HIRDETÉS BEZÁRÁS

A párizsi olimpián az úszók arra panaszkodtak, hogy „lassú víz” van a medencében. Mit jelent ez?

Soha nem gondoltam volna, hogy víz és víz között is lehet különbség.

    Valami nagyon nem volt rendben a 2024-es párizsi olimpia medencéjével: az első három nap alatt például egyetlen világcsúcs sem született úszásban (pedig a potenciális rekorderek ekkor már többször is úsztak).

    HIRDETÉS

    Utólag visszanézve, összességében is elég szerény eredmények születtek. Az úszók szerint az volt a baj, hogy Párizsban „lassú a víz”. De mit is jelent ez pontosan?

    Olimpia lassú víz 006

    1. Kezdjük a probléma mértékével.

    Az olimpiai világcsúcsok megszokott dolgok. Az úszás az 1896-os játékok óta része az olimpiai programnak, és az úszók mindig is döntögették a rekordokat. Csak három kivétel van – éppen az első játékok: Athén 1896, Párizs 1900, és St. Louis 1904. De ezeket figyelmen kívül hagyhatjuk – ott 4-9 versenyszámot rendeztek (most 37 van), St. Louisban pedig nem szabványos távokat úsztak – yardban úsztak méter helyett.

    Az 1908-as londoni olimpia óta azonban tényleg minden olimpián születtek világcsúcsok. A legkevesebb Berlinben 1936-ban, Londonban 1948-ban és Helsinkiben 1952-ben volt – egy-egy. De hozzáteszem: ezeket nehéz összehasonlítani a modern játékokkal, hiszen 11 versenyszám volt, majdnem négyszer kevesebb, mint most.

    Ha a viszonylag modern játékokról beszélünk, akkor a legrosszabb eredmény 1968-ban Mexikóvárosban és 1996-ban Atlantában volt – csak négy-négy világcsúcs született.

    Még 2012-ben Londonban is kilenc világcsúcs dőlt meg, pedig az úszók a híres „ruha variálás” után érkeztek oda – a World Aquatics betiltotta a Speedo versenyruhákat, amelyekben a sportolók majdnem az összes létező világcsúcsot megdöntötték.

    Tokióban 2020-ban hat rekord született, az egyik rögtön az első napon.

    Na és mi volt a helyzet Párizzsal?

    Olimpia lassú víz 005
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    2. Párizsban az első három nap alatt nem hogy rekordok nem születtek, de az eredmények is meglehetősen szomorúak voltak.

    Ariarne Titmus megnyerte a 400 méteres gyorsúszást, de 2 másodperccel lassabban úszta, mint a saját világcsúcsát. Mollie O’Callaghan a 200 méteres gyorsúszás győzteseként több mint egy másodperccel maradt el az egyéni legjobbjától, pedig kétségbeesetten küzdött Titmusszal az aranyért.

    Nicolò Martinenghi megnyerte a 100 méteres mellúszást, de a 2004-es athéni olimpia óta a legrosszabb időt érte el egy olimpiai bajnok. Az olasz 59,02-es idővel úszott – összehasonlításképpen a brit Adam Peaty 57,37-es idővel nyert Tokióban 2020-ban. Peaty-nek Párizsban egyébként sem ment valami jól – csak egy ezüstöt szerzett.

    A kétszeres román világbajnok David Popovici 1:44,72-es idővel nyerte a 200 méteres gyorsúszást – ezzel az eredménnyel egyébként a 2000-es sydney-i olimpia óta egyetlen olimpián sem nyert volna aranyat.

    Párizsban végül 4 világrekord született úszásban, ami a modern olimpiák között a legszerényebb eredménynek számít Mexikóváros (1968) és Atalanta (1996) mellett – már ha egyáltalán van értelme egy kalap alá venni őket, hiszen majd 30-60 év telt el azóta. Párizsban tehát az úszás mintha legalább húsz évet visszafejlődött volna. De mi ennek az oka?

    Olimpia lassú víz 004

    3. A sportolók szerint „lassú a víz” volt ezért a felelős.

    A „lassú víznek” több oka is lehet: a víztisztítás sajátosságai, a víz hőmérséklete, a levegő minősége, a görbe falak és/vagy a medence szerkezetének sajátosságai.

    Az úszók általában akkor beszélnek „lassú” vízről, amikor úgy érzik, hogy mélyebben fekszenek a vízben a megszokottnál, és tempózás közben nem tudnak felemelkedni és magasabbra kerülni. Apró buborékok veszik őket körül, mintha egyfajta bevonat lenne a bőrükön.

    ,,Ez a vízkezelési rendszer miatt van. Amikor ionizációt alkalmaznak klórozás helyett, az eredmény gyakran ez. A víz lágyabb lesz, és a sebesség lecsökken” – magyarázta a négyszeres olimpiai bajnok, Alekszandr Popov.

    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    Olimpia lassú víz 003

    Az amerikai kommentátor, Kyle Sockwell még egy problémára világított rá: „Nem vagyok benne biztos, mennyire jól látszik a kamerán keresztül, de ez a medence rendkívül hullámzik, és nagyon sokáig tart, mire lecsillapodnak a hullámok. A sportolóknak pedig át kell törniük ezeken a hullámokon, és ez nagy hatással van rájuk. Különösen egy olyan nehéz úszásnemben, mint a mellúszás.”

    Sockwell-nek részben igaza volt. De mi volt a probléma pontosan?

    4. A párizsi „lassú víz” oka a medence kialakítása volt. Túl sekély volt – mindössze 2,2 méter mély, míg az olimpiai medence klasszikus mélysége 3 méter. Ez a hatalmas különbség jelentősen befolyásolta az eredményeket.

    Az úszók a Paris La Défense Arénában versenyeznek – ez valójában egy rögbistadion, amelyet a Racing 92 klub hazai mérkőzéseire építettek. Az olimpiára medencévé alakították át, de a helyszín korlátai miatt az úszómedence sekély lett.

    És a mélység sokat számít. Hogy működik ez: az úszók mozgás közben folyamatosan hullámokat keltenek, amelyek visszaverődnek a medence aljáról. A visszaverődő hullámok aztán visszatérnek a sportolókhoz, de minél sekélyebb a medence, annál gyakrabban és erősebben történik mindez, létrehozva azt a hullámosságot a felszínen, amiről Sockwell is beszélt.

    Mindez növeli a turbulenciát, ami megnehezíti a sportolók számára, hogy gyorsan ússzanak. Ez különösen a medence falánál lévő fordulóknál észrevehető, mert ott a legerősebbek a hullámok.

    Egy ilyen medencében a gyors rajt mindennél fontosabb: ha elsőként emelkedsz fel, a hullámok az ellenfelekre terelődnek.

    Olimpia lassú víz 002
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS
    HIRDETÉS

    Van itt még egy érdekes pszichológiai paradoxon is:

    Az úszók számára úgy tűnhetett, hogy gyorsabban úsztak a szokásosnál, pedig nem így volt. Csak a medence alja közelebb volt a sportolókhoz, ezért alakult ki ez a megtévesztő hatás – ugyanúgy, ahogy úgy tűnik, hogy a repülőgép gyorsabban repül, amikor közelebb van a földhöz.

    Például Katie Ledecky a 400 méteres gyorsúszás bronzérmét követően meglepődött az eredményen, mert azt hitte, hogy „valamivel gyorsabban úszik a szokásosnál”.

    Természetesen van Párizsban egy hagyományos, három méter mély medence is – a Paris Aquatic Centre, de a játékokon ezt a szinkronúszóknak és a vízilabdázóknak adták. Ráadásul csak 5 ezer néző befogadására alkalmas, nem pedig 15 ezerre, mint a Paris La Défense Aréna – ez fontos szempont az úszás népszerűségét tekintve. Az úszóversenyek alkalmával rendre teltház volt – egy 5 ezres aréna itt biztosan nem lett volna elég.

    Egy teljesen új létesítmény építése standard méretű medencével és hatalmas befogadóképességgel pedig túl drága lett volna és nem kifizetődő – valószínűleg nem tudtak volna vele mit csinálni az olimpia után.

    5. Volt még egy probléma a párizsi olimpián, ami hátráltathatta a sporolók teljesítményét, de ez meglehetősen szubjektív – nem mindenki volt elégedett az olimpiai falu körülményeivel.

    Ariarne Titmus úgy véli, hogy ez is befolyásolta az eredményeket: „Talán jobb eredményre is képes lennék, de az élet az olimpiai faluban megnehezíti a versenyzést. Ezek a körülmények biztosan nem a csúcsteljesítmények elérésére lettek kialakítva.”

    Egyetértett vele a háromszoros olimpiai érmes James Magnussen is: „Ez az olimpia nem a világcsúcsok elérésére lett kialakítva. A fenntarthatóság, a karbonlábnyom és a vegán mentalitás volt a középpontban, ilyen körülmények között pedig nem lehet kiemelkedő teljesítményeket produkálni.”

    Olimpia lassú víz 001

    Magnussen szerint a szervezőknek volt egy szabályzatuk, amely kimondta, hogy az ételek 60%-ának vegánnak kell lennie a faluban, és már rögtön a megnyitó ünnepség előtti napon kifogytak a hús- és tejtermékekből a faluban, mert nem számítottak arra, hogy ennyi sportoló választja inkább a hús- és tejtermékeket a vegán ételek helyett.

    ,,Úgy tűnik, Párizs azt akarta, hogy a játékokon az ökológia legyen az első helyen, az eredmények pedig csak a másodikon. Nem tudom, hogy ez politikai álláspont vagy költségvetési kérdés, de azt hiszem, más lehetőségeket kell keresnünk, mert az olimpia a világ legfontosabb sporteseménye.” – nyilatkozta Magnussen.

    Ilyen sekély medencékben egyébként soha többé nem rendeznek olimpiát – a World Aquatics ugyanis bevezetett egy szabványt, miszerint az olimpiai úszómedencéknek ezentúl minimum 2,5 méter mélynek kell lenniük.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Mi a reakciód?

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!
  • Szia, guest

IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE,

hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

*heti egy e-mailt fogunk küldeni

Még több Liked.hu

Továbbiak betöltése Betöltés...Nincs több bejegyzés.