Ha veszel egy távcsövet, akkor azon keresztül simán megfigyelheted a bolygókat az éjszakai égbolton. Sőt, igazából még távcső nélkül is láthatunk néhány bolygót szabad szemmel. De vajon hogy nézne ki a Föld más bolygókról? Ezt sajnos csak úgy láthatod, ha egy másik bolygón tartózkodsz.
De hála az űreszközöknek, amiket a Naprendszer bolygóihoz küldtek, az űreszközök nemcsak arról az égitestről készítettek képeket, amelyikhez közeledtek, hanem az égboltról is, ahogy onnan látszik. És ebben a kozmikus térben bizony a Föld is felbukkan, ha nagyon keressük.

A Föld egy fényes pontként a Szaturnusz pályáján
1997. október 15-én a NASA, az Európai Űrügynökség és az olasz űrügynökség együttműködésében létrehozott Cassini űrszonda indult a Szaturnuszhoz.
A Szaturnusz pályáján, a gyűrűit tanulmányozva, a Cassini űrállomás fényképeket készített a Szaturnuszról, a gyűrűiről és a körülötte lévő összes térről. A képen felfedezheted a bolygónkat. A fényképen a Föld egy kicsi, fényes kék pontként jelenik meg, ami kiemelkedik az összes többi csillag közül, amelyek a képre kerültek.

Ugyanezen a képen, ha kicsit messzebbről nézzük, láthatjuk a Föld-Hold rendszert. A Föld mellett egy kicsit kisebb pont – ez a Hold.

Föld és Hold – a Szaturnusz gyűrűin keresztül
A bemutatott kép 2017. április 12-én készült fekete-fehérben. Ez a bolygónkról készült utolsó kép, amelyet a Cassini űrállomás rögzített a Szaturnusz pályájáról szóló küldetése során.
A Föld egy kis világító pontként jelenik meg, amely a Szaturnusz gyűrűin keresztül látszik. Ettől a ponttól – a Földtől – balra láthatod a Holdat is. Nagyon kicsi. Ahhoz, hogy lásd, nagyítanod kell a képet.

Föld a marsi égbolton
Ez egy szürkületi égboltról készült fénykép a Marsról, melyet a NASA Curiosity marsjárója készített. A Föld egy fényes fénypontként látható rajta. A kép felső részén látszik. Körülbelül így néz ki a Mars is a Földről, ha szabad szemmel nézzük. A marsjáró az égboltnak azt a részét fényképezte le, ahol abban a pillanatban csak a Föld volt látható.


Föld és Phobos közeledés közben
Egy másik érdekes kép a Curiosity marsjárótól, amelyet napkeltekor készített. A marsjáró kamerája egy képen rögzítette a Földet és a marsi holdat, a Phobost: a közeledésük pillanatában. A marsjárót irányító szakértői csoport azt nyilatkozta, hogy ez az első eset, amikor ezt a két égitestet sikerült egyszerre megörökíteni a Mars felszínéről.
A képen bal oldalon látható a Phobos hold, jobb oldalon pedig a Föld. Ha részletesebben szeretnéd megnézni a Földet és a Phobost nagyított nézetben, lapozz jobbra a galériában.

Így néz ki a Föld az Apollo-12 űrhajó ablakából. A képet a legénység parancsnoka, Charles Conrad készítette: 1969. november 19-én, a Hold felszínére tartó repülés során.

Földi sarló a Hold felszíne felett
Ez pedig a földi sarlóról készült fotó a Hold felszíne felett, amelyet az Apollo-15 űrhajó legénysége készített, amely 1971. július 26-án indult a Holdra. Érdemes megfigyelni, hogy a kamera lencséjébe napsugarak is kerültek. Ezek tükröződésként és fehér homályként látszanak.

Földi sarló egy másik szögből
A Földnek a Hold felszínéről nézve szintén vannak naptári fázisai. Amikor a Föld árnyékba kerül, ugyanúgy néz ki, mint a földi hold a Föld felszínéről.

Ezek, mondhatni új és meglehetősen jó minőségű képek a Hold felszínéről, amelyeket 2013-ban készített a kínai Jütu nevű holdjáró: ami azt jelenti, hogy „Jáde Nyúl”.

Így örökítette meg a Földet a kínai Jütu holdjáró 2013-ban. A kép sötétnek tűnik, de ahogy a kínai űrügynökség, a CNSA kijelentette: a Jütu holdjáróra gyenge fényvetőket szereltek, ezért a nagyon távoli objektumok halványnak tűnnek, a csillagokat pedig szinte lehetetlen kivenni az égen.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK