Néha ránézel egy-egy kertészkedéshez való eszközre, és csak ámulsz az emberi találékonyságon!
Az ember mindent képes kitalálni, hogy megkönnyítse a munkát, élvezetesebbé tegye, vagy egyszerűen csak a szórakozás miatt.
1.

Sok növénynek szüksége van támasztékra. Hogy a bazsarózsák, a lángvirágok, a kúpvirágok és más virágok ne dőljenek szét, alá kell támasztani őket. Általában különféle karókat vagy díszítő támasztékokat használnak. De kiderült, hogy sokkal egyszerűbben és praktikusabban is meg lehet oldani. Mert a földbe szúrt, félkörívet alkotó ágak teljesen ingyen vannak. A természetes anyag mindig jobban mutat, mint a fémcsövek vagy a zsineg. Jövőre pedig úgyis lecserélnéd a támasztékot.
2.

A szép sorokba ültetett növények nem csak rendezetten néznek ki, de gondozni is könnyebb őket. Ez az egyszerű eszköz, amivel lyukakat készíthetsz a talajba, hulladék anyagokból – deszkából és pálcikákból – készült. Hasonlót készítenek palánták ültetéséhez is.
3.

A kertészeknek gyakran kell valahogy rögzíteniük egy gyümölcsfa ágát. A korona kialakításához szükséges, hogy az ág majdnem derékszögben álljon ki a törzsből. Bárki, aki kicsit is ügyes, vastag drótból vagy csőből elkészítheti ezt az S-alakú bigyót. Így nincs szükség semmilyen támasztékra vagy feszítőre.
4.

Rengeteg ötlet van a fa raklapok kerti felhasználására. Ez az egyik – egy komposztáló. Még annyit tennék hozzá, hogy ideális esetben két komposzthalomnak kellene lennie – az egyiket kiüríted és feltöltöd, a másik (amit tavaly töltöttél meg) pedig egész nyáron át érik.
5.

Egyszerű, szép, könnyen beszerezhető anyagokból készült ágyás-rács. Általában uborkát ültetnek az ilyen ágyásokba, de semmi sem tiltja, hogy dinnyét, paradicsomot, babot, tököt vagy borsót termessz benne. Egyébként nem csak egyféle növényt ültethetsz ide, hanem többet is. Például a támasztékhoz közelebb babot, elé pedig salátát, alacsony növésű paradicsomot, hagymát, céklát. Rengeteg variáció lehetséges.
6.

A házilag készített üvegházak és melegágyak készülhetnek különböző anyagokból. Itt műanyag palackokból készült. Ingyenes és hatékony. Itt a palackfal hőszigetelőként működik. A kis melegágyat palánták és zöldségek nevelésére használhatod. Látszik, hogy áthelyezhető. Vagyis, ha például tavasszal tököt ültettél, nyáron már szabadon hagyhatod, a melegágyat pedig áthelyezheted máshova.
7.

Praktikus rács uborkának. Az uborkák két sorban nőnek, a szárak lazán helyezkednek el. És szüretelni is kényelmes.
8.

Az ázsiai gazdák találékonyságát csak irigyelni lehet. Elmagyarázom, mi látható a képen. A fogantyú, amit az ember tart – ez a tömlő vége, ide jön a víz. A végére egy szitaszerűséget erősítettek. A víz így eloszlik, és lágyan, alacsonyról folyik, nem mossa ki a talajt.
9.

Sokféleképpen megjelölheted a vetést, például ha rászúrod a pálcikára a magos zacskót. De mindig felmerül a probléma: hogyan védd meg a papírcsomagolást, hogy legalább pár hónapig megmaradjon. Nos, például befőttesüveg vagy műanyag palack segítségével.
10.

Még egy ötlet a raklap hasznosítására. Nem kell rögtön tűzifának felaprítani – hadd szolgáljon még a kertben. Egyébként minden déli irányú lejtő jót tesz a melegkedvelő zöldségeknek. De csak akkor, ha te magad mérsékelt éghajlaton élsz. A déli vidékeken épp ellenkezőleg, védeni kell a növényeket a naptól.
11.

Van egy kerti szerszám, amit barázdahúzónak hívnak. Olyan, mint egy kicsi kapa, vagy egy fejjel lefelé fordított kislapát (ahogy a képen is látod). De itt jön a csavar: kínai gyártók kitalálták, hogy a nyélre nem csak egy, hanem kettő, vagy akár még több ilyen barázdahúzót szerelnek fel. Így sokkal gyorsabban lehet vele dolgozni, hiszen egyszerre több barázdát tudsz húzni!
12.

Az ötlet, hogy fóliát használjunk ideiglenes melegágyak, sőt üvegházak építéséhez, nem új. De ebben a kertben kitalálták, hogy az ágyások köré szélvédőt készítsenek. Félig üvegházhatás. Egyébként a szélvédelem fontos, különösen azokon a vidékeken, ahol gyakran van szeles időjárás. A zsenge palánták különösen érzékenyek a szélre.
13.

Nem könnyű kitalálni, mi ez az építmény, és mire jó a kertben. Itt egy támaszték látható függőlegesen felfelé növő, merev szárú, de kötözést igénylő növények számára. Így segíthetsz például a málnának és a szedernek.
14.

Egyszerre támaszték és mini-melegágy. Amikor az uborkák megnőnek, a kupak levehető. Levágott átlátszó kannák is megfelelnek. Praktikus, hogy a rúd nem engedi, hogy a könnyű műanyag edény elrepüljön egy széllökésnél. A pálcák közé pedig később zsinórokat vagy hálót feszíthetsz – így zöld falat kapsz.
15.

Egyre többen próbálnak saját zöldségeket és fűszernövényeket termeszteni föld nélkül. Az erkélyen, a teraszon, a belső udvaron. Tartályként használhatsz vödröket, amelyek aljába lyukakat fúrtál. Kétlem, hogy a burgonya vagy a karfiol jó termést hozna ilyen körülmények között, de a paradicsom, az uborka, a leveles káposzta és mindenféle zöldség – simán.
16.

Ez a szüretelő kötény – egy nagyon ötletes dolog, de hozzá kell szokni. A szövet egy nem teljes karikára van feszítve, és az egész szerkezet az ember derekára és nyakára van rögzítve. Hogy mennyire kényelmes, azt nem tudom. De az biztos, hogy semmi nem repül mellé.
17.

Egy újabb kreatív gazda. A TikTok-on terjedt el ez a trükk. Az esernyőt két drót vállfa segítségével rögzítik a háthoz.
18.

A komposztládát néha ágyásként is lehet használni, de csak akkor, ha az előző év óta jól tele van, és a komposzt már eléggé összeért. Fa raklapokból ingyen és stabilan megépítheted a saját komposztáló ágyásodat. Érdemes megfigyelni, hogy a kép egy kiállításon készült, ami azt mutatja, hogy az újrahasznosítás manapság nagyon népszerű és divatos.
19.

Gyakran előfordul, hogy a slagot a vödörben kell hagyni, és elmenni valahova máshova. A slag ilyenkor persze hajlamos kiugrani a vödörből, és mindent összeöntözni. Csináld ezt: dugj egy darab drótot a slagba, hajlítsd meg, készíts belőle egy kampót, és engedd a vödörbe. Így sehova sem fog menni.
20.

Nahát, milyen szépen vannak összerakva ezek a cserepek! És alig foglalnak helyet. Pedig van itt vagy háromszáz!
Melyik ötlet tetszett legjobban?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK