HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

5 furcsa dolog, ami normálisnak számított a középkorban

Mennyire őrült idők lehettek ezek.

    A középkor, amely a 5. század végén kezdődött és ezer éven át tartott, bővelkedett a furcsa szokásokban és hiedelmekben.

    HIRDETÉS

    Nehéz elképzelni, hogy egykor a temetőkben pezsgő kereskedelem folyt, az emberi csontokból díszes lámpásokat faragtak, a csíkos ruházatot pedig ördögi jelképnek tartották. Az orvoslás terén is bőségesen akadtak furcsaságok, hiszen a legkülönfélébb anyagoknak és tárgyaknak is tulajdonítottak gyógyító erőt.

    Középkori dolgok 020

    5. Közösségi tér a temető?

    A középkori temetők az egyházhoz tartoztak, és adómentesek voltak. Ez vonzotta a kisebb kereskedőket, akik nappal élénk kereskedelmet folytattak a sírok között: bort, sört árultak, sőt kenyeret is sütöttek.

    A sírok közelsége nem zavarta a vásárlókat, akik úgy vélték, hogy a frissen sült kenyérnek gyógyító ereje van. A csontokat időről időre kiásták a sírokból, és osszáriumokban tárolták, de ez sem tántorította el a vevőket.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Középkori dolgok 019

    Éjszaka egészen más hangulat jellemezte a temetőket. A szerelmi szolgáltatásokat nyújtó nők itt keresték a megélhetésüket, adómentesen. A templom védelmét élvezték a hajléktalanok és koldusok is, akiket a társadalom kirekesztett, de a holtak között menedéket találtak. A világi hatalom nem merészkedett be a temetőkerítésen belülre, így a szegényeket nem zavarta senki.

    A temetők ideális helyszínei voltak a baráti összejöveteleknek, ahol bort ittak és kockáztak. Randevúkat is szerveztek ide, sőt párbajokat is vívtak. Párizsban a „Paradicsomkert” néven ismert temető volt a legkedveltebb a lakosság körében.

    Középkori dolgok 018

    A sétálók könyvárusok, ágyneműárusok és textilkereskedők portékáit bámulhatták. A középkori és kora újkori keresztényeket nem zavarta a talajból áradó bűz, még a legkeményebb fagyok idején sem.

    4. A „gonosz keleti” találmány

    Manapság a villa nélkül enni illetlenségnek számít. A középkori Európában azonban az egyház elítélte a villa használatát. A templomokban és kolostorokban a papok arra tanították a népet, hogy a villa az ördög szerszáma, a gonosz erők találmánya.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Középkori dolgok 017

    Az első villák kétágúak voltak, és a 5-6. században jelentek meg a Közel-Keleten. Innen Bizáncba, majd Itáliába jutottak el.

    Középkori dolgok 016

    Először 1004 nyarán, Velence városában láthattak villát a helyiek, Giovanni Orseolo doge fiának és a bizánci hercegnőnek, Máriának a menyegzői lakomáján.

    A hercegnő aranyból készült, kétágú evőeszközt használt, amit magával hozott a hozományában. Ez rendkívül megdöbbentette és megbotránkoztatta a vendégeket. A papok azonnal sátáni eszköznek kiáltották ki a furcsa tárgyat, és amikor a hercegnő három évvel a menyegző után betegségben meghalt, isteni büntetésnek tartották a halálát.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    3. Kedves csontok

    A középkorban a száraz maradványokat egy különleges helyen, az osszáriumban (csontház) tárolták. A temetőkben korlátozott volt a hely, ezért ki kellett venni a csontokat, és kápolnában tárolni őket, hogy újabb elhunytnak legyen hely.

    Középkori dolgok 015

    Az osszáriumokat általában templomok mellé építették. A leghíresebb osszáriumok a következők:

    • Csehországban (Sedlec osszáriuma)
    • Olaszországban (Santa Maria della Concezione, Róma)
    • Portugáliában (Csontkápolna, Évora)
    • Görögországban (Athosz-hegyi osszárium)
    • Franciaországban (párizsi katakombák)

    A templomokban, a rosszul lefektetett padló alatt és a temetőkben állandóan mozgatták a porladó maradványokat és a már kiszáradt csontokat. Emiatt a temetkezési helyeken elviselhetetlen szag terjengett, és a fertőzés veszélye is fennállt.

    Középkori dolgok 014

    Néha az emberi csontok díszítőanyagként is szolgáltak. A prágai Sedlec osszáriuma, amely 80 km-re található Prágától, gazdagon díszített csontból készült ikonosztázzal, keresztelőmedencékkel és vázákkal büszkélkedhet.

    Középkori dolgok 013

    A mennyezeten egy óriási csillár lóg, amelynek elkészítéséhez a híres fafaragó, František Rintal szinte egy komplett emberi csontvázat felhasznált.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    2. Megfizethető fertőtlenítőszer

    Napjainkban a vizeletterápia nagyon elutasítják, de a középkorban ezzel a folyadékkal kezelték a sebeket, az állatharapásokat és a fekélyeket.

    Középkori dolgok 012

    VIII. Henrik király sebésze, Thomas Vicary a katonák harci sebeit is vizelettel törölte, hogy megakadályozza a fertőzés terjedését. Más orvosok ezt a megfizethető szert a bubópestis kezelésére is ajánlották.

    A 14. században a járvány idején a betegeket ebben a folyadékban fürdették, abban a reményben, hogy ezzel megtisztítják őket a kórtól. A nemes hölgyek pedig az arcukat mosták vele, mert azt hitték, hogy a bőrük ettől megpuhul és megfiatalodik.

    1. A csíkos ruha tiltott volt

    A vidám csíkok ma is divatosak, de a 12-13. században az ilyen ruházat komoly problémákat okozhatott viselőjének.

    Középkori dolgok 011

    Számos korabeli forrás tanúskodik róla, hogy a csíkos ruhadarabokat a társadalom törvényellenesnek tartotta – csak a hóhérok és a szerelmi szolgáltatásokat nyújtó nők hordtak ilyen ruhát.

    Törvény vagy szokás előírta, hogy a csíkos ruhadarabokat a társadalom szélén élők viseljék – a leprabetegek, a fogyatékkal élők, az eretnekek, az elítéltek, valamint a bohócok és a zsonglőrök.

    Középkori dolgok 010

    A nem megfelelő öltözködésért súlyosan megbüntethették az embereket: 1310-ben Rouenben egy cipészt halálra ítéltek, miután csíkos ruhában kapták el. Michel Pastoureau „Az ördögi ruha: A csíkok és a csíkos szövetek története” című könyvében két lehetséges okot is említ a csíkos ruha elutasítására:

    • A „Ne viselj kétféle anyagból készült ruhát” bibliai idézet félreértelmezése az egyház részéről;
    • A rossz látás szürkületben.

    A középkori emberek nehezen különböztették meg a csíkos ruhát viselőket a szürkületben, mert a csíkok elhomályosították a test és a háttér közötti kontrasztot. Ezért mindig nagyon gyanakodtak ezekre az emberekre, hogy esetleg szándékosan akarnak észrevétlenek maradni, gonosz szándékot tulajdonítottak nekik, és ezért megbüntették őket.

    Ezt a mechanizmust egyébként a zebrák sikeresen fordították a maguk javára: a csíkoknak köszönhetően kevésbé észrevehetőek a legyek számára.

    A középkori szokások furcsának és megdöbbentőnek tűnnek a modern ember számára, de talán a jövő generációi már minket is nevetségesnek és furcsának fognak tartani.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

A Liked.hu szerkesztője vagyok, már az idők kezdete óta. Szabadidőmben Jedi lovag és Pokémester. Puszilom édesanyámat.

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.