- A lakás megváltozott mikroklímája vonzza őket, ha a fürdőszobában és a konyhában különösen meleg, párás és fülledt a levegő. Ezenkívül ezek a kis kellemetlen lények szeretik a sötétséget, a fürdőszobában és a WC-ben pedig általában le van kapcsolva a villany.
- Átjöhetnek a szomszédoktól is. A rovarok számára az egyik lakásból a másikba jutásnak a legfőbb módja természetesen a szellőzőakna, a pikkelykék sem kivételek. Azonban ha otthon megelőző intézkedéseket teszünk, és a körülmények nem kedvezőek ezeknek a lényeknek, nem maradnak sokáig.
- Mivel kicsik és szinte észrevehetetlenek, belekerülhetnek egy táskába, szatyorba vagy zsebbe, és könnyen hazaviheti őket az egyik családtag.
- Ha pikkelyest látsz, az első teendő az alapos takarítás mosószerrel, lehetőleg klóros mosószerrel.
- Jó lenne, ha sikerülne nyomon követni az újonnan szerzett szomszédok élőhelyét. Általában sötét helyek ezek a fürdőkád alatt, a mosdó alatt, régi szekrényekben. Ezeket le kell mosni, el kell távolítani a szennyeződést és a port, ha szükséges, hajszárítóval ki is kell szárítani.
- Kezelheted a felületeket rovarirtóval, de legyél óvatos, ha vannak gyermekek és háziállatok a házban. Egy-másfél óra múlva alaposan szellőztesd ki a lakást.
- Ellenőrizd a csövek nyílásait, tömítsd be a falakban lévő repedéseket és lyukakat – ez megnehezíti a nemkívánatos lakók útját a szomszédoktól vagy az utcáról.
- Ha úgyis küszöbön áll a felújítás, és kozmetikai vagy nagyobb változtatásokat tervezel.
- Ha semmiképpen sem sikerül megszabadulni a pikkelykéktől.
- Ha a házban más rovarfajok is előfordulnak, például csótányok.
- Cseréle le a tapétát, vagy válasszon festést helyette. A pikkelykék szeretik a ragasztót és a papírt is, ezért a régi tapétában hosszú ideig kényelmesen berendezkedhetnek. Vagy legalább ragaszd le a meglévő tapéta sérült részeit, ha valahol elválik és lóg.
- A papír iránti szenvedélyük miatt alaposan takarítsd ki a könyvespolcokat. Távolíts el minden port a polcokról és a könyvekből, ellenőrizd a könyvek minden lapját, hogy ne maradjon ott rovar vagy pete.
- Tömítse be a falakban lévő összes repedést és mikrorepedést gittel.
- Ha a lakásban problémák vannak a természetes szellőzéssel, és anyagi lehetőségeid engedik, érdemes saját elszívó-befúvó szellőzőrendszert, légtisztítót vagy légkondicionálót telepíteni. Ezek mindegyike a maga módján segíthet a helyiség mikroklímájának javításában.
- Szabadulj meg a penésztől. Célszer népi gyógymódokkal küzdeni ellene, de ha ez nem válik be, fordulj szakemberhez.
- A fürdőszobában egy jól működő törölközőszárító segíthet csökkenteni a páratartalmat. A készülék állandó működése érdekében jobb valamilyen vízmelegítős modellt választani.
- Csökkentsd a páratartalmat a fürdőszobában: Minél alacsonyabb a páratartalom, annál jobb. Ha nem tudsz beszereltetni szellőzőrendszert, használj ventilátort vagy fűtőtestet a páratartalom csökkentésére.
- Ne száríts ruhákat kis helyiségekben: A mosógépből kivett nedves ruha jelentősen megnöveli a páratartalmat. Ha kevés a mosnivaló, szárítsa őket a radiátoron vagy a törölközőszárítón. A szárítógép kiváló, de drága megoldás lehet.
- Biztosítsd a szellőzést: Gyakran szellőztess ki minden helyiséget, különös tekintettel a fürdőszobára. Ne hagyd az ajtót zárva éjszakára.
- Tárold megfelelően az élelmiszereket: A száraz élelmiszereket, mint a cukrot, a lisztet, a tésztát, a rizst és a gabonaféléket, légmentesen záródó edényekben kell tárolni a konyhában.
- Szabadulj meg a régi papíráruktól: Időben dobd ki a régi újságokat, magazinokat és könyveket. Ha mégis meg kell őrizned őket, tárold őket külön-külön, légmentesen záródó csomagolásban. Ugyanez vonatkozik a cipős dobozokra is: rendszeresen tisztítsd ki azokat a helyeket, ahol sok doboz halmozódik fel.
- Tarts rendet: Rendszeresen takaríts minden helyiségben mosószerrel. Nem szükséges minden nap takarítani, de hetente-kéthetente egyszer mindenképpen ajánlott.
Ma elmondom, hogy miért jelennek meg a pikkelykék a lakásban, és hogyan lehet tőlük megszabadulni különféle házi praktikák vagy erős vegyszerek segítségével.
A pikkelykék a fürdőszobákban leggyakrabban előforduló rovarok közé tartoznak. A meleget és a párat kedvelik, de valójában nem jelentenek nagy veszélyt az emberre: nem harapnak, nem terjesztenek betegségeket, és meglehetősen békések.
Ettől függetlenül persze senki sem örülne, ha ilyen szomszédai lennének. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan előzhetjük meg a pikkelykék megjelenését, hogyan szabadulhatunk meg tőlük, és milyen szerek alkalmasak a különböző helyiségekre.
A pikkelykék megjelenésének okai a lakásban
Ha most először hallod ezt a nevet, ne aggódj. Valószínűleg tudod, hogyan néz ki egy pikkelyes – képet alább találsz. Ez a Föld egyik legrégibb rovara, körülbelül 300 millió éves. Kiváló szaporodóképességének és annak köszönhetően, hogy akár 10 hónapot is kibír élelem nélkül, hihetetlenül ellenálló. Lakásokban ritkán fordulnak elő nagy számban. Ezt a rovart néha cukormolynak is nevezik.
Ennek az apró rovarnak hosszúkás teste van, mely a farok felé keskenyedik, és körülbelül 1 cm hosszú. Fő ismertetőjegyei a hosszú bajuszok: kettő a fején és három a farkán. Ez a lény szárnyatlan, testét pedig ezüstös pikkelyek borítják, innen a neve. Fényérzékeny, gyorsan fut három pár, kampós karmokkal ellátott lábával. Könnyedén fel tud mászni a falakra és a mennyezetre.
A pikkelykék szeretik a párás környezetet, ezért leggyakrabban a fürdőszobában, a WC-ben és a konyhában találhatók. Azonban a nappaliban is megtelepedhetnek. Sokféle táplálékkal táplálkoznak: fogyaszthatnak cellulózt (papírt, tapétát, könyveket), ételmaradékot, keményítőtartalmú élelmiszereket (tésztát, gabonaféléket, lisztet), építőanyagokat és állateledelt is.
A valóságban a pikkelykék szinte veszélytelenek az emberre. Azonban kárt okozhatnak a tárgyakban: a könyveken gyakran sárga foltok, feketedések és penészfoltok jelennek meg tevékenységük következtében. Ezenkívül ürüléket és petéket is hagyhatnak a száraz élelmiszerekben.
Szóval, honnan és miért jönnek a pikkelykék a lakásba?
„Elsősegély” a pikkelykék felfedezésekor
Házi és bolti szerek a pikkelykék ellen
Az imént említett egyszerű lépések csak sürgősségi segítséget nyújtanak a pillanat hevében, de leggyakrabban önmagukban még nem elegendőek a teljes kiűzéshez. Ez azért van, mivel a túlélő petékből új rovarnemzedék kel ki. Hogyan lehet tartósan megszabadulni a pikkelykéktől, most azt is eláruljuk.
Csapdák
Néhány háziasszony rovarcsapdákat javasol használni, amelyeket házilag is el lehet készíteni. Célszerű nem csak egy csapdát kitenni – minél több, annál jobb. Helyezz el több csapdát a szoba különböző területein.
Szükséged lesz egy kis üvegre, amelyet kívülről festőszalaggal ragassz le, vagy egyszerűen csomagold szövetbe – fontos, hogy érdes legyen a felülete. Belülre kell tenni a csalétket, például zúzott kenyeret. Tedd ki a csapdát éjszakára. A titok az, hogy a bogár a durva külső falon fel tud mászni, de aztán nem tud kijutni – az üvegfalak túl csúszósak.
Egy másik típusú csapdát nedvesített újságpapírból vagy egyszerűen csak papírból lehet készíteni. Ne vidd túlzásba, a papír ne ázzon el. Egyszerűen helyezd el ezt a csalétket a sarkokba, ahol feltételezhetően összegyűlnek: a nedvesség, az étel és a menedék vonzza a rovarokat. Reggel óvatosan dobja ki ezt a csapdát – a kulcsszó az óvatos. Ne nyissa ki, különben megijeszti a rovarokat, és szétszóródnak. És akkor biztosan nem sikerül őket elkapnod.
Természetesen a csapdák legmegbízhatóbb típusa a boltban kapható. Ez általában egy darab ragadós szalagot jelent. Ezeket a rovarok legfőbb előfordulási helyeire kell helyezni: a fürdőkád alá, a WC és a mosdó mögé.
Házi szerek a pikkelyesek ellen
Hogyan szabaduljunk meg a pikkelyesektől a fürdőszobában, a konyhában vagy a lakóhelyiségekben? Végül is, bárhol is telepednek le ezek a kis kellemetlen lények, a bolti vegyszerekkel történő irtásuk nagyon nemkívánatos – mérgező. Jobb először házi szerekkel kezdeni.
Száraz fűszerek: Az első hatékony módszer az erős szagú élelmiszerek és fűszerek: babérlevél, fahéj, zsálya. Elég nyitott zacskókat helyezni a szoba különböző sarkaiba, a rejtett helyekre pedig több kisebb csomagot.
Aromás illóolajok: A citrusfélék olajai is megfelelnek: narancs, citrom, grapefruit – vagy virágok, például levendula. Az illóolajokkal azonban óvatosnak kell lenni – ne tedd a helyiséget túl erős szagúvá, főleg ha a lakásban allergiások is laknak.
Kovaföld: A kovaföldből készült élelmiszeripari por a kártevők elleni küzdelemben is használható. Fő előnye az abszolút biztonság és környezetbarátság. Használható önmagában vagy kész „Ecokiller” típusú szerekben. A port éjszakára javasoljuk kiszórni. Ajánlott maszkban dolgozni vele, különben a hegyes szélekkel rendelkező homokszemcsék lenyeléskor irritálhatják a nyálkahártyát.
Faforgács: A faforgács, különösen a cédrusforgács, szintén bevált a házi rovarok elleni küzdelemben. Ne feledd, hogy nem használhatod őket látható helyeken – porosak és könnyen szennyezik a helyiséget. De a rejtett sarkokhoz megfelelnek – csak szórd oda őket. A forgácsot hetente cserélni kell.
Még egy lehetőség: A közönséges bórsav. Száraz formában is használható, a port krétával 4:1 arányban összekeverve. A kapott keveréket szórd szét a fürdőszoba különböző részein. Vagy készíts vizes oldatot – ehhez oldj fel egy teáskanál savat 0,5 liter vízben. A kapott folyadékot öntsd ki edényekbe, például üdítőitalos dobozokba. A csapdákat helyezd el a szobában. Figyelem: ez a módszer nem ajánlott olyan lakásban, ahol gyermekek és háziállatok tartózkodnak!
Vegyszerek
Ha a házi receptek nem működnek, drasztikusabb intézkedéseket kell alkalmazni. A szakértők hangsúlyozzák: ezek a ravasz lények száraz táplálékkal táplálkoznak, ezért a mérget is célszerű száraz formában választani, por formájában. De ha nem találsz ilyet, akkor riasztókat is használhatsz. Például a permetrin alapú szerek az egyik legkevésbé mérgező rovarirtók. A deltametrin, ciflutrin és piretrin is használnak. Ezeknek a spray-knek a használata nagyon hatékony – ha a pikkelyes érintkezésbe kerül a szerrel, az azonnal elpusztul.
Bármilyen vegyszer használata során legyél rendkívül óvatos, olvasd el figyelmesen az utasításokat, és kövesd is azokat!
Egyes esetekben, például ha a lakásban több kártevőfaj is van, és te nem tudod egyedül elpusztítani őket, kénytelen leszel professzionális kártevőirtással foglalkozó cégek szolgáltatásait igénybe venni. Ha az épület régi, és a lakás az alsó szinteken helyezkedik el, készülj fel arra, hogy időről időre szakembereket kell majd hívnod.
Felújítás
Ritka esetekben, ha az említett eljárások egyike sem segít, drasztikusabb megoldás is lehetséges: a felújítás. A régi burkolóanyagok eltávolítása, a kártevők lehetséges fészkeinek felszámolása, friss burkolat, utána alapos takarítás – ez 100%-ban segít megszabadulni a kis nyavalyáktól. Ezenkívül megelőzi a további megjelenésüket is. Ez a módszer azonban nem mindenki számára elérhető.
Mikor érdemes a felújítást fontolgatni:
Ahhoz, hogy a felújítás hatékony legyen a rovarok elleni küzdelemben, figyelembe kell venni néhány dolgot:
Megelőző intézkedések
A pikkelykék elleni küzdelem legjobb módja a megelőzés. A nemkívánatos rovarok távol tartásához kövesd az alábbi egyszerű tippeket, és tartsd fenn a megfelelő mikroklímát az otthonodban:
Találkoztál már ezekkel a rovarokkal? Te hogyan szabadultál meg tőlük?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK