2014-2016-os Ebola-járvány a tinédzserkorú lányok nem kívánt terhességeinek számának növekedéséhez vezetett.

    Sierra Leone az elmúlt 20 évben viszonylagos békét élvez, de a nemi erőszak továbbra is fennáll. A WPS index szerint Sierra Leone-i nőknek csak 45,8%-a érzi magát biztonságban, ha este egyedül sétál az utcán.

    A nők többsége kevesebb, mint 3 évnyi oktatásban részesül, és az iskolában rendszeresen zaklatásnak van kitéve a fiúk részéről. Ezenkívül a női nemi szervek megcsonkítása is elterjedt, ez a 15 éves lányok 90%-át érinti.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    6. Szudán

    Nők helyzete a világban 015

    2019 nyara a nők jogainak terén némi előrelépést hozott Szudánban, beleértve a női nemi szervek megcsonkításának büntetőjogi következményeit is. Törölték azokat a törvényeket, amelyek korlátozták a nők öltözködési, mozgási és munkahelyi lehetőségeit. Célul tűzték ki, hogy a nők 40%-os képviseleti arányt szerezzenek az ország parlamentjében. Ez biztató előrelépés az ország számára, bár a járvány miatt a haladás lelassult. 2021-ben a WPS index 22%-ra tette a nők parlamenti arányát.

    Egyébként Szudánban a helyzet nagyrészt hasonló a listán szereplő előző országokhoz. Bizonyos területeken kissé jobb, de máshol épp ellenkezőleg, jóval rosszabb a helyzet.

    5. Csád

    Nők helyzete a világban 014

    A 2020-as ENSZ Nemek Közötti Egyenlőségi Indexe alapján Csád a 162 ország közül a 160. helyen áll.

    20 évvel ezelőtt Csád bevezette a reproduktív egészségügyi törvényt, ami jelentősen csökkentette a női nemi szervek megcsonkításának gyakorlatát. A korai és kényszerházasságok azonban továbbra is elterjedtek. A lányok átlagos házasságkötési életkora 16 év, míg a fiúké 22 év. A korai házasság nemcsak hogy hagyomány ebben az országban, de komoly veszélyt is jelent a lányokra: terhesség, műtét, halál.

    A párkapcsolati erőszakot elszenvedő nők aránya csökkent. Azonban még sok tennivaló van, különösen az oktatás területén, ahol a nők kevesebb, mint 2 évnyi iskolát végeznek. Csádnak a második legmagasabb az anyai halálozási aránya a világon, 1140 haláleset jut 100 000 szülésre.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    4. Kongói Demokratikus Köztársaság

    Nők helyzete a világban 013

    A Kongói Demokratikus Köztársaság a 2021-es WPS indexen a 163. helyet foglalja el a 170 országból, és a 2020-as ENSZ Nemek Közötti Egyenlőségi Indexen a 150. helyet a 162 országból.

    A nők 51%-a élete során legalább egyszer párkapcsolati erőszakot szenved el a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A kongói nők 37%-a 18 éves kora előtt megy férjhez, és 15-19 éves koruk között 1000 lányból 124 lesz anya.

    A férfiak majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel folytatják az oktatást az általános iskola után, mint a nők. Ez az arány 65,8% a férfiak és 36,7% a nők esetében.

    3. Dél-Szudán

    Nők helyzete a világban 012

    A patriarchális kultúrából eredő káros nemi normák megfosztották a dél-szudáni nőket a döntéshozatalban és a politikai részvételben való részvételtől. A nőknek kevés döntési joguk van a családon belül.

    A tulajdonjogok és a földbirtoklási jogok hiánya a nemek közötti jogi egyenlőtlenség alapja. Az országnak a legmagasabb az anyai halálozási aránya a világon: 100 terhes nőből 12 meghal Dél-Szudánban terhességi vagy szülési komplikációk következtében.

    A WPS index alapján az ország az utolsók között szerepel a nők jogai és biztonsága terén. Dél-Szudánban a hosszan tartó konfliktus miatt nem biztonságos a nők számára sem a közösségekben, sem a családjukban a párkapcsolati erőszak miatt. Minden negyedik dél-szudáni nő rendszeres párkapcsolati erőszaktól szenved.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    2. Szíria

    Nők helyzete a világban 011

    A 2011-es háború előtti Szíriában hagyományosan patriarchális rend uralkodott. A nők az 1950-es évek közepén szavazati jogot kaptak a nemzeti választásokon, és bár munkavállalásuk megengedett volt, a munkaerőpiac kis részét tették ki.

    A szír középosztályban sok nő inkább otthon maradt és családot nevelt. A házasságot a férj és a feleség apja közötti szerződésnek tekintik. Szíria csak 2020-ban kezdte el büntetni a „becsületgyilkosságokat”.

    A becsületgyilkosság egy családtag megölése a többi családtag által, amelyben az elkövetők szerint az áldozat megsértette a család becsületét, a közösség vagy a régió elveit.

    A hosszan tartó válság súlyosbította a nemi normák több aspektusát. Szíria alacsony helyezésének egyik oka a WPS indexen az országban jelenleg is fennálló konfliktus, ami miatt 100 000 nőből 75 hal meg szervezett erőszak miatt, és a nők alig 16,9%-a érzi magát biztonságban a saját közösségében.

    A Georgetown Egyetem a konfliktussal kapcsolatos erőszak mértékét „tömegesnek” minősíti, és megjegyzi, hogy a szír nők csaknem 25%-a számolt be a partnere által elkövetett erőszakról.

    Szíria némileg jobban szerepel az ENSZ kutatásaiban, de bizonyos meghatározó tényezők, mint például a nők által eltöltött iskolaévek száma, kissé torzak. A konfliktus megakadályozta egy egész generációnyi szír lánynak és fiúnak az alapfokú oktatásban való részvételt.

    1. Afganisztán

    Nők helyzete a világban 010

    Afganisztán a 170 ország közül az utolsó helyen áll a WPS indexen, és a 162 országból a 157. helyen az ENSZ Nemek Közötti Egyenlőségi Indexén. Több mint négy évtizednyi válság, a regresszív nemi normákkal párosulva, sok afgán nőt és lányt iskolázatlanul hagyott. Akiknek megengedik, hogy iskolába járjanak, általában azok sem maradnak ott két évnél tovább.

    Az ország a nők elleni erőszak terén is az élen jár: 100 nőből 35 szenved erőszak miatt a partnerétől. A „becsületgyilkosságok” bár tiltottak, továbbra is elterjedtek ebben az országban.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.