HIRDETÉS BEZÁRÁS

8 népszerű dolog, aminek a valódi jelentését csak kevesen ismerik

Ki gondolta volna, hogy még egy hajvágásnak is lehet rejtett jelentése.

    Manapság az emberek a világ nagy részén szabadon viselhetnek bármilyen ruhát és frizurát, festhetik a körmüket, és olyan tetoválásokat készíttethetnek, amilyeneket csak akarnak. Régen azonban az őseink mindezeknek a dolgoknak különleges jelentést tulajdonítottak, gyakran teljesen ellentéteset a ma használatosakkal.

    HIRDETÉS

    Vegyük például a piros rúzst és a divatos csíkos mintát: mindössze néhány évszázaddal ezelőtt ezek bizonyos társadalmi státuszú nőket jelöltek. Áttanulmányoztunk néhány könyvet és tudományos cikket ebben a témában, és most szeretnénk megosztani veled a felfedezéseinket.

    8. A férfi vagy női undercut frizura régen a szent bosszút jelentette

    Dolgok jelentése 008

    Valamikor régen a Marquesas-szigetek (Polinézia) lakói teljesen leborotválták a fejüket, csak a fejük tetején hagytak egy hosszú tincset, amelyet gyakran csomóba kötöttek. Ezt a frizurát csak akkor viselték, amikor ünnepélyes esküt tettek, például hogy megbosszulják egy szeretett személy halálát. A hajukat addig nem vágták le, amíg az ígéretet be nem váltották.

    7. Több ezer évvel ezelőtt őseink tetoválásokkal kezelték a betegségeket

    Dolgok jelentése 007

    1991-ben a tudósok felfedeztek egy több mint 5000 éves múmiát, és Ötzinek nevezték el. Ez a világ legrégebbi múmiája. Ötzi genetikai elemzése kimutatta, hogy ez a szegény fickó az életében rengeteg betegségtől szenvedett, az ízületi gyulladástól a gyomorfekélyig. Emellett kiderült, hogy az egész testét tetoválások borították – 61 tetoválást találtak rajta összesen.

    A tudósok elemezték a tetovált helyeket, és arra a következtetésre jutottak, hogy a tetoválásokat nem művészi, hanem orvosi céllal készítették, mivel a rajzok kizárólag a betegségeknek kitett helyeken helyezkedtek el. Elmondhatjuk tehát, hogy valamikor régen egyfajta tetoválás-akupunktúra létezhetett a múltban.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    6. A raszta haj célja az volt, hogy megijesszék vele az ellenséget és menekülésre késztessék őket

    Dolgok jelentése 006

    A raszta az ókori indiánok, amazonok és afroamerikaiak elengedhetetlen kellékei voltak. Feltételezések szerint az összefont haj egyik funkciója az volt, hogy elijessze az ellenséget és menekülésre késztesse. Bár van egy költőibb változat is.

    Jamaica, Etiópia és India néhány lakosa, akik magasan a hegyekben éltek, azt hitték, hogy egy Jah nevű istenség az apokalipszis beköszöntével a hajuknál fogva húzza majd ki az igaz embereket egy másik világba. Ezért az elmélet hívei hosszú hajat növesztettek és rasztába fonták, hogy az istennek könnyebb legyen megragadni őket.

    5. A csíkos ruhákat régen az alacsony társadalmi szintű vagy könnyűvérű hölgyek viselték

    Dolgok jelentése 005

    A divatos csíkok a középkorban a kirekesztés egyik jelzői voltak. A törvény előírta, hogy a prostituáltaknak, eretnekeknek, bolondoknak, hóhéroknak és leprásoknak valamilyen csíkos ruhadarabot kell viselniük: ruhát, sálat vagy kabátot. A társadalom szemszögéből ez ideális megoldás volt: a meglehetősen agresszív minta már messziről is jól látszott. A járókelők azonnal megértették, hogy nem tisztességes polgárral van dolguk.

    Hasonló módon bélyegezték meg nemcsak a számkivetetteket, hanem azokat a nőket is, akik megcsalták a férjüket és rajtakapták őket, valamint a fattyúkat. Csak a reneszánsz korban változott a csíkokhoz való hozzáállás: ekkor a szabadgondolkodás és a viselője eredetiségének szimbólumává vált.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

    4. A kínai hajtűk valaha nindzsa fegyverek voltak

    Dolgok jelentése 004

    A japán nők hajtűket és botokat rögzítettek a hajukba, hogy szélsőséges helyzetekben fegyverként használhassák őket. A harci kiegészítőket fából, csontból vagy fémből készítették, és szúrófegyverként használták. A lányok évekig gyakoroltak egy tapasztalt tanár irányítása alatt, hogy megtanulják helyesen használni őket.

    A rafináltabb hölgyek a hajtűk hegyét erős méreggel kenték be, hogy a legkisebb karcolás is halálos legyen az ellenfél számára. Ezek a szépségek kunoichiként, női nindzsaként vonultak be a történelembe. Néha „halálos virágoknak” is nevezték őket, mert a virág volt a leggyakoribb dísz, amit a hajtűkön használtak.

    3. A fiatal nő hajába font szalagok alapján lehetett megítélni a családi állapotát

    Dolgok jelentése 003

    A szláv törzsekben a lányok között szigorú hierarchia volt, amely többek között a frizurájukon keresztül is kifejeződött. Az egyik legnépszerűbb kiegészítő a szalag volt, amelyet a copfba fontak:

    • A szalag hiánya azt jelentette, hogy a lány aktívan párt keres, és nyugodtan küldhetnek hozzá kérőket.
    • Egy szalag azt jelezte, hogy a lány már talált vőlegényt, és azt várja tőle, hogy megkérje a kezét.
    • A két szalag pedig azt jelezte, hogy a vőlegény megvan, meg is kérte a lány kezét, és mindkét fél szülei is jóváhagyták a házasságot.
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    2. A körmök színe a férfiak és nők társadalmi státuszát jelölte

    Dolgok jelentése 002

    Az ókori Egyiptomban a körmök színe alapján meg lehetett állapítani az ember társadalmi helyzetét: a papok és a nemesek élénkpirosra festették a körmüket, míg a közemberek sokkal halványabb árnyalatokat használtak. Babilonban más volt a helyzet: a feketét az arisztokraták, a zöld színt pedig a szegények részesítették előnyben. Érdekes, hogy nemcsak a nők, hanem a férfiak is festették a körmüket.

    Mindkét államban a jó manikűr a nemesi származás bizonyítékának számított, ezért a gazdag házakban gyakran egy egész személyzetet tartottak, akik a ház ura és családja körmeinek ápolásáért voltak felelősek.

    1. A piros rúzs miatt Amerikában a férj elválhatott a feleségétől

    Dolgok jelentése 001

    A középkorban a piros rúzst az egyház szolgái folyamatosan támadták, mivel ezt a színt ördög színének tartották. Nagy-Britanniában például az ajkak piros színűre festése a boszorkányság nyilvános beismerését jelentette. A XVI. századi Amerikában pedig a férfi törvényesen érvényteleníthette a házasságát, ha a felesége az ő tudta nélkül pirosra festette az ajkait.

    Más volt a helyzet az ókori Görögországban: ott a kurtizánokat kényszerítették a piros rúzs használatára, hogy minden járókelő könnyen megállapíthassa a szakmai státuszukat. Az ókori Róma lakói (nők és férfiak egyaránt) viszont éppen ellenkezőleg, előszeretettel használták a piros színt, hogy a vagyonukkal dicsekedhessenek másoknak: minél több pénze volt valakinek, annál élénkebb színű rúzst használt.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.