HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

Mi a Mandela-effektus, és hogyan kapcsolódik az afrikai politikushoz?

Történt már olyan veled, hogy teljesen biztos voltál valamiben, de mégis kiderült róla, hogy nem igaz?

    A Mandela-effektus egy érdekes és megdöbbentő jelenség, amelyet az elmúlt években kezdtek el vizsgálni. Ezt a jelenséget arra használjuk, hogy leírjuk azokat a helyzeteket, amikor az emberek bizonyos eseményekre vagy tényekre rosszul, mégis magabiztosan emlékeznek, mintha 100%-ig biztosak lennének abban, hogy az általuk igaznak vélt téves információ valóban igaz.

    HIRDETÉS

    Az effektus nevét az egyikori apartheidellenes aktivistáról és későbbi elnökről, Nelson Mandeláról kapta, nem véletlenül. A most következő cikkben bemutatjuk magát a jelenséget, és azt, hogy mi köze pontosan a dél-afrikai politikushoz.

    Az első észlelésekről

    9a99223b8ffacf52d907eb9b7e615896.jpg

    Az első hivatalosan dokumentált eset az amerikai író, Fiona Broome által történt, aki egy konferencián beszélt erről a jelenségről. A beszéd során rájött, hogy sokan úgy emlékeznek, hogy Nelson Mandela meghalt a 80-as években, miközben valójában csak 2013-ban hunyt el. Broome azt is megfigyelte, hogy más emberek is ugyanazt a tapasztalatot élhették át, és ez adta az ötletet a jelenség iránti kutatásra.

    Azonban nem csak Nelson Mandelához kapcsolódó tényekkel és eseményekkel kapcsolatosan tapasztalhatóak az eltérések. Számos más példa is létezik, mint például a híres „Luke, én vagyok az apád” idézet a Csillagok háborúja című filmből. Sokan úgy gondolják, hogy ez az idézet pontosan így hangzott el, miközben valójában az eredeti idézet így szól: „Nem, én vagyok az apád.”

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Mi okozza a jelenséget?

    5f187cb9c6a91db1ce3a0f133d906205.jpg

    Az eltérő emlékezések okai továbbra is vitatottak és nem teljesen világosak. Az egyik magyarázat részben arra vezethető vissza, hogy az emberek hajlamosak elfelejteni bizonyos dolgokat, különösen akkor, ha azok nem fontosak számukra. Emellett az információforrások változása, illetve az internet növekvő hatása is befolyásolhatja az emlékezet különböző változatait.

    Mások úgy vélik, hogy a Mandela-effektus oka lehet a múlt megváltozásának tudatos vagy tudattalan elfogadása. Az átírt történelemről vagy az alternatív valóságról alkotott elméletek tehát bizonyos körökben szintén egyfajta magyarázatot nyújtanak ezekre az eltérésekre.

    Kapcsolódás Nelson Mandelához

    6d171cf68d6345e1618ab209cbb1e26f.jpg

    A névadó Nelson Mandelához kapcsolódóan a jelenség azt mutatja, hogy a hallgatók vagy az olvasók többsége úgy gondolja, hogy Mandelát korábban bebörtönözték és megölték a börtönben. Az igazság azonban az, hogy Mandela egy politikai fogoly volt, akit 27 évig tartottak fogságban Dél-Afrikában. 1990-ben szabadult, majd 1994-ben Dél-Afrika első fekete elnökévé választották.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Az emberek eltérő emlékezetének egyik oka talán az lehet, hogy sokan az apartheid érájában nőttek fel, és tudják, hogy Mandela milyen fontos szerepet játszott annak lebontásában. Ezért könnyen elképzelhető, hogy maga a jelenség az ezzel a történelmi időszakkal kapcsolatos emlékezetbeli hiányosságok miatt alakult ki.

    6f0777378ce8cb8a10da01d353cd0fc1.jpg

    A Mandela-effektus Nelson Mandelához kapcsolódó példája azt is mutatja, hogy az emberek mennyire hatékonyan tudnak átvenni és terjeszteni bizonyos információkat, még akkor is, ha azok hamisak. A közösségi média használata pedig tovább fokozza ezt a hatást, hiszen egyetlen hamis információ is képes rendkívül gyorsan elterjedni, és ezáltal számos ember fejében rögzülni.

    Végül is elmondhatjuk, hogy a Mandela-effektus még mindig egy rejtélyes jelenség, melynek okai továbbra sem teljesen világosak. Azonban egyértelműen illusztrálja, hogy az emberi agy mennyire keményen dolgozik, és hogyan tud eltérő emlékezeteket létrehozni egy ugyanazon eseményről vagy tényről.

    Te tapasztaltad már magadon a Mandela-effektust?

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.