- Besorolás: Időben és egyértelműen el kell foglalnod a neked megfelelő helyet az úttesten. Balra kanyarodáshoz az úttest felezővonalához kell húzódnod, egyirányú forgalmú úton vagy körforgalomban pedig az úttest bal széléhez (KRESZ 31. § (1) bekezdés). Ha az úttesten sávok vannak felfestve, akkor a balra kanyarodásra kijelölt legbelső (bal oldali) sávot kell elfoglalnod. Ezt jóval a kanyarodás előtt meg kell tenned.
- Irányjelzés: Egyértelműen és időben jelezned kell kanyarodási szándékodat a megfelelő irányjelzővel (KRESZ 29. §).
- Villamospálya: Ha az úttest közepén, azonos irányban villamospálya is vezet, és sem tábla, sem útburkolati jel nem tiltja vagy szabályozza másként, a KRESZ bizonyos feltételekkel (pl. ha a többi jármű közlekedését számottevően nem akadályozod, és a villamos nem veszélyeztet – KRESZ 36. § (7)) megengedheti a villamospályáról történő balra kanyarodást. Azonban az alapvető szabály továbbra is az úttest felezővonalához vagy a balra kanyarodó sávhoz való húzódás. Mindig a kihelyezett jelzések és az útburkolati jelek az elsődlegesek!
- Elsőbbségadás: El kell engedned a veled szemben egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó járműveket, valamint azokat a gyalogosokat és kerékpárosokat, akik annak az úttestnek a menetirány szerinti jobb oldalán haladnak át, amelyre Te balra bekanyarodsz (KRESZ 31. § (5) bekezdés).
- A kanyarodás befejező szakaszában (amikor ráhajtasz a keresztező útra) a járműveddel az új út menetirány szerinti jobb oldalára kell besorolnod (KRESZ 31. § (6) bekezdés). A járműved semmiképpen nem kerülhet a szembejövő sávba!
- Hogy pontosan melyik sávba érkezz, azt elsősorban az útburkolati jelek (felfestések) határozzák meg. Ha vannak felfestett nyilak vagy sávvezetések a kereszteződésben, azokat kell követned.
- Ha több sávból lehet egyszerre balra kanyarodni, és a kereszteződésben is több sáv fogad, akkor az az általános elv (és gyakran felfestéssel is így jelölik), hogy a belső (balról számítva első) sávból indulva a belsőbe, a külső (balról számítva második vagy további) sávból indulva pedig a mellette lévő külső sávba érkezel.
- Amennyiben a fogadó oldalon több sáv van, mint ahonnan kanyarodtál (pl. egy sávból kanyarodsz balra, de két sáv fogad), és nincs egyértelmű felfestés, amely irányítana, akkor a KRESZ alapvetően nem írja elő, melyik sávot válaszd, de a legbiztonságosabb és leglogikusabb általában a felezővonalhoz közelebbi (belső) sávba érkezni, hacsak nem tervezel rögtön utána jobbra sorolni. A külső plusz sávba ilyenkor általában csak újabb sávváltással lehet átsorolni.
- Ha egyáltalán nincsenek útburkolati jelek a kereszteződésben (vagy teljesen lekoptak), akkor – a szembejövő és egyéb forgalom veszélyeztetése nélkül, a legnagyobb körültekintéssel – elvileg bármelyik, a menetirányodnak megfelelő sávba érkezhetsz a keresztező út jobb oldalán.
A balra kanyarodásnak van egy komoly veszélyforrása: keresztezned kell más járművek, köztük a veled szemben közlekedők útvonalát. Ahhoz, hogy ezt a manővert végrehajtsd, gyakran merőlegesen kell áthaladnod a szembejövő sávon (vagy sávokon). Mielőtt ezt megtennéd, általában meg kell állnod az úttesten belül, és meg kell várnod, amíg az út szabaddá válik előtted.
Ha elkapkodod, és bevágsz egy szembejövő jármű elé, annak vezetője könnyen lehet, hogy már nem tud időben lefékezni. Azonban túl sokáig sem maradhatsz várakozva az úton, mert egy álló járműbe hátulról is belerohanhatnak. Mindezek miatt a balra kanyarodás jellemzően veszélyesebb manőver, mint a jobbra kanyarodás.

A manőverezést, ezen belül a kanyarodást és a megfordulást, a KRESZ több szakasza is szabályozza, különösen a 31. §-a foglalkozik a bekanyarodással. A balra kanyarodásra a következő általános követelmények érvényesek:

A kanyarodás íve és a sávba érkezés

Tiltott helyek
Nem kanyarodhatsz be olyan helyekre, ahová a behajtás tilos (pl. „Behajtani tilos” tábla). Figyelj arra is, hogy ha egy buszsávot záróvonal választ el, és az nem a te menetirányodban van, vagy a behajtás egyébként tilos számodra, akkor oda sem kanyarodhatsz be.
Szabályozás táblákkal és útburkolati jelekkel
Többsávos utakon a kanyarodás rendjét, különösen a besorolást, gyakran „Besorolás rendjét jelző táblák” és a hozzájuk tartozó útburkolati jelek (sávokban elhelyezett nyilak, sáv elválasztó vonalak) szabályozzák. Ezek a jelzések egyértelműen mutatják, melyik sávból merre lehet továbbhaladni.
Az ilyen jelzések hatálya általában az egész kereszteződésre kiterjed. Ebből következik, hogy miután behajtottál az úttestek kereszteződésébe, köteles vagy a táblának és a felfestésnek megfelelő sávban maradni és aszerint kanyarodni. Tehát, ha a legszélső bal sávból kanyarodsz balra a jelzés szerint, akkor a felfestés által kijelölt (általában a balról első) sávba kell érkezned. Ha a manővert egy másik, szintén balra kanyarodásra kijelölt sávból (pl. a balról második sávból) hajtod végre, akkor az annak megfelelő (általában a balról második) sávba kell bekanyarodnod.
A táblák és útburkolati jelek utasításainak figyelmen kívül hagyása vagy megszegése nemcsak szabálysértés, de könnyen közlekedési balesethez is vezethet, különösen, ha a járművek haladási útvonalai emiatt keresztezik egymást.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK