HIRDETÉS BEZÁRÁS
Egyéb

14 olyan dolog, aminek lejárati ideje van, pedig nem is sejtettük

Nem csak az ételek lejárati idejére kell figyelni.

    Anyagi szempontból nézve ésszerű döntés lehet, egy rokonoktól kapott, használt gyerekülést használni a kocsiban. Kiderült azonban, hogy még a gyereküléseknek is van lejárati ideje, és ez típusonként és márkánként eltérő. Bár a legtöbben, csak a romlandó cikkek, például élelmiszerek, gyógyszerek és kozmetikumok esetén figyeljük a lejárati időt, fontos tudni, hogy még a nem romlandó termékeknek is megvan a maguk szavatossági ideje.

    HIRDETÉS

    A Liked.hu-nál most összegyűjtöttünk néhány olyan dolgot, amiről nem is gondolnánk, de a szavatossági idő lejárta után bizony jelentősen veszítenek a hatékonyságukból és megbízhatóságukból.

    1 A legtöbb elosztót 2 évente cserélni kell

    Szavatossági idő 023
    Pixabay.com

    Az elosztók és hosszabbítók nem rendelkeznek szó szerint vett lejárati idővel. Az idő múlásával azonban csökken a hatékonyságuk. Ha tehát nem emlékszel arra, hogy mikor vásároltad az elosztód vagy hosszabbítód, akkor itt az ideje lecserélni. Továbbá, ha égési sérüléseket észlelsz a konnektor körül, vagy azt tapasztalod, hogy valami bedugott dolog villog, akkor is cserélni kell.

    Ne feledd, hogy a több konnektoros elosztók hírhedt tűzgenerátorok. Bármilyen rövidzárlat vagy szikra tüzet okozhat, ezért a legjobb, ha 1-2 évente cseréljük őket.

    2 A házban viselt papucsokat 6 havonta cserélni kell

    Szavatossági idő 022
    Pexels.com

    Egyszerűen fogalmazva, a beltérben viselt flip-flopok nagyon egészségtelenek lehetnek. A fürdőszobában és a konyhában is viseljük őket, így idővel romlik a higiéniájuk. Még ha gyakran mossuk is őket, a legjobb, ha 6 havonta cseréljük. Ez a lábaidnak is jót fog tenni.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    3 A melltartók 6 hónap vagy 1 év után tönkre mennek

    Szavatossági idő 021
    Bec/FlickrCC BY-SA 2.0

    A melltartók, sőt még az alsóneműk is sokáig kitartanak, ha jól gondozod őket. Ha azonban minden nap egy vagy két melltartót cserélgetsz, ne számíts arra, hogy 6 hónapnál vagy 1 évnél tovább bírják. Ha a melltartó már nem nyújt támogatást, mert a gumi meglazult, vagy ha lapos a kosara és kilóg a merevítője, ideje kicserélni.

    Ugyanezek a szabályok vonatkoznak a fehérneműkre is: ha bármilyen kopás, elszíneződés vagy szakadás tapasztalható, akkor ideje egy újabb fehérneművásárlásnak.

    4 A fűszerek 1-4 év után elveszítik az ízüket

    Szavatossági idő 020
    Jacqui Brown/FlickrCC BY-SA 2.0

    A legtöbb boltban vásárolt fűszer csomagolásán szerepel a lejárati idő. Ha azonban ez már nem látható, vagy ha saját magad készíted a fűszereket, akkor kövesd ezt az útmutatót. Bár a fűszerek nem igazán „járnak le”, de elveszítik az aromájukat és a pozitív tulajdonságaikat.

    A szárított fűszernövények 1-3 évig, az őrölt/porított fűszerek pedig 2-3 évig tarthatók el. Az egész fűszerek megfelelő tárolás esetén akár 4 évig is eltarthatók.

    5 Egy parfüm általában 3 évig bírja

    Szavatossági idő 019
    Pixabay.com

    Ha van egy kedvenc parfümöd, nem biztos, hogy ki kell dobnod, ha egy éven belül elhasználod. Ha azonban sok parfümöt szeretsz, és komplett gyűjteményed van, a legtöbb parfümmárka figyelmeztet, hogy a termékeik szavatossági ideje 3 év.

    Ez azt jelenti, hogy a parfümök illata ennyi ideig garantált. A parfümök egy idő után romlani kezdenek, és az illat savanyúvá, kesernyéssé válhat, sőt, néha még tojásszagú is lehet. Ekkor már biztos lehetsz benne, hogy ideje új üvegcsét venni.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    6 Cseréld le a párnákat 2-3 évente

    Szavatossági idő 018
    John Donges/FlickrCC BY-ND 2.0

    Már azzal összekoszolod a párnát, hogy alszol rajta. Idővel a párnák magukba szívják a testzsírokat, a szennyeződéseket, az elhalt hámsejteket és a poratkákat, valamint a különböző foltokat. Baktériumok és allergének búvóhelyévé válhatnak.

    Ne feledd, hogy 1-2 havonta tisztítsd meg a foltokat és a párna felületét, 6 havonta pedig mosd ki őket enyhe mosószerrel. Mindenesetre a legjobb, ha 1-2 évente teljesen lecseréljük a párnákat.

    7 A fakanál és merőkanál 1 évig bírja

    Szavatossági idő 017
    Pixabay.com

    A fából készült kanalakon és merőkanalakon idővel apró szilánkok és repedések jelentkeznek. Ezenkívül ezek az edények magukba szívják az olajat. Még ha szorgalmasan tisztítjuk is őket, a zugok és rések valószínűleg táptalajt jelentenek a baktériumok számára.

    Ennek tesztelésére jó módszer, ha a fából készült kanalakat és merőkanalakat forró vízbe merítjük. Ha a víznek rossz szaga van vagy rosszul néz ki utána, ideje kicserélni őket. De ne várj addig, amíg gusztustalanná válnak, hanem inkább évente cseréld őket. A régiek kerti szerszámként is szolgálhatnak.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    8 A futócipőknek is van futásteljesítményük

    Szavatossági idő 016
    Pexels.com

    A legtöbb futócipőgyártó cég szerint a cipőt 750-900 km-enként kell cserélni. Ez azt jelenti, hogy ha naponta 8 kilométert futsz, akkor 90-110 napon belül le kell cserélned.

    Természetesen, ha ritkán viseled a futócipődet, vagy ha inkább edzőteremben szeretsz edzeni, mint aszfalton vagy földön futni, akkor a cipő hosszabb ideig is kitarthat. Általában az a pillanat, amikor egy cipő elkezd kényelmetlenné válni vagy lábfájdalmat okoz, azt jelzi, hogy ideje lecserélni.

    9 A törölközők általában 3 évig bírják

    Szavatossági idő 015
    Pixabay.com

    Ha minden 3-4 fürdés után kimosod a törölközőket, és kiteríted őket száradni, esetleg a napra is, akkor valószínűleg sokáig kitartanak. Természetesen ez a törölköző minőségétől is függ. Ne feledd, hogy mivel a tested dörzsölöd velük, a törölközők nagyon gyorsan baktérium tanyává válhatnak.

    Ezért jó ötlet 3 évente teljesen lecserélni a törölközőket. A régieket rongyként használhatjuk újra.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    10 A fésűket 6 hónap elteltével cserélni kell

    Szavatossági idő 014
    Gee Hair/FlickrCC BY 2.0

    Amikor kifésülöd a hajad, az elhalt sejtek és a használt termékek maradványai átkerülnek a fésűre. Idővel ez felhalmozódik, és egészségtelenné teszi a fésűket. A töredezett sörték szintén csökkentik a kefék élettartamát. Ha minden használat után eltávolítod a lehullott hajszálakat, és hetente egyszer kimosod a kefét, meghosszabbíthatod annak élettartamát.

    De még így is célszerű 6 havonta egyszer lecserélni, hogy a fejbőr és a haj a lehető legjobb állapotban maradjon.

    11 A fürdőszivacsokat és luffákat 1 vagy 2 hónap elteltével cserélni kell

    Szavatossági idő 013

    A meleg, nedves fürdőszobai környezet ideális hely a baktériumok és gombák számára a szaporodáshoz. A luffa pedig különösen érzékeny ilyen szempontból. Ezért a szakértők azt javasolják, hogy a luffa szivacsokat havonta egyszer cseréljük, míg a szintetikus hálós fürdőszivacsokat két havonta cseréljük.

    Ne feledd, hogy minden használat után csavard ki őket, és szellős helyre akaszd fel száradni.

    12 A gyermeküléseket 6-10 évente kell cserélni

    Szavatossági idő 012
    Steve Baker/FlickrCC BY-ND 2.0

    A legtöbben valószínűleg gondolkodás nélkül elfogadnánk a rokonok által felajánlott ingyen gyereküléseket, már csak azért is, mert ezek rendkívül drága holmik. Ne feledd azonban, hogy az autósülések is lejárnak. Általában 6-10 évig tartanak.

    Nemcsak az elhasználódás teszi őket használhatatlanná, hanem a biztonsági előírások folyamatos változása és a gyártói tesztelés korlátai is.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    13 A bukósisakok élettartama 3 és 5 év között van

    Szavatossági idő 011
    Pete Toscano/FlickrCC BY-SA 2.0

    A legtöbb márkás sisakot a belsejében lévő lejárati dátummal lepecsételve szállítják. Ha azonban a kopás miatt már nem látod a dátumot, ne feledd, hogy a legtöbb sisak 3-5 évig bírja a használatot. Természetesen az esetleges sérüléseket leszámítva.

    Ha a sisakot keveset használták, 7 év után érdemes lecserélni. A habszivacs belseje és a ragasztó ugyanis csak ennyi ideig bírja.

    14 A konyhasó 3-5 évig bírja

    Szavatossági idő 010
    exceptinsects/Flickr, CC BY-SA 2.0

    A só önmagában nem romlik meg. De különböző adalékanyagokat tartalmaz, például jódot és csomósodásgátló anyagokat, amelyek miatt elveszítheti ízét és hatékonyságát, valamint becsomósodhat. Ezért érdemes a sót 3-5 évente kicserélni.

    Melyek azok a lejárati- és szavatossági dátumok, amik megleptek téged? Ismersz még esetleg ilyeneket?

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

2 hozzászólás
Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest
  • Bődületes marhaság!!!  A cikk címe inkább lehetne: "Hogyan termelj sok hulladékot" vagy "Ha van felesleges pénzed, milyen értelmetlen dolgokra költsd!" Egyetlen kivétel lehet a futócipő, ami 900km előtt is képes leamortizálódni.
  • 0
    Na tessék! Itt van a fogyasztói társadalom receptje: -Mindent, de mindent 2-3 évente cserélni kell. Azt várom, hogy pl.: a lakásokról is bebizonyosodjék, hogy a falakba és repedésekbe mindenféle kórokozó, parazita telepszik meg, ezért 2-3-5 évente le kell bontani és újat építeni! 😎- Só: ha valakinek van 3-5 éves sója... 😂 ekkora sületlenséget!

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.