HIRDETÉS BEZÁRÁS
Érdekességek

13 „wow” tény a világról, amit csak nagyon kevesen ismernek

Ilyenkor látni csak igazán, hogy még mindig mennyi mindent nem tudunk a Földről.

    Nem számít, hogy milyen sokat tudunk a bolygónkról és a minket körülvevő világról, mindig lesznek olyan dolgok, amik képesek meglepetést okozni. Gondoltad volna például, hogy szigorúan nézve nem is a Mount Everest a legmagasabb hely a Földön? És azt, hogy vannak olyan sivatagi sziklák, amik egyik napról a másikra változtatják a helyüket és nyomot hagynak maguk után a homokban?

    HIRDETÉS

    A Liked.hu-nál most ilyen és ehhez hasonló érdekes tényeket gyűjtöttünk össze a bolygónkról, amik ismét ráébresztettek arra, hogy mennyi mindent kell még tanulnunk a világunkról.

    13 Nem az Everest a legmagasabb hely a Földön.

    everest

    Természetesen az Everest a világ legmagasabb hegye, de csak akkor, ha a tengerszintről mérjük – ez 8849 m. De ha az óceán fenekén kezdjük a mérést, akkor a világ legmagasabb csúcsa valójában a Hawaiin található Mauna Kena. Ez ugyan csak 4207 méterrel nyúlik a tengerszint fölé, viszont mélyen ez a hegy mélyen a tenger fenekén kezdődik és az innen mért magassága 10203 méter.

    12 Felrobbanó tavak.

    Érdekes tények 019
    © Jack Lockwood / Wikimedia Commons

    Vannak olyan tavak a világon, amik nem azért veszélyesek, mert mélyek, hanem mert veszélyes gázok vannak bennük. Az egyik ilyen tó a Nyos. 1986. augusztus 21-én hatalmas mennyiségű CO2-szabadult fel a tóból, melynek következtében katasztrófa történt, és közel 2000 ember vesztette életét.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    11 Éneklő homok.

    A sivatagi homok „éneklő homok” jelenségét a homokszemcsék súrlódása okozza. Minél nagyobb a mozgó homok tömege, annál hangosabb ez a hang. Néha a homok úgy szól, mintha valamiféle orgona szólna – erről a videó megtekintésével magad is meggyőződhetsz.

    10 Ismeretlen fajok az óceánban.

    Érdekes tények 018
    © NOAA Office of Ocean Exploration and Research / Wikimedia Commons

    Kevesen gondolnak bele abba a ténybe, hogy mennyire nem sokat tudunk az óceán mélyén élő élőlényekről. Ugyanolyan keveset tudunk az óceánról, mint a távoli galaxisokról. Talán még annál is kevesebbet. Napjainkban a világ óceánjainak csupán 5%-át ismerjük, és a tudósok még mindig fedeznek fel bennük új állat- és növényfajokat.

    9 Az Antarktisz a legszárazabb hely a bolygón.

    Érdekes tények 017
    © Dave Pape / Wikimedia Commons

    Elképesztő, de a bolygónk legszárazabb helye nem egy szuper forró sivatag, mint ahogy azt gondolnán, hanem az Antarktiszon található jéghideg McMurdo Dry Valleys. Ennek a völgynek egyes részein több mint 2 millió éve nem esett eső. Az ottani természet annyira hasonlít a Marsbéli környezethez, hogy a NASA gyakran itt teszteli a marsjáró gépeit.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    8 Lyukas sáv.

    Ezek a lyukak a Google Térképen is láthatók: Peru északi részétől dél felé haladnak. A régészek úgy vélik, hogy a lyukakat arra használták az inka emberek, hogy elrejtsék az élelmiszereket akkor, amikor adót kellett értük fizetniük.

    7 Görbe erdő.

    Érdekes tények 015
    © Rzuwig / Wikimedia Commons© CC BY-SA 3.0

    Ez az erdő Lengyelországtól nyugatra található, nem messze Gryfinótól. Az ott található fák valamiért görbén nőnek, és ennek okait még ma sem értjük pontosan. Több elmélet is létezik: az egyik szerint a fákat a szél vagy egy hóvihar görbítette meg, vagy talán az emberek szándékosan tették ilyenné, régen, amikor a fákat ültették.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.