HIRDETÉS BEZÁRÁS
Életmód

70 országban jártam, és rájöttem, hogy mit nem szabad magaddal vinni egy utazásra, és mi az, amit muszáj

Egy kis segítség, hogy csak az legyen nálad legközelebb, amire tényleg szükséged van.

    Pavel egy fiatal világutazó, aki az elmúlt 10 évben a világ 70 országát bejárta. Ez idő alatt a férfi rájött, hogy melyek azok a dolgok, amiket mindenképpen magunkkal kell vinni külföldre, és melyek azok, amik teljesen feleslegesek, és sokkal jobb, ha inkább otthon hagyjuk őket.

    HIRDETÉS

    A Liked.hu-nál most megosztjuk veletek Pavel tapasztalatait, és megmutatjuk, hogyan utazhatsz kényelmesen, mindenféle fölösleges holmi nélkül, pusztán a legfontosabb dolgok segítségével.

    20 Egy kis válltáska övtáska helyett

    Utazási tanácsok 029

    Ha nem akarsz tipikus turistának tűnni, ne vigyél magaddal övtáskát. Nem mindig kényelmes vele ülni, főleg, ha repülőn ülsz. A legjobb alternatíva egy válltáska, ami méretre nem nagyobb, mint egy A4-es papírlap. Ebbe biztosan elfér minden eszközöd, iratod és készpénzed.

    Ha pedig nagyon aggódsz a pénzed biztonsága miatt, akkor a cipőd talpa alá vagy a sapkád alá tedd. Viszont ne csináld ezt a reptéri biztonsági ellenőrzés során, mert a vámosok azt hihetik, hogy valamit el akarsz tőlük rejteni.

    19 Cipővédő huzatok, nem zuhanypapucsok

    Utazási tanácsok 028

    A higiénia rendkívül fontos, különösen, ha Ázsiába vagy Dél-Afrikába utazol. A szállodák és hostelek nem mindig néznek ki olyan jól, mint a képeken, és a zuhanyzókról és a fürdőszobákról kiderülhet, hogy sokkal koszosabbak, mint amire számítottál.

    Annak érdekében, hogy ne kelljen vizes és nehéz papucsokat cipelned magaddal, vásárolhatsz néhány pár cipőhuzatot. Ezekben nagyon kényelmes zuhanyozni, és utána rögtön ki is dobhatod őket. A cipőtakarókat zokniként is használhatod, ha a cipőd átázott (ez egy vészhelyzeti lehetőség, ha esőben kell sétálnod).

    A tengerparton pedig a legjobb megoldás, ha egy tengeri cipőt viselsz. Ebben úszhatsz, és nem kell aggódnod, hogy rálépsz egy éles kőre, tengeri sünre vagy egy üvegszilánkra.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    18 Füldugók, nem nyakpárna

    Utazási tanácsok 027

    Ha buszon vagy repülőn akarsz aludni, füldugóra lesz szükséged (a legjobb, ha több párat vásárolsz, amelyek madzaggal vannak összekötve, hogy ne veszítsd el őket). Én arra használom őket, hogy kizárjam a közlekedési eszköz motorjának fárasztó zaját vagy a nagyon hangos utasok hangját.

    Bármennyire is menőnek tűnik a nyakpárnád, nem tudsz vele aludni, ha nem a megfelelő helyet választod. A repülőgépeken és a buszokon az egyetlen esélyed, hogy jól aludj, ha ablakos helyet kapsz, mert ott általában több hely van, mint a többi ülésen. És egyébként hasonlóan kényelmes párnát készíthetsz magadnak például egy pulóverből vagy sálból.

    17 Folyékony fertőtlenítő, nem nedves törlőkendő

    Utazási tanácsok 026

    Ha már használtál nedves törlőkendőt különböző országokban, előfordulhatott, hogy olyan helyzetekbe kerültél, amikor nem volt hová kidobni a használt törlőkendőt. Így végül a táskádba tetted őket, elfelejtetted őket, majd minden táskában lévő cuccod nedves lett.

    A fertőtlenítéshez mindenesetre sokkal hatékonyabb, ha fertőtlenítő gélt használsz a kezedre. Valami hasonlót érdemes beszerezned a lábaidra is, mert jó eséllyel sokkal többet fogsz sétálni az utazás során, mint általában szoktál.

    16 Szalvéta, nem törölköző

    Utazási tanácsok 025

    Néhány Európán kívüli országnak gondjai lehetnek a WC-papírral és a zsebkendőkkel. Ezért jobb, ha hozol magaddal egy csomag zsepit vagy WC-papírtekercset, és ha szükséged van rá, vásárolj még, amikor már az országban van.

    A törülközők sok helyet foglalnak, sok időre van szükségük a száradáshoz, és szinte minden tisztességes szállodában vagy akár hostelben kérhetsz egyet. Egyébként sokkal jobb, ha törülköző helyett papírszalvétával törlöd meg az arcodat, mert a szalvéták eldobhatóak, a törülközők pedig összegyűjtik a baktériumokat.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    15 Érmék, nem szuvenírek

    Utazási tanácsok 024

    Egyszer egy bájos mexikói lánnyal utaztam a buszon, beszélgetni kezdtünk, és telefonszámot cseréltünk. Szerettem volna valami szépet ajándékozni neki, de csak egy kis apró volt a tárcámban. Adtam neki egy érmét, és azt mondtam, hogy szerencsét hoz. Annyira örült és meglepődött, hogy még az Instagram-oldalán is posztolt erről a „nagylelkű” ajándékról.

    Bármilyen furcsán is hangzik, mindig vigyél magaddal néhány hazai aprópénzt egy utazásra. Először is, könnyen el lehet dobálni őket a különböző turisztikai helyeken, hogy kívánj valamit, vagy kövess valamilyen babonát. Másrészt pedig remek szuvenír lehet bármely külföldi embernek, akivel véletlenül találkozik utazás közben.

    14 S4 védelmi fokozatú szemüveg

    Utazási tanácsok 023

    Amikor napszemüveget választasz, ne fordíts túl nagy figyelmet arra, hogy hogyan néz ki a keret. Sokkal fontosabb, hogy olyan szemüveget válassz, amely megvédi a szemed a naptól. Tehát legalább UV 400 vagy s4-es védettségi szinttel vásárold meg ezt a hasznos kiegészítőt. A szemüveg télen is rendkívül hasznos, mert a napfény visszaverődik a hóról, és ezt a szemed azonnal megérzi. Ha teheted, vigyél magaddal 2 szemcsit: egy trendi szemüveget a fotózáshoz, és egy másikat, amely nem néz ki olyan menőn, de határozottan sokkal hatékonyabb, ha UV-fényvédelemről van szó.

    13 Csak egy régi kényelmes farmer, nem egy tucat divatos

    Utazási tanácsok 022

    A farmer valószínűleg a legpraktikusabb ruhadarab, amit egy utazásra magaddal vihetsz, és nem kell több párat magaddal vinned, hogy minden nap átöltözhess. Csak egy darabra van szükséged. Vihetsz magaddal néhány régi, szakadt farmert is, amit könnyen kidobhatsz, és vehetsz egy újat, ha szükséged van rá. A sötétkék színek a legpraktikusabbak. És jobb, ha olyan változatot választasz, amin nincs sok díszítés és lyuk, mert lehet, hogy bizonyos turisztikai helyekre nem engednek be benne.

    Ha azért indulsz útnak, hogy több száz fotót készíts és sok like-ot gyűjts, ne próbáld meg az összes ruhádat egy kis bőröndbe belepréselni. Először is készíts egy listát azokról a helyekről, amelyeket úgy gondolsz, hogy meglátogatsz. Így már pontosan tudod, hogy hány ruhára lehet szükséged (a legjobb, ha az összeset a padlóra teszed, hogy lásd az összeset, mielőtt bepakolod őket).

    Mielőtt elkezdenél ugrálni a bőröndön, hogy megpróbáld becsukni, nézd meg az időjárás-előrejelzést – van rá esély ugyanis, hogy megzavarja a fotózási terveidet. Amikor az időjárást figyelembe véve újratervezést végzel, látni fogod, hogy valószínűleg ki fogod pakolni az eredetileg magaddal vinni kívánt ruhák 50%-át.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    12 Sport fehérnemű, nem divatmárkák

    Utazási tanácsok 021

    Ne feledd, hogy sokat fogsz mozogni az utazás során, és izzadni fogsz, és a legdivatosabb, legszebb ruhák valószínűleg elkezdenek majd idegesíteni (mert általában nem a legkényelmesebbek). És azt is át kell gondolnod, hogy hol és hogyan fogod kimosni az alsóneműidet, mert ha minden napra minden szükséges alsóneműt magaddal viszel, a bőröndöd hamar tele lesz.

    Jobb, ha előre vásárolsz néhány sportos alsóneműt (ezek nagyon jól is nézhetnek ki, és határozottan kényelmesebbek). Ezeket ráadásul nagyon könnyű kimosni, és egy éjszaka alatt megszáradnak, vagy még gyorsabban.

    11 Zokni, amit eldobhatsz

    Utazási tanácsok 020

    Ha pedig zoknikról van szó, még egyszerűbb: vidd magaddal a legrégebbieket, amelyeket úgyis ki akartál dobni. Sajnos ez a ruhadarab sokáig szárad, még akkor is, ha odakint nagyon meleg van (nekem egy hosszú túra során kellett megszárítanom néhány zoknit). Így sokkal egyszerűbb kidobni őket, és újat venni (mert elég olcsó). Jobb, ha bokazoknit választasz, mivel nem foglalnak sok helyet.

    Jobb, ha az összes ruhát kategóriák vagy napok szerint rendszerezzük, majd cipzáras zacskókba tesszük őket. Így a ruhák kevesebb helyet foglalnak, és nem áznak át. A reptéri ellenőrzéskor pedig nem kell majd az összes holmit kivenni és rendetlenséget csinálni a visszacsomagoláskor, ha már előre rendszerezted.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    10 Rövidnadrág vagy melegítőnadrág

    Utazási tanácsok 019

    A rövidnadrág nemcsak a strandon használható, hanem a pizsama alternatívájaként is szolgálhat. Különösen akkor, ha vendég vagy valakinél, vagy ha olyan hostelben laksz másokkal együtt, ahol nem sétálhatsz csak úgy fehérneműben. A melegítőnadrág tartalék nadrágként vagy kiegészítő meleg ruhadarabként is remekül használható.

    9 Kapucnis kabát, nem esernyő

    Utazási tanácsok 018

    Egy könnyű kabát sosem árthat, még akkor sem, ha meleg helyre megyünk. A repülőn takaróként vagy párnaként is használhatod. Jobban megvéd az esőtől, mint egy nehéz esernyő, amelyet a szél állandóan kifordít. És érdemes szél- és vízálló kabátokat vásárolni, például olyanokat, mint amilyeneket a profi vitorlázók viselnek. Ezek szinte minden időjárási körülményhez kiválóan alkalmazhatók.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    8 Szintetikus cikkek pamut helyett

    Utazási tanácsok 017

    Ismétlem, mivel a szintetikus ruhák nagyon praktikusak és nem foglalnak sok helyet, érdemes őket magaddal vinned az utazásokra. Kevésbé szívják magukba a nedvességet és a kellemetlen szagokat, gyorsabban száradnak és nem nagyon gyűrődnek össze. Annak érdekében, hogy a pólók és pulóverek kevesebb helyet foglaljanak, feltekerheted őket, és gumiszalaggal rögzítheted őket.

    Ha olyan helyre mész, ahol mindig sok a napsütés, talán érdemes UV-védő pólókat és más ruhadarabokat vásárolni. Ilyen ruhadarabokat láthatsz olyan szörfösökön, akik sok időt töltenek a vízben és a tűző napon.

    7 Régi bankkártya és beszkennelt útlevél

    Utazási tanácsok 016

    Az utazás előtt küldd el magadnak e-mailben az útlevél, a biztosítási papírok és egyéb fontos dolgok beszkennelt másolatát. Ha valamit elveszítenél, mindig hozzáférhetsz ezekhez a papírokhoz. És jobb, ha 2 bankkártyát is viszel magaddal.

    Az egyiknek lejártnak kell lennie – ez mindig veled van, hogy ellenőrizni tudd, hogy egy ismeretlen ATM valóban működik-e. Előfordul, hogy egy bankba csak a hitelkártya lehúzásával lehet belépni, és ehhez jobb, ha egy régi kártyát használsz.

    És mi a helyzet a jelenlegi hitelkártyáddal? Írj rá rossz PIN-kódot (vagy több PIN-kódot), és töröld le a CVV/CVC számokat a hátoldaláról. De előbb jegyezd meg, és cseréld ki egy hamis telefonszám utolsó 3 számával. Ha ellopják a kártyádat, a tolvajok először megpróbálják beütni a rossz PIN-kódot, és többszöri próbálkozás után a legtöbb ATM egyszerűen nem adja vissza a bankkártyát.

    6 Lakat

    Utazási tanácsok 015

    Egy tapasztalt turistának lakattal kell rendelkeznie. Erre a zárra gyakran van szükség a hostelekben, ahol csak egy szekrényt adnak, de a lakat feláras. A hátizsákodat is lakattal rögzítheted, hogy senki ne tudja kinyitni, amíg a látnivalókat nézegeted. És akkor is, ha buszon vagy vonaton utazol, jobb, ha a hátizsákodat a székhez rögzíted, hogy senki ne tudja ellopni.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    5 Zabpehely, nem szendvics

    Utazási tanácsok 014

    Ha azt tervezed, hogy ételt viszel magaddal, ne csak édességekre és szendvicsekre gondolj. A gabonafélék és más hasonló élelmiszerek jó megoldást jelenthetnek, ha hirtelen megéhezel. Lehetővé teszik továbbá, hogy hosszabb ideig jóllakott maradj. Forralt vizet pedig kérhetsz a repülőút alatt is vagy például bármelyik McDonald’s-ban.

    4 Kozmetikumok speciális csomagolásban

    Utazási tanácsok 013

    Mindenki tudja, hogy az utasok nem vihetnek fel a fedélzetre 100 ml-nél több folyadékot, de néhány légitársaság (különösen a legolcsóbbak) még egy fontos szabályt alkalmaznak: minden folyadéknak (és még a szilárd dezodorok is beletartoznak ebbe a szabályba) el kell férnie egy kis átlátszó műanyag zacskóban, amelyet odaadnak neked.

    Tehát utazás előtt ellenőrizd, hogy az összes szükséges kozmetikai termékednek mekkora a térfogata. Így nem kell több tucatnyi flakont cipelned. Csak tölts meg néhány szívószálat az általad igényelt mennyiségű krémmel, és ragassz ragasztószalagot mindkét oldalukra. Ezeket a szívószálakat egyébként fogkrémes tubusként is használhatod, amikor úton vagy. Hogy ne vessz el a hatalmas arzenálodban, minden szívószálra tegyél valamilyen jelet (még jobb és könnyebb a rendszerezés, ha különböző színű szívószálakat használsz).

    3 Mini elsősegélynyújtó készlet, nem a teljes gyógyszertár

    Utazási tanácsok 012

    Mielőtt elkezdenéd becsomagolni a gyógyszereidet, ne feledd, hogy nem minden ország engedi meg, hogy recept nélkül hozz be gyógyszereket, sőt egyesek könnyen lehet, hogy tiltva vannak. Ezért először mindig olvasd el a vámszabályokat.

    A sebtapasz helyett öntapadós kötést is használhatsz, mely jobban véd a bőrkeményedéstől, és nem fog leesni egy hosszú séta után sem. A rovarriasztó is hasznos lehet, ha meleg helyre mész.

    De ha szúnyogokról van szó, jobb, ha ott vásárolsz spray-t, ahová mész. Az a helyzet, hogy a lakóhelyeden megszokott termékek teljesen hatástalanok lehetnek az idegen helyen lévő helyi szúnyogok ellen. És persze vegyél valamilyen orvosságot a leégés ellen, függetlenül attól, hogy mennyi naptejet viszel magaddal.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    2 Elosztók és adapterek

    Utazási tanácsok 011

    Az egyik leghasznosabb dolog, amit utazás közben érdemes magunknál tartani, az az elosztó. A repülőtereken, hostelekben és más helyeken sokan lehetnek, akik ugyanazt az áramforrást szeretnék használni. Ha van egy elosztód vagy egy hosszabbítód, akkor mindig fel tudod tölteni a készülékedet, még akkor is, ha valaki más elvette előled az energiaforrást. Olvass utána, hogy milyen típusú konnektorokkal és milyen feszültséggel találkozhatsz leggyakrabban abban az országban, ahová utazni készülsz. Jobb, ha előre megvásárolnod az adott országhoz szükséges adaptert, mintha a legkritikusabb pillanatban kellene egy idegen helyen keresgélned.

    1 Okostelefon nagy kapacitású akkumulátorral, nem külső akkumulátor

    eros okostelefon

    Utazás előtt tölts le minden fényképet és fontos adatot az okostelefonodról a felhőbe vagy egy pendrive-ra, valamint írd fel a készülék IMEI-számát, és állítson be egy jelszót, ami megvédi a telefonod akkor, ha valahol elveszíted vagy ellopják.

    Ne feledd, hogy azért utazol, hogy valami újat láss, hogy érdekes emberekkel kommunikálj, és hogy többet tudj meg egy másik ország kultúrájáról. Ne arra alapozz tehát, hogy minden idődet a közösségi médián és videók nézegetésével fogod tölteni. Csak egy okostelefonra van szükséged a tájékozódáshoz és a fényképezéshez. Az akkumulátorának pedig bőven elegendőnek kell lennie ezen céljaidhoz.

    Nem kell helyi SIM-kártyát vásárolnod korlátlan internetkapcsolattal, mert általában minden szállodában és hostelben ingyenesen használhatod a Wi-Fi-t. Ne felejtsd el, hogy a repülőtereken, bevásárlóközpontokban, gyorséttermekben és még a tömegközlekedési eszközökön is van már Wi-Fi.

    Légy óvatos, és ne csatlakozz ismeretlen hálózatokhoz, amelyeken az áll, hogy „Ingyenes Wi-Fi” – ez veszélyes lehet. A hálózat nevének meg kell egyeznie annak a repülőtérnek, szállodának vagy étteremnek a nevével, ahol éppen tartózkodsz.

    Egyébként ne költs fölösleges pénzt SIM-kártyákra, extra akkumulátorokra (amelyeket egyes légitársaságok nem is engednek fel a gépre), és ne aggódj amiatt, hogy a telefonod akkumulátora a legrosszabbkor merül le. Alig 15 évvel ezelőtt az emberek okostelefonok nélkül is tudtak utazni, sőt, még talán emlékezetesebb élményekkel és kalandokkal is tértek haza az utazásokról, mint manapság.

    Te mely dolgokat viszed mindig magaddal utazáskor? Oszd meg a tapasztalataidat a többi olvasóval!

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.