Annak ellenére, hogy sok olyan étel van, mely már évszázadok vagy évezredek óta öröklődik nemzedékről-nemzedékre, mégis lehetetlen meghatározni pontosan, hogy mit is ettek és ittak a távoli őseink. Vélhetően ez egy hétpecsétes titok is maradt volna, ha nem léteznének régészek, akik az ókori kincsek és épületek mellett bizony jó állapotban maradt élelmiszereket is felfedeznek olykor.
Mai listánkon egy kulináris történelmi utazásra invitálunk bennetek, melynek során megnézzük, hogy milyen ősi élelmiszereket sikerült felfedezniük a régészeknek a világ különböző pontjain.
12 Íme a világ legrégibb kenyérdarabja. Körülbelül 14000 éves.

11 Ez a világ legrégebbi péksége Jordániában. Itt fedezték fel az imént említett kenyeret.

Az egyik jól megalapozott régészeti doktrína szerint az emberek körülbelül 10.000 évvel ezelőtt kezdtek először kenyeret sütni, vagyis ez a jordániai felfedezés alapjaiban rengetett meg mindent, amit az őseink kenyérfogyasztási szokásairól gondoltunk. A kenyér akkoriban vadbúzából és gyékénygyökérből készült, de a régészek árpa és zab nyomait is felfedezték benne, ami azt sugallja, hogy az emberek már akkoriban is elég képzett szakácsok voltak ahhoz, hogy képesek legyenek különféle összetevőket kombinálni egyetlen ételben.
10 A speyeri bor – a Pfalzi Történeti Múzeumban tárolják és körülbelül 1700 éves.

Ezt a csodálatos palackot 1867-ben találták egy római sírban. Hogyan élte túl ilyen sokáig? A tudósok úgy vélik, hogy a folyékony tartalom azért maradt ilyen jól a helyén közel kétezer évig, mert az üveg viasszal volt lezárva, nem pedig sima dugóval, ami simán elrohadt volna ennyi idő alatt.
9 Az egyik egyiptomi sírban egy 3200 éves sajtot találtak a régészek.

A sajt juh- és kecsketejből készült. A felfedezés előtt a tudósoknak nem volt bizonyítékuk arra, hogy az egyiptomiak képesek voltak sajtot készíteni és ismerték annak folyamatát.
8 Kínai régészek egy 2400 éves csontlevest fedeztek fel egy bronzedénybe zárva.

A leves az oxidáció miatt megzöldült, de még mindig folyékony volt, és a csontok még mindig úsztak a tetején.
7 Mocsári vaj, ami körülbelül 2000 éves.

Bazonka
Az írországi mocsaras területek tőzeglerakódásaiban fedezték fel ezt a 2000 éves vajat. A tudósok úgy vélik, hogy az emberek a felesleges termékeket direkt tárolták ilyen helyeken, mivel a tőzeg kiváló tartósítószer tulajdonságokkal rendelkezik.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK
6 Pezsgők, amik 200 évig hevertek a Balti-tenger fenekén.

DagObah
5 106 éves antarktiszi gyümölcstorta. Szinte friss!

A desszertet kutatók fedezték fel a kelet-antarktiszi Adair-fok egyik elhagyatott kunyhójában. A finomság hosszú évtizedeken keresztül érintetlenül egy polcon egy bádogdobozba zárva és papírba csomagolva.
4 Ez a világ legrégebbi pácolt sonkája, 121 éves.

A sonkát 1902-ben Gwaltney Jr. rendőr készítette, akinek több húscsomagoló üzeme is volt a londoni Smithfieldben.
3 123 éves csokoládé.

Ez a csokoládé még mindig az eredeti csomagolásában és dobozában van. Viktória királynő rendelésére készítették 1900-ban a brit hadsereg részére.
2 Kínában 4000 éves tésztát fedeztek fel.

A terméket három méter mélyen, egy felfordított tál alá temetve találták, ezért is maradt meg ilyen jó állapotban. A tesztek kimutatták, hogy ez az ősi tészta kölesből készült.
1 Ezt a 2000 éves kenyeret pedig Pompeii romjai között találták.

A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK