HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

8 ezer lájk fél óra alatt – hogyan működnek az ázsiai „klikkfarmok”

Sok celeb és influenszer is alkalmazza ezeket.

    Hány ázsiaira van szükség ahhoz, hogy 8 ezer lájkot kapj valamelyik bejegyzésedre? Sokan azt gondolhatnák, hogy 8 ezerre. De a valóságban a pontos szám sokkal kevesebb: 8 ember. Ehhez persze rengeteg okostelefonra és egy kis lakásra is szükség van.

    HIRDETÉS
    Ázsiai klikkelések 007

    Mi az a klikkfarm?

    Manapság sokat hallani a különféle botfarmokról, amikkel tartalmakat, emaileket vagy épp hozzászólásokat generálnak az élő embereknek. A botfarmokat nem lehet csak úgy „kihelyezni” Kínába, mert ezeknek a tartalmaknak a helyi nyelven kell íródniuk és illeszkedniük kell a kulturális kontextushoz.

    Ezért minden országnak megvan a maga „botfarmja”, sőt, néha több is, melyek különböző célokra szolgálnak, néha politikai pártok érdekeit képviselik.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Így néz ki egy kínai klikkfarm, ami a hamis értékelések adására specializálódott:

    Más a helyzet a klikkfarmokkal. Ezek ugyanis „egykattintásos” szolgáltatást nyújtanak: fotókat lájkolnak, ingyenes alkalmazásokat töltenek le az App Store-ból, vagy épp 5 csillagos értékelést adnak azokra.

    Tudtad, hogy a fizetős alkalmazások árát is le lehet venni ideiglenesen, hogy a kínaiak egy nap alatt ezer alkalommal letölthessék és ötcsillagosra értékeljék? Ezután a fejlesztő egyszerűen visszaállítja az eredeti árat, immár rengeteg letöltéssel és pozitív értékeléssel az alkalmazás adatlapján. Ezt nem csak az App Store-ban alkalmazzák.

    Ugyanez a helyzet a webáruházak termékeinek lájkolásával is, és gyakran rendelnek értékeléseket is – ezek általában emojikból és „Tetszik!” / „Klassz!” feliratokból állnak, röviden és tömören.

    Ázsiai klikkelések 006

    A munkavégzők nyelvismerete tehát nem fontos, és a klikkfarmok mindig a „legolcsóbb”, de ugyanakkor technológiailag fejlett országokban nyílnak meg. Ilyen Kína (főleg Hongkong, ahol rugalmasabbak a törvények), Vietnám és India.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Hogyan működik egy tipikus klikkfarm?

    A klikkfarmok nem nagyok, általában egy vagy kétszobás lakások, tele okostelefonokkal. Indiában állítólag jobban szeretik a laptopokat.

    A kínaiak azonban inkább száz okostelefont tartanak, ezeknél ugyanis ritkábban kell IP-címet cserélni, mint a laptopok esetében.

    Ázsiai klikkelések 005

    A klikkfarmokat nem cégek vagy vállalatok üzemeltetik. Bárki nyithat ilyet, ezért is van belőlük rengeteg. Ugyanakkor egy tulajdonosnak akár több farmja is lehet, de ezeket általában különböző városrészekben üzemelteti, hogy ha az egyikkel gond van, a többit ne érintse.

    Ennek oka, hogy a klikkspam illegális. Kínában szigorúan fellépnek ellene, így például minden okostelefonnak csak egy WeChat-fiókja lehet – ez a legnépszerűbb kínai üzenetküldő/közösségi oldal. Ezért a klikkfarmok lakásaiban illegális, feltört okostelefonokat használnak – ami önmagában is rendőrségi razziát eredményezhet.

    Ázsiai klikkelések 004

    Tehát bár egy Twitter-bejegyzést vagy YouTube videót a felhasználók korlátlan számban tekinthetnek meg, maguk a farmok infrastruktúrája mégis illegálisnak minősül. Egyes országokban, mint például Thaiföldön, maga a jelenség is tiltott.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Mennyi helyre van szüksége egy ilyen farmnak?

    Egy kétszobás lakásban maximum 8 ember fér el. Nem kell speciális képzettség, a munka minden csínját-bínját két óra alatt megtanítják, ezért a klikkelők munkája nagyon olcsó.

    12 órás műszakokban dolgoznak, de nem hivatalosan. Ezért nem 2-2, hanem annyi műszakot vállalnak, amennyit akarnak, és annyit is keresnek. A rendőrség gyakran tart razziákat az ilyen lakásokban.

    Ázsiai klikkelések 003

    A folyamat nem lehet teljesen gépesített, ugyanis emberi kézre van szükség az élő emberi viselkedés utánzásához. Ahhoz például, hogy értékelhessenek egy alkalmazást, legalább három percet kell benne tölteniük, élő embert imitálva.

    Átlagosan egy okostelefonon is naponta legalább 20-szor cserélnek IP-címet. De először az összes feladatot ugyanazon az IP-címen hajtják végre.

    A klikkelések árait tekintve az „élő like-ok” és az automatikus lájkok nagyjából egy árban vannak. Ha egy bizonyos országból származó IP-címekre van szükséged, régóta aktív fiókokból, akkor az már jóval drágább lesz.

    Ázsiai klikkelések 002
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Miért olyan olcsó? Mert nagyon gyorsan dolgoznak!

    Az okostelefonfarmok fél óra alatt 8 ezer élő lájkot tudnak generálni. Régebben a kínai klikkfarmok a YouTube-on és a TikTokon a videók rangsorolására specializálódtak, egyidejűleg száz okostelefonon indítva videókat.

    Az indiaiak pedig gyakran lájkolnak és promótálják az Instagramot. Azonban az idő múlásával a specializációk elmosódnak, a farmok igyekeznek minél szélesebb körű szolgáltatásokat nyújtani.

    Ázsiai klikkelések 001

    Aki először kínál csalást egy új közösségi oldalon, az aratja le a babért.

    Egy okos programozó, aki képes megkerülni egy adott weboldalon az összes botblokkolót és teljesen kattintásokat nyújtani a felhasználóknak, azok hamar meggazdagodnak. Vagy a felhasználók bérelik fel őket, vagy a nagy tech vállatok találják meg őket, hogy dolgozzanak inkább nekik, legálisan.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.