HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

10 csodálatos régészeti lelet, amik teljesen véletlenek voltak

Olyan hétköznapi emberek fedezték fel őket, mint te vagy én.

    A régészek az egész életüket a világ történelmének feltárásának szentelik. Néhány felfedezést ennek ellenére mégsem ők, hanem azok a hétköznapi emberek tettek, akik teljesen véletlenül bukkantak rá az emberiség múltjának hagyatékára. Képzeld el, hogy egy ősi temető bejáratát fedezed fel a hátsó kertedben a föld alatt – elég menő lenne, nem?

    HIRDETÉS

    A Liked.hu készített egy listát azokról a véletlen felfedezésekről, melyeket noha nem régészek tettek, mégis nagy hatást gyakoroltak az emberiség történelmére.

    10 A gazdák egy óriási gyapjas mamutot fedeznek fel

    Történelmi felfedezések 018
    © Daryl Marshke/University of Michigan

    James Bristle és a farmer barátai szokás szerint a szójababföldjükön kapáltak, amikor észrevették, hogy valaminek nekimentek. Ez nem más volt, mint egy 15 ezer éves óriás gyapjas mamut koponyacsontja, ami érthető módon eléggé meglepte őket. 2015-ben történt az eset Dél-Michiganben: egy koponyát és két agyarcsontot is találtak, gerinccel együtt.

    Ez a felfedezés megváltoztatta az Amerikai kontinensen történő életről gondolt feltételezéseinket. A fosszíliát megvizsgálva Daniel Fisher, a Michigani Egyetem vezető mamutszakértője megerősítette, hogy a mamutot valószínűleg egy ember ölte meg, ezzel bizonyítva, hogy az ember már a Clovis-kultúra előtt is létezett, ami egyelőre még csak egy kialakulóban lévő elmélet.

    9 Amikor egy munkás föld helyett I. Childeric kincsét ássa ki.

    Történelmi felfedezések 017
    © Wikipedia

    A fent látható képen a Childeric kincséhez tartozó pecsétgyűrű látható. Ez egy nehéz aranygyűrű, amelynek átmérője 27 mm, ami arra utal, hogy Kilderik ujjai nagyok és kövérek voltak. Ez nem egy mostani lelet.

    1653-ban egy Adrien Quinquin nevű munkás a tournai-i Saint Brice templomhoz tartozó földet ásott, amikor föld helyett aranypénzeket talált. A fenti képen látható gyűrű mellett további száz érmét, több aranyból és rubinból készült kardot, egy ló és csat készletet, egy arany fáklyát, egy arany bikafejet és 300 arany mécsest is talált.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    8 Grauballei férfi – egyedülálló múmia

    Történelmi felfedezések 016
    © Commons/Wikimedia

    Egy közönséges tőzegláp volt, ahol a munkások a tőzegben ástak, amikor észrevették, hogy az ásó nem a tőzeghez, hanem valami máshoz ért. Végül ez a lelet a Grauballei férfi múmiája néven vált ismertté. A haj és a körmök még évszázadok után is épek voltak rajta. Ez volt az első egész testében megőrzött múmia.

    A múmia a Kr. e. 3. század végéről származik, és felfedezése óta többször is megvizsgálták. A múmiát 1955-ben az Aarhus melletti Moesgaard Múzeumba szállították, hogy a nyilvánosság számára is megtekinthető legyen. Az ujjai is a helyén maradtak, így a tudósok ujjlenyomatot is tudtak tőle venni.

    7 Valóban léteznek hobbitok?

    Történelmi felfedezések 015
    © Wikipedia

    Egy ausztrál és indonéz régészcsoport az Ázsiából Ausztráliába irányuló emberi vándorlás bizonyítékait kereste. A hobbit felfedezése azonban teljesen váratlanul érte őket, és megdöbbenve tapasztalták, hogy egy teljes hominin csontvázat találtak.

    Lehetséges, hogy a hobbitok torzult modern emberek? Vagy esetleg egy teljesen más fajról van szó? A rejtélyt még nem sikerült teljesen megfejteni, de sok minden világossá vált. Egy kutatócsoport 2003-ban az indonéziai Flores szigetén található Liang Bua barlangban egy nő csontvázát tárta fel.

    Miután alaposan megvizsgálták a csontvázat, arra a következtetésre jutottak, hogy a nő alacsony termetű lehetett, de még rejtélyesebb volt az a tény, hogy szokatlanul kicsi volt az agya. Egyes szakértők szerint ez a faj a törpeség evolúciójának része. Sok kérdés azonban továbbra is megválaszolatlan maradt, többek között az, hogy melyik emberi faj volt a közvetlen őse.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    6 Egy nagy római villa a hátsó udvarban?

    Történelmi felfedezések 014
    ©  
    Wikipédia

    Luke Irwin brit szőnyegtervezőnek pusztán szerencséje volt, amikor megkért egy kertjében dolgozó villanyszerelőt, hogy ne a föld felett, hanem inkább a föld alatt vezesse el a kábelt. Az ásatás egy ókori római luxusvilla felfedezéséhez vezetett. Irwinhez hasonlóan a régészeket is lenyűgözte a felfedezés.

    Az ásatás során a talajszint alatt 45,7 cm mélyen egy kemény réteget találtak, ahol jól láthatóak voltak a mozaikdarabok. A régészek szerint ez a Chedworthhöz hasonló kulcsfontosságú felfedezés, amely széleskörű betekintést nyújthat Nagy-Britannia történetének azon korszakába, amikor még a rómaiak uralták.

    5 Amikor a hegymászók megtalálták Ötzi-t, a jégembert

    Két német utazó a Hauslabjoch és a Tisenjoch hegyek közötti ösvényen túrázott, amikor életük felfedezését tették. Ez volt Európa legrégebbi természetes emberi múmiája, amelyről először azt hitték, hogy egy halott túrázó teste. A múmiát 1991 szeptemberében találták meg az Ötztal nevű alpesi hegyen, emiatt pedig az Ötzi becenevet kapta.

    A felfedezés azért jelentős, mert fényt derít a kalkolitikus (rézkori) európaiakra. Egy másik érdekes történet Ötzival kapcsolatban az, hogy a felfedezésben részt vevő emberek közül néhányan rejtélyes körülmények között haltak meg, ami arra utal, hogy Ötzi talán el volt átkozva. Ha azonban alaposan megnézzük a múmia felfedezésén dolgozó embereket, akkor láthatjuk, hogy nem néhány, hanem több száz ember van, aki bár a múmiával dolgozott, a mai napig nagyon jó egészségnek örvend.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    4 Derinkuyu földalatti városa: hihetetlen alagutak hálózata

    Történelmi felfedezések 013
    ©  
    Wikipédia

    1963-ban egy férfi titokzatos falszerkezetet fedezett fel a háza egyik szobája mögött. Régészeket hívott, akik tovább vizsgálódtak, és egy épségben maradt alagúthálózatot fedeztek fel, amelyet ma Derinkuyu földalatti városként ismerünk.

    Úgy vélik, a várost a bizánci korban építették, hogy megvédjék a lakosságot az arab-muszlimoktól az arab-bizánci háborúk idején. Az alagutakat az őshonos keresztény lakosság széles körben használta. Menedéket és élelmiszertároló készletet biztosított számukra, melynek köszönhetően közel 20 000 embert mentett meg.

    A földalatti város a törökországi Nevşehir tartomány Derinkuyu kerületében található, és 1969 óta látogatható.

    3 Lascaux elbűvölő barlangfestményei

    Történelmi felfedezések 012
    © Wikipedia

    A 18 éves Marcel Ravidat véletlenül botlott bele a lenyűgöző Lascaux-barlangok bejáratába. Megdöbbenve elrohant, majd három barátjával visszatért a helyszínre, és látták, hogy a barlang falai tele vannak állatrajzokkal. Ravidat a felfedezésével vált ismertté.

    A barlangot 1948. július 14-én nyitották meg a nagyközönség előtt. A légszennyezés, a por és a szén-dioxid hatására azonban a festmények kezdték elveszíteni az eredeti formájukat. Ekkor döntöttek úgy, hogy bezárják a turisták előtt a látványosságot. Később a festmények eredeti formájukat visszaállították, és szigorú napi megfigyelőrendszert telepítettek a helyre. A festmények főként az őskőkorszakból származnak.

    2 Jóás-tábla

    A Joás-tábla felfedezését némi vita övezte, amikor először találták meg egy építkezésen a jeruzsálemi Templomhegy közelében. Miután a feliratot lefordították, kiderült, hogy az a jeruzsálemi Templomhegy Joás által végzett javításáról szól.

    Mai napig komoly viták vannak arról, hogy a felirat hiteles-e vagy egy csak egy modern kori hamisítvány. Az Izraeli Régiségügyi Hatóság kétségeit fejezte ki a hitelességgel kapcsolatban.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    1 Ősi galileai csónak egy tó alatt

    Történelmi felfedezések 011
    © Wikipedia

    Ginosar két halásza, Moshe és Yuval Lufan amatőr régészek is egyben, akik az Izrael múltjából származó tárgyi emlékeket szerették volna felfedezni. Amikor a szárazság miatt drasztikusan apadni kezdett a Kineret-tó vize, egy csónak került elő, ami felkeltette a két halász figyelmét.

    Egy szakértői csapat vette át a csónak feltárásának munkálatait, amely 12 napon és 12 éjszakán át tartott. A csónak fontos lelet volt, mivel nemcsak az a csónaktípus volt, amelyet a zsidók az ókorban használtak, hanem úgy gondolták, hogy ez az a csónak, amelyet Jézus is használhatott. Az evangéliumok többször is említik ezt a csónaktípust.

    Bónusz: Ló- és szekérgödör a Csou-dinasztia sírjában

    Történelmi felfedezések 010
    ©  
    ZHANG XIAOLI, XINHUA/FAME/BARCROFT/National Geographic

    A tudósok és a régészek úgy vélik, hogy ez a sírgödör a Csing-dinasztia (Kr. e. 806-375) egyik nemesi családjához tartozott. A lelet pompája példátlan volt a sírfeltárók elmesélése szerint.

    Az ásatás a közép-kínai Hszincsiang városában zajlott, ahol több tucat szekér és közel 100 ló csontváza került elő, amelyek 2400 évre nyúlnak vissza. Az ásatás egyik fénypontja egy 2,4 méter hosszú és mintegy 1,7 méter széles, bronzból és csontból készült, bronzból és csontból készült szekér volt.

    Te találtál már olyan antik tárgyat, ami szerinted rendkívül értékes lehet? Meséld el nekünk hozzászólásban!

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

A Liked.hu szerkesztője vagyok, már az idők kezdete óta. Szabadidőmben Jedi lovag és Pokémester. Puszilom édesanyámat.

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.