2004. január 25-én a NASA Opportunity marsjárója sikeresen landolt a vörös bolygó felszínén. Az Opportunity teljes működési ideje alatt több mint 47 kilométert tett meg a Marson, kizárólag a beépített napelemekből nyerve energiát.
A marsjáró meglehetősen lassan mozgott, maximális sebessége sík terepen sem haladta meg az óránkénti 120 métert.
2018 június elején egy elhúzódó porvihar miatt a marsjárót figyelő tudóscsoport úgy döntött, hogy az Opportunity-t alvó üzemmódba helyezi. Abban az időben a porvihar több kilométer magasra emelkedett a felszínről, és eltakarta a marsjáró teljes látóterét. Ennek eredményeként a napsugarak nem tudták elérni a marsjáró napelemeit.
Amikor a porvihar véget ért, a tudósok nem tudták felébreszteni a marsjárót. Minden kapcsolatfelvételre tett kísérlet sikertelenül zárult. 2019 februárjában a NASA bejelentette az Opportunity küldetés végét.
A Mars kutatása során az Opportunity-nak sikerült érdekes geológiai felfedezéseket tennie, például hematit és jarosit ásványokat talált, amelyek víz jelenlétére utalnak. A marsjáró a beépített kamerájával több száz tájképet is készített és továbbított a Földre a vörös bolygó felszínéről.
A bemutatott közelképeken részletesen megvizsgálhatjuk a Mars felszínét. Érdekes, hogy a különböző területeken mennyire másképp néz ki a bolygó. Egyes kövek földre dobott dióhéjakra emlékeztetnek. A vöröses-narancssárga színt egyébként a nagy mennyiségű vas-oxid okozza.
A közelről készült felvételen jól láthatóak a Mars homokos felszínén fekvő sima kövek. A képet a marsjáró kerekei alatt készítették.
A marsjáró kerekei alatti homokba is betekintést nyerhetünk. Külső megjelenésében és színében nagyon hasonlít a földi homokhoz. A képet a marsjáró az Endeavour becsapódási kráter szélén lévő homokos mezőn készítette.
Ezt a képet egy felszín fölé magasodó domb közelében készítették. Szerkezete az ősi homokkő erodált maradványa, amely akkor keletkezett, amikor a szél homokot hordott a Solander-pont alsó részének kialakulása után. A homokkő rétegződését „keresztrétegnek” nevezik, és arra utal, hogy a homokkő a szél miatt vándorló homokdűnék formájában rakódott le.
Esti táj a marsi sivatagban. A marsi nappal a végéhez közeledik. Egy nap a Marson 24 óra 37 percig tart, a marsi év pedig 687 földi napból áll.
Az Opportunity-t egy Delta-2 hordozórakéta segítségével juttatták a Mars felszínére. Az indítás 2003 júliusában történt Merritt Islandről, a Banana folyó partján. A helyszínre érkezett turisták, akiknek szerencséjük volt személyesen megfigyelni a marsjárót szállító rakéta indítását, így számoltak be: „Már besötétedett, és mindenki attól félt, hogy az indítást elhalasztják. De az indítás pontosan a megadott időpontban történt. Lenyűgöző látvány volt. Néhány másodpercre kivilágosodott minden, mintha csak dél lenne.”
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK