Sok olyan dolog, amit nap mint nap használunk, komolyan károsíthatja az egészségünket. Nézzünk néhány ismerős háztartási eszközt, ami potenciálisan veszélyes, és beszéljünk arról is, hogyan minimalizálhatjuk a káros hatásukat.
Íme egy lista 10 olyan tárgyról, ami minden háztartásban megtalálható, és veszélyesebb, mint gondolnád.
Vízforraló és vízszűrő
A vízforraló maga is jelzi, ha veszélyessé válik: ha vízkő rakódik le az alján és az oldalán, sürgősen tisztítsd ki vagy cseréld le! Nemcsak a víz ízét rontja el, de a lerakódásokból származó sók nagyon károsak a veséidre. Ráadásul a vízköves vízforralóban lassabban forr fel a víz.
Ami a vízszűrőket illeti, idővel elveszítik a hatékonyságukat, és ugyanazt a csapvizet iszod, ami lehet, hogy egyáltalán nem egészséges és kemény. Vásárláskor figyelj a csomagolásra, ahol fel van tüntetve a szűrő élettartama.
Tapéta és falfesték
Nem minden falburkoló anyag biztonságos. Az olcsóbbak gyakran tartalmaznak méreganyagokat, például benzolt vagy formaldehidet. Ezek elpárolognak, és allergiát okozhatnak, megmérgezhetik a májat, a vesét és az idegrendszert. A legbiztonságosabb választás a papírtapéta vagy más természetes anyagból készült tapéta. A legveszélyesebbek a vinil tapéták.
Párna
Nemcsak a párna formája fontos, hanem a töltete is. Néhány olcsó szintetikus töltet veszélyes lehet az egészségre. A természetes töltetekben – pehely, toll – pedig szeretnek megtelepedni a paraziták, például az atkák.
Ezeknek az élősködőknek az ürüléke allergiát, csalánkiütést és más kellemetlen reakciókat okozhat. Ezért a szakértők azt javasolják, hogy az allergiások 3-4 havonta, mások pedig legalább kétévente cseréljék ki a párnájukat. Ne felejtsd el hetente legalább egyszer kimosni a párnahuzatot sem – a bőrdarabkák, a kozmetikumok nyomai, a zsírok és a hajadon az utcáról behurcolt por egyáltalán nem tesznek jót az egészségednek.
Kanapé
Még a kanapéd is veszélyforrás lehet, ha bútorlapból (forgácslapból) készült. A gyártást követő első hónapokban ebből az anyagból intenzíven szabadulhatnak fel káros anyagok, például formaldehid. Ezek allergiát és légúti megbetegedéseket, sőt vese-, máj- és agykárosodást is okozhatnak.
Válassz minőségi és biztonságos anyagokból készült bútort, még akkor is, ha ez drágább. Még a bútorlap is lehet drágább, de biztonságosabb.
Fürdőszivacs
A szivacs remekül eltávolítja az elhalt hámsejteket, simábbá teszi a bőrt. Csakhogy a baktériumok szaporodóhelyévé válhat, különösen a nedves és meleg fürdőszobában. Ilyenkor pedig éppen ellenkezőleg, romlik a bőr állapota.
Ezért fontos, hogy a szivacsot ugyanolyan gyakran cseréld, mint a fogkefédet, különösen, ha műanyagból készült.
Televízió és egyéb kütyük
Rendszeresen tévézni vagy kütyüzni lefekvés előtt rossz ötlet. A mesterséges fény és a túl sok információ izgatja az idegrendszert, ennek következtében nehezebben alszol el, nyugtalanabbul alszol. A képernyők kék fénye ráadásul befolyásolja a melatonin, az alvásért felelős hormon termelődését.
Ezért próbáld meg a kütyüket a hálószobán kívül hagyni, a tévét pedig a nappaliban. Vagy legalább másfél órával lefekvés előtt már ne használd őket.
Vágódeszka
A műanyag vágódeszkák első pillantásra higiénikusabbnak tűnnek, de valójában veszélyesek lehetnek a mikropórusok kialakulása miatt. Ezekben megakadnak az ételmaradékok, és rothadni kezdenek. Ezért a fa vágódeszkák előnyösebbek. De ezeket is néhány havonta cserélni kell. És ne feledd az aranyszabályt: használj külön vágódeszkát a húshoz, a halhoz és a zöldségekhez!
Fürdőszobaszőnyeg
A szivacshoz hasonlóan a fürdőszobaszőnyeg is a baktériumok és a gombák kedvenc helye. A penész és a spórák bőrbetegségeket vagy asztmát okozhatnak. Ezért a szőnyeget ugyanolyan gyakran kell mosni és szárítani, mint a törölközőket.
Konyharuhák
Tudod, mennyi baktérium él a konyharuhád minden egyes négyzetcentiméterén? 4 millió! Hihetetlen, ugye? Ha a konyharuhával törlöd le az asztalokat, különösen hús vagy baromfi feldolgozása után, akkor igazi melegágyat csinálsz a káros mikroorganizmusoknak.
Sok közülük bélrendszeri panaszokat és kiütéseket okoz. Az ilyen problémák elkerülése érdekében 90 fokon mosd a konyharuhákat, és legalább kéthavonta cseréld őket.
Turmixgépek és konyhai robotgépek
Ne feledkezz meg a turmixgépről, a konyhai robotgépről és más hasonló készülékekről sem. A baktériumok és a penész szeretnek megtelepedni a gumitömítésekben. És ha nem is látod őket szabad szemmel, attól még ott vannak. Használat után az összes alkatrészt alaposan meg kell mosni és szárítani.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK