Az USA egyike azon kevés országnak, ahol még mindig alkalmazzák a halálbüntetést. Ezt az ítéletet a különösen kegyetlen bűncselekményekért szabják ki.
Mit csinálnak a halálraítéltek életük utolsó 24 órájában? Mit kérhetnek utolsó kívánságként Amerikában, és miért várnak a fogvatartottak több mint 10 évet az ítélet kihirdetése után a kivégzésre?

A kivégzés drága mulatság
Jelenleg több mint 2500 javíthatatlan bűnöző sínylődik az amerikai halálsoron. Azonban évente csak néhány tucatnyi embert végeznek ki közülük.
Évről évre csökken a halálos ítéletek száma, és az elítéltek egyre gyakrabban kérvényezik ügyük felülvizsgálatát és kegyelmet. 1994-ben még 328 embert végeztek ki, 2015-ben 52 fogvatartottat, 2020-ban pedig már csak 17 ilyen ítéletet hajtottak végre.
A bűnözők átlagosan 16,5 évet várnak a büntetésükre! New Jersey hatóságai szerint minden ilyen fogvatartott körülbelül 4 millió dollárjába kerül az adófizetőknek.
A folyamat hosszadalmasságának és költségességének oka az alapos bírósági eljárásban rejlik. Az elítélt hozzátartozói ugyanis (érthető okokból) minden halálos ítéletet megtámadnak, és fellebbezésekkel árasztják el a bíróságokat. Az elítéltek is húzzák az időt, újabb bűncselekmények beismerésével vagy a korábbiak tagadásával, ami újabb nyomozásokat és bírósági eljárásokat von maga után.

Az összes felmerülő körülményt alaposan kivizsgálják és ellenőrzik, pénzt, időt és energiát nem kímélve. Ráadásul a hatóságok sem sietnek a halálos ítéletek végrehajtásával.
Választható ítélet
A legtöbb államban csak egyetlen kivégzési mód engedélyezett: az injekció. Azonban akadnak olyan államok is, ahol az elítéltek maguk választhatják meg a kivégzés módját. Itt további 4 lehetőség közül választhatnak: akasztás, agyonlövés, villamosszék és gázkamra.
Meg kell jegyezni, hogy az elítéltek mozgástere évről évre csökken. A fent említett kivégzési módokat egyre inkább embertelennek nyilvánítják, és fokozatosan korlátozzák.

Az utolsó nap
Az események súlya ellenére a halálraítéltek egy olyan kivételes privilégiummal rendelkeznek, amely a legtöbb ember számára elérhetetlen: pontosan tudják a haláluk dátumát.
Az ítélet végrehajtása előtt 24 órával a fogvatartottat egy speciális, magánzárkába helyezik át. Ez a szoba jobban berendezett, mint egy átlagos börtöncella. Van benne rendes ágy, zuhanyzó, tiszta WC és íróasztal.
A fogvatartottat reggel 4:30-kor keltik. 2 óra múlva hozzák a szokásos reggelit. 8 órakor a fogvatartottnak engedélyezik a találkozást rokonokkal és barátokkal. Kívánságára a halálraítélt kérhet papírt és tollat a búcsúlevél írásához, vagy utoljára még telefonálhat egyet.

Ezenkívül délután 3 óráig joga van pappal vagy pszichológussal beszélgetni. 15 órától a börtönőrök elkezdik előkészíteni a kivégzés helyszínét.
16:00 órakor a fogvatartott megkapja az előzetesen megrendelt „utolsó vacsorát”. Floridában ennek a rendelésnek az összege nem haladhatja meg a 40 dollárt, Louisianában a 15 dollárt. Néhány államban, például Texasban, egyáltalán nincs „utolsó vacsora”.

17:30-kor a fogvatartottat a kivégzés helyszínére kísérik, ahol ismét felolvassák a bíróság ítéletét, és megadják neki az utolsó szó jogát. A kivégzésen részt vehetnek a bűnöző és az áldozat hozzátartozói, de legfeljebb 5 fő. Az ítéletet 18:00 órakor hajtják végre…
Manapság a halálbüntetés gyakorlatának számos ellenzője van az Egyesült Államokban a társadalom és az emberi jogi szervezetek részéről, ezért fokozatosan visszaszorulóban van, mint már fentebb említettem, évről-évre kevesebb kivégzés történik.
Te mit gondolsz? Végre kell hajtani a veszélyes bűnözőkön a halálbüntetést, vagy jobb, ha inkább életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik őket? Írd meg a véleményed hozzászólásban!
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK