Emlékeztek még arra a hatalmas atlaszra, ami minden földrajz órán előkerült az iskolában? Nem győztük rajta csodálni a világ legnagyobb országainak méretét. De mi lenne, ha azt mondanánk, hogy minden ilyen térkép, amit valaha is láttunk egy hazugság? Pedig bármennyire hihetetlenül is hangzik, valami ilyesmi az igazság. Az egész annak a ténynek köszönhető, hogy mivel a Föld gömb alakú, a térképek pedig laposak, ezért lehetetlen torzítás nélkül átültetni a gömbről egy sík felületre az országokat. Ebből kifolyólag pedig az egyenlítő menti országok méretei nagyjából stimmelnek, azonban minél inkább haladunk a pólusok felé, annál jobban csalnak a világtérképek. Ezt hívják Mercator-vetületnek.
De akkor mi az igazság? Mekkorák az országok valójában? A Liked.hu-nál nemrég egy érdekes térképre bukkantunk, amit a klímatudós, Neil Kay készített, és amely megmutatja, hogy mekkora eltérés van az országok valódi mérete, és a világtérképeken ábrázolt mérete között.
Íme egy klasszikus világtérkép, amivel mindannyian találkoztunk már a földrajzórákon vagy a könyvtár falán, stb.
Itt pedig az országok korrigált, valódi méretei láthatók a világtérképen feltüntetett, túlzott méretükhöz képest.
Érdekes megfigyelni például, hogy Grönland, ami a világtérképen majdnem akkora, mint Afrika, valójában csak a töredéke a kontinensnek, de például Oroszország sem olyan hatalmas, Afrika viszont meglepően óriási például Európához képest. A legnagyobb különbség azonban kétségkívül a térkép alján található Antarktisz esetében figyelhető meg.
Vizsgáljuk meg közelebbről is a különböző kontinenseket!
Európa
Oroszország
Afrika
Ázsia
Ausztrália
Észak-Amerika
Dél-Amerika
Antarktisz
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK
4 hozzászólás