Nos, a világűr feltételes határának a tengerszint feletti 100 km-es magasságot tekintik. Ezen a magasságon egyébként az államok határai is véget érnek. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) nagyjából 340-430 km magasságban kering. Szóval a Hold nagyjából 1000-szer messzebb van.
És mekkora egy átlagos A4-es lap vastagsága? Körülbelül 100 mikrométer, vagyis 0,1 mm. Mit gondolsz, hányszor kellene félbehajtani egy papírlapot ahhoz, hogy a vastagsága megegyezzen a Föld-Hold távolsággal?
Biztos vagyok benne, hogy a legtöbbetek fejében most sok nullás számok kavarognak. Milliók, milliárdok, vagy esetleg még több. De valójában nem, a szám sokkal kisebb lesz. Sőt, azt is mondhatnám, hogy sokkal-sokkal kisebb.
Ha egyszer félbehajtunk egy papírlapot, a vastagsága megduplázódik. Ha még egyszer félbehajtjuk, a vastagsága már a négyszeresére nő (ez 2²). Ha még egyszer, a nyolcszorosára nő (2³) – 0,8 mm vastag lesz. Ezzel még nem történt nagy csoda, a vastagság még mindig túl kicsi ahhoz, hogy összehasonlítsuk a Hold távolságával.
De ha tovább folytatjuk a lap félbehajtását, a vastagsága mértani sorozat szerint növekszik. Miután 10-szer félbehajtottuk a papírlapot, a vastagságát már 1024-szeresére növeltük (mert kettő a tizediken pont 1024), ami nagyjából tíz centiméter. És innentől kezdődnek a csodák.
Ha még egyszer félbehajtjuk a lapot, a vastagsága már 20 cm lesz. Ha még egyszer, már 40 cm, ha pedig még egyszer, már 80 cm. A 14. hajtás után a vastagság meghaladja a másfél métert.
A 20. hajtás után a papír vastagsága több mint 100 méter lesz.
A 30. hajtás után a papír vastagsága már több mint 100 kilométer (!), vagyis a teteje már az űrben lesz! És nem csináltunk mást, csak 30x félbehajtottuk.
A 35. hajtás után a papírunk vastagsága majdnem 3,5 ezer kilométer lesz! Ez majdnem annyi, mint Budapesttől Dubaj.
A 40. félbehajtás után egy átlagos papírlap vastagsága már majdnem 110 ezer kilométer lesz – ez már majdnem a Hold távolságának harmada!
Hajtsuk félbe a papírt még egyszer, és a vastagsága 220 ezer kilométer lesz. Ha pedig 42-szer hajtjuk félbe a papírt, a vastagsága majdnem 440 ezer kilométer lesz, a Hold távolsága pedig csak 385 ezer km. Felemelted már a szemöldököd?
Szóval a Hold-Föld távolság eléréséhez mindössze 42 félbehajtásnyi papírlap kell, és nem milliónyi vagy milliárd. Elvileg ennyi hajtást egy perc alatt is meg lehetne csinálni. Csak egy bökkenő van…
Bármennyire is próbálkozol, valószínűleg nem fogod tudni hétnél többször félbehajtani a papírt. Nekem hatszor sikerült. A világrekord 12 hajtás. De ehhez egy nagyon drága toalettpapírt használtak, ami 85 dollárba került tekercsenként.
Ha azonban egy hatalmas méretű, átlagos vastagságú papírról beszélünk, akkor még egy úthenger segítségével sem valószínű, hogy sikerül 11-nél többször félbe hajtanunk – ezt a kísérletet egyébként a „Mythbusters” (Állítólag…) című tévéműsorban is elvégezték.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK