Emlékszem, amikor megjelentek az első DVD-lejátszók számítógépre, azonnal vettem is magamnak egyet. Akkoriban kevés volt a rendelkezésre álló hely egy merevlemezen, ezért néhány fájlt DVD-re írtam, mivel fillérekért meg lehetett szerezni azokat a közeli piacon.
A nem használt fájlok DVD-re írásával így újra és újra fel tudtam szabadítani kisebb-nagyobb mennyiségű helyet a számítógépemen.

Később megjelent a Blu-ray lemez formátum, de én személy szerint soha nem használtam számítógépen, és pontosan tudom, hogy másoknál sem volt olyan népszerű, mint a DVD. Miért nem kellett senkinek ez a fajta adathordozó? Vizsgáljuk meg ezt a kérdést részletesen.
Magas ár
A Blu-ray lejátszó a maga idejében drága mulatság volt, ahogy maguk a lemezek is. Nem is mindenkinek volt olyan jó tévéje, ami képes lett volna megjeleníteni ezt a kiváló képminőséget. Sokan megelégedtek a DVD-lejátszókkal és a lemezekkel, mivel a különbség az ilyen tévéken gyakorlatilag alig észrevehető volt.

Az internet fejlődése
A Blu-ray rövid életének egyik fő oka az internet fejlődése. A Blu-rayt eredetileg a kiváló minőségű filmek formátumának szánták. A korlátlan és gyors internet megjelenése azonban a torrentek fejlődéséhez vezetett – az emberek elkezdték egyszerűen ingyen letölteni ezeket a filmeket, szintén kiváló minőségben.
A PC-t még régen sem volt különösebben nehéz a tévéhez csatlakoztatni. És egyáltalán, a Blu-ray technológia mondhatni az adathordozók korszakának alkonyán vált népszerűvé. Manapság pedig már egyáltalán senki sem használ lemezeket – az okostévék csatlakoznak az internethez, és bármilyen tartalmat választhatsz.
Szokás
Sokan hozzászoktak a hagyományos DVD-hez, és a megszokás miatt nem kezdtek el új formátumot használni. A Blu-ray lemezeket ráadásul nem is mindig lehetett könnyen megvásárolni – a magas ár és az alacsony kereslet miatt nem mindenhol árulták ezeket a lemezeket. A DVD-k viszont akkoriban mindenhol kaphatóak voltak, az aluljáróban is mindig lehetett bármilyen filmet venni, ráadásul sokkal olcsóbban, mint a licencelt DVD-t.

Mi történik most a Blu-rayjel?
A formátumról talán azt lehetne mondani, hogy él is, meg nem is. A mai napig kaphatóak Blu-ray lejátszók PC-hez és tévéhez is. Igen, lehet venni egy külső Blu-ray író meghajtót, és Blu-ray lemezeket használni biztonsági másolatok és családi fotó archívum tárolására. De van-e ennek bármi értelme, amikor aprópénzért lehet már venni egy pár terrabájtos külső merevlemezt, vagy igénybe venni egy felhőalapú tárhelyszolgáltatást?
Az egyetlen hely, ahol a Blu-ray egyelőre nem készül a túlvilágra, az a játékipar. A játékok nagy mérete miatt ez kényelmesnek bizonyult, de megint csak eljutottunk oda, hogy már vannak olyan játékok, amelyek mérete nagyobb, mint a legtöbb Blu-ray lemez. A gyártók ráadásul már elkezdtek lemondani a Blu-ray meghajtóról, és a játékokat inkább internetes áruházakban teszik elérhetővé a játékosok számára – letölthető formátumban.

Szó szerint pár nappal ezelőtt vált ismertté, hogy az LG kivonul a Blu-ray lejátszók piacáról a formátum alacsony népszerűsége miatt. Korábban a Samsung és a Sony is kilépett a Blu-ray piacról. Még 10 év, és egyszerűen el lehet majd felejteni ezt a formátumot.
A DVD formátum viszont még sokáig népszerű lesz – például minden második kamionosnak van hordozható DVD-lejátszója képernyővel, hogy útközben filmeket nézzen, hiszen az úton nem biztos, hogy van jó minőségű internet-hozzáférés. A Blu-ray kiváló minőségére pedig itt senkinek sincs szüksége.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK