Hihetetlennek tűnhet, de a történelem sokkal több, mint a puszta évszámok bemagolása és az unalmas csataleírások tanulmányozása. Az igazi varázslat a felfedezésben rejlik: az elfeledett pillanatok feltárásában, és a titkok leleplezésében, amik betekintést engednek számunkra a múlt lenyűgöző furcsaságaiba.
Ezzel a gondolattal hoztuk létre mai cikkünket, amiben egy merész kalandra invitálunk: egy kísérteties időutazásra, ahol a történelem megelevenedik a szemed előtt.
1 Radiológus ápolónő védőfelszerelésben, 1918.
Képzeld el, hogy odajön hozzád egy ilyen egyenruhás nővér, és azt mondja: „Ne aggódj, ez teljesen biztonságos.”
2 Alfred Langevin egy olyan ember volt, aki képes volt pipázni a szemével. (1930-as évek)
Nemcsak pipázni tudott a szemén keresztül, de még lufit is tudott fújni, és fuvolázni is tudott! Érdemes rögtön megjegyezni, hogy 2 teljesen működő szeme volt. Alfred az Egyesült Államokban, Detroitban élt, és elképesztő képességeit a könnymirigyének fejlődési rendellenessége okozta.
Milyen sokoldalú ember volt.
3 Yves Tanguy francia szürrealista művész szelfije egy fotófülkében, 1928 körül.
Miután a párizsi Champs Elysées-n megjelent a „Photomaton” nevű fotófülke, azonnal felkeltette a szürrealista művészek figyelmét, akiknek tetszett, hogy minden automatikusan működik. Az egyik ilyen szürrealista Yves Tanguy volt.
Még néhány kép Yves Tanguy-ról, ugyanebből a sorozatból.
4 Glurpo — a világ egyetlen víz alatti bohóca.
A kép az 1960-as évek környékén készült a texasi San Marcosban (USA) található Aquarena Springs vidámparkban, ahol Glurpo fellépett.
1994-ben a vidámpark területét a Texasi Állami Egyetem vásárolta meg, bezárta a parkot, és a Medusa Aquatic and Environmental Centre-t hozta létre a helyszínen.
5 Ilyen volt Disneyland 1955-ben.
6 Hrvivő kutya átugrott egy német árkon az első világháború idején, 1915-ben.
7 Az 1870-es években készült angol elmegyógyintézeti betegek portréi.
A bal oldali képen Harriet Jordan látható, aki 1858-ban akut mániával került kórházba, míg a jobb oldali képen egy ismeretlen nő látható, aki akut melankóliában szenved.
A viktoriánus korszakban drámaian megnőtt az elmegyógyintézetbe kerülők száma, és nem tudni, hogy ez a pszichotikus betegségek számának növekedésének vagy a társadalom mentális betegekkel szembeni toleranciájának csökkenésének volt köszönhető. Állítólag egyes gazdag férfiak a magán elmegyógyintézeteiket használtak arra, hogy megunt feleségeiket egyszerűen leadják. Így könnyen és egyszerűen megszabadulhattak tőlük.
8 Az 1930-as években mindennaposak voltak azok a szépségversenyek, amiken a versenyzőknek el kellett takarniuk az arcukat.
Rendszerint ezek egy adott testrészre fókuszáló, erősen specializált versenyek voltak. Ezen a képen például a lábszépség versenyzői láthatók.
A verseny díjazottai:
9 Szénbányászok hazatérőben a bányából a napi munka után, Belgium, 1900-as évek.
Mint a képen is látható, a felvonók többszintesek voltak, de minden szint olyan alacsony volt, hogy a bányászoknak ülő helyzetben kellett használniuk.
10 Egy pár egy mexikói vásáron, 1940.
Mexikóban a vallási önkínzásnak ősi és kiterjedt múltja van. A hívők bűnbánatukat kifejezve különféle szenvedést okozó rituálékat végeznek. Elhagyták a városukat , hogy napokig böjtöljenek, térden kúszva gyalogoltak a templomig, vagy olyan öltözéket viseltek, ami fizikai fájdalmat okoz – mint például a fotón szereplő asszony.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK