Nemrég heves vitát váltott ki az interneten a szülők és szakértők körében a hírességek azon szokása, hogy szájon csókolják a gyermekeiket. Míg egyesek szeretetteljes gesztusnak tartják, a pszichológusok arra figyelmeztetnek, hogy ez káros hatással lehet a gyerekek fejlődésére.
Ez a vitatott téma rengeteg kérdést vetett fel a megfelelő gyermekgondozási szokásokkal kapcsolatban, a Liked.hu-nál pedig most megmutatjuk, hogy miért tartják veszélyesnek a szakértők.
Megváltoztathatja a gyermekben a saját személyes határairól alkotott képét.
A gyermek testének személyes határai döntő fontosságúak az egészséges fejlődés szempontjából, ahogyan arra Charlotte Reznick neves pszichológus rámutatott. A gyermek szájon csókolása, valamint más tolakodó gyakorlatok, mint például a kényelmetlen ruhák felhúzása, a gyermek erőszakos etetése, amikor az már kifejezte elégedettségét, illetve a határok nélküli csiklandozás azt az üzenetet közvetíthetik, hogy a gyermekek személyes terébe könnyen be lehet hatolni.
Ezek a szokások növelhetik annak kockázatát, hogy a gyermeknél „áldozat-szindróma” alakuljon ki, ami a személyes határok felállításának és a „nemet mondás” nehézségeihez vezet. Ha a szülők megértik cselekedeteik hatását, akkor biztonságos és ösztönző környezetet teremthetnek a gyermekeik számára, amelyben jól és egészségesen fejlődhetnek.
Nem higiénikus
Az orvosok és különösen a fogorvosok arra figyelmeztetnek, hogy a szánkban számos olyan mikroba van, amelyek nem fertőznek felnőtteket, de átvihetők a gyermekekre, és sok kárt okozhatnak nekik. És mivel a gyerekek immunrendszere gyengébb – magyarázza Dr. Reznick -, egyes veszélyes fertőzések a nyálukon keresztül bejuthatnak a szervezetükbe.
Az orvosok és a fogorvosok figyelmeztetnek a gyermekekkel való „nyálmegosztás” lehetséges veszélyeire. Míg a felnőttek képesek megbirkózni a szájukban lévő mikrobákkal, addig a gyermekek immunrendszere gyengébb, így sokkal sebezhetőbbek a fertőzésekkel szemben.
Charlotte Reznick neves pszichológus hangsúlyozza, hogy fontos megérteni ezt a kockázatot, mivel egyes fertőzések a nyálon keresztül átadhatók a gyermekeknek, és komoly problémákat okozhatnak. Bizonyos óvintézkedések megtételével a szülők megvédhetik gyermekeik egészségét.
A gyermek elkezdhet más embereket is szájon csókolni, hogy kifejezze a szeretetét
A pszichológusok szerint a gyerekek hajlamosak a környezetük utánzásával tanulni, beleértve az otthon látott és tanult viselkedésformákat is. Így hajlamosak akaratlanul is utánozni a szájoncsókolást, mint a mások iránti szeretet kimutatásának egyik módját, anélkül, hogy tudnák, milyen intim következményei vannak ennek a gesztusnak.
Ezért lehetséges, hogy a családi körön kívül más emberekkel is így fognak viselkedni. Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy a puszikat a gyermek arcára vagy homlokára korlátozzák a szülők.
A szülők és gyermekek közötti szeretet nyilvános megnyilvánulása, különösen a szájra adott csók, az utóbbi években többször is visszatérő vitatéma volt. Victoria és David Beckham, akik fényűző életstílusukról és magas szintű imázsukról ismertek, kritikát kaptak azért, mert nyilvánosan szájon csókolták gyermekeiket.
A házaspár azonban azt mondta: „Szeretetet akarunk mutatni a gyermekeinknek, meg akarjuk védeni őket, gondoskodni róluk és támogatni őket, ezért nagyon gyengédek vagyunk velük”.
Neked mi a véleményed erről a vitatott szülői szokásról? Mondd el nekünk hozzászólásban!
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK