HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

Az Egyesült Államok több ezer metrókocsit dobott az óceánba. Hogyan végződött ez a furcsa kísérlet?

Jó okkal tették mindezt.

    Gondolkodtál már azon, hogy mi történik a régi metrókocsikkal, ha már nem üzemképesek?

    Európában főleg szétbontják őket. Különleges depókba viszik, ahol hidraulikus ollóval feldarabolják őket. Hasonló a sorsuk a régi kocsiknak a világ többi országában is. Logikus, hiszen miért dobnánk ki őket, ha fémhulladékként újrahasznosíthatók?

    HIRDETÉS

    De Amerikában más utat választottak. A New York-i metró régi metrókocsijait egyszerűen… az óceánba dobják.

    Vízbe dobott metrók 010

    Nézzük meg, miért teszik ezt, és milyen következményei vannak.

    A vízbe süllyesztés legfőbb oka, hogy ez a legegyszerűbb és legolcsóbb módja a hulladékkezelésnek. A régi kocsikban azbesztet is tartalmazó anyagok találhatók, melyeket nagyon nehéz és költséges lenne szakszerűen elbontani. A vízbe süllyesztés egyszerűbb, és az azbeszt vízben nem bocsát ki mérgező anyagokat.

    Vízbe dobott metrók 009

    Egy másik ok, hogy ezáltal a kocsikból mesterséges zátonyokat alakíthatnak ki,amelyek elősegítik a tengeri élővilág fejlődését. Persze fontos, hogy ezt felelősségteljesen tegyék.

    A kocsik óceánba süllyesztését először gondosan megtervezik. Mielőtt a tengerfenékre kerülnének, alaposan megtisztítják őket. Eltávolítják az üvegeket, üléseket, kerekeket, ajtókat, burkolatokat és egyéb berendezéseket. Minden veszélyes anyagot és folyadékot is eltávolítanak.

    A megtisztított kocsikat ezután uszályokra rakják, és a nyílt óceánra viszik.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Vízbe dobott metrók 008

    A vízbe süllyesztve a kocsik menedéket és otthont nyújtanak a halak és rákok sokféle fajtájának. Sajátos mesterséges zátonyokká válnak, amelyek ideális alapot nyújtanak a korallzátonyok fejlődéséhez.

    Az elmúlt 10 évben több mint 2500 metrókocsit süllyesztettek az Atlanti-óceánba.

    Vízbe dobott metrók 007

    Mesterséges zátonyokat alakítanak ki ott, ahol nincsenek szilárd kőzetek. A zátonyokhoz, akárcsak a természetes zátonyokhoz, puhatestűek és más apró lények kezdenek kapcsolódni.

    Ezek a lények pedig vonzzák a nagyobb élőlényeket – halakat, tengeri csillagokat stb. Így kezdődik egy új ökoszisztéma kialakulása.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Vízbe dobott metrók 006

    A zátonyok ugyanakkor védelmet nyújtanak a kisebb lényeknek a nagy ragadozókkal szemben. Biztonságos környezetet nyújtanak nekik a szaporodásukhoz és a populációjuk növekedéséhez.

    Vízbe dobott metrók 005

    A természetes zátonyokat – például a korallzátonyokat – gyakran tengeri dzsungeleknek vagy óceáni kerteknek is nevezik. Hiszen itt rejtőzködik és él rengeteg különféle tengeri lény.

    Vízbe dobott metrók 004
    Sokszor a hajókat is egyszerűen az óceánba süllyesztik, hasonló céllal.

    A vízbe süllyesztett metrókocsik programját sikeresnek minősítették. A halak száma megnőtt ezekben a vizekben, ami fellendítette a halászatot.

    Érdekes, hogy Japánban a 17. század óta szándékosan építenek kőből zátonyokat. Ez elősegíti a japánok által élelmiszerként fogyasztott algák növekedését, sőt a kifogott halak számát is növeli.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Vízbe dobott metrók 003

    Néhány évvel ezelőtt a metrókocsik vízbe süllyesztésének programját leállították. Ennek oka, hogy az új generációs metrókocsik már nagyon sok műanyagot és üvegszálat tartalmaznak. Ezért nem alkalmasak zátonyépítésre.

    Vízbe dobott metrók 002
    Vízbe dobott metrók 001

    Összességében a fémből készült szerkezetek a legalkalmasabbak az óceánba süllyesztéshez. Fontos, hogy előtte alaposan megtisztítsák őket, különben negatív hatással lesznek az ökoszisztémára

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.