Mostanában nagy divat lett mindent kaviccsal meg kővel felszórni. Ez az egyik legnépszerűbb modern tájrendezési trükk. Minden telek- és nyaralótulajdonos valami ilyesmire vágyik.
Még a városi utcákon is egyre gyakrabban találkozunk ilyen kővel felszórt felületekkel. De tartós ez a burkolat?
Azt javaslom, hogy ne szórj fel semmit kövekkel, amíg el nem olvasod ezt a cikket.

Szerencsém volt, mert a szomszéd utcában van egy telek, amit minden lehetséges szabályt megszegve szórták fel a követ. Ezt nem kárörömmel vagy gúnnyal mondom.
Egyszerűen arról van szó, hogy mindig tanulni kell mások hibáiból. Itt pedig sok hiba van, és ezek már a legelején nyilvánvalóvá váltak.

Mint tudod, az ilyen kialakítás célja nem csak az, hogy valami szépet alkossunk, hanem az is, hogy sokáig kitartson. A tulajdonos valószínűleg csökkenteni akarta a telkével kapcsolatos munkafeladatokat, például a fűnyírást és a gyomlálást.
Ahhoz azonban nagyon fontos lett volna minden jól csinálni. Optimális esetben egy kővel leszórt telekrészről körülbelül 10-15 évre megfeledkezhetünk – ezzel ugyanis semmi dolgunk nem lesz.

De nem így történt. Mivel van néhány dolog, ami kellett volna ahhoz, hogy a kővel felszórás sikeresnek minősüljön.
Hogyan kell tehát helyesen felszórni valamit kővel, hogy az sokáig kitartson?
Először is a követ csak ott lehet sikeresen és tartósan leszórni, ahol a környék is rendezett, és nincsenek „szomszédos” gyomok. Vagyis egy gyomos telken eleve nem lehet egy különálló (és időtálló) köves területet létrehozni. A rózsát sem ültetik szemétdombra, és egy szép virágágyást sem lehet kialakítani, ha körülötte embermagasságú gaz és gyom áll, amit senki sem nyír le.
Vagy költözz el a „koszfészekből” egy tisztességes gyepszőnyeggel leterített helyre, vagy békélj meg azzal, hogy a csalán és a medvetalp mellett nem lehet szép és tartós gyönyörűséget alkotni.

Másodszor, mielőtt követ szórsz le, minden gyomot, beleértve az évelőket is, el kell pusztítani ezen a területen.
Bár egyesek úgy gondolják, hogy a gyomok maguktól is elpusztulnak, ha egy fekete anyaggal takarjuk le őket, ami nem engedi át a fényt. Még egy egyszerű újságpapírral lefedve is a gyomok nagy része elpusztul. Ez tény.
Azonban valahogy mindenki megfeledkezik a földben lévő magokról. Márpedig rengeteg van belőlük. És nem pusztulnak el a sötétben. Amint a takaróanyag elvékonyodik, a magok „kényszer” hatással kicsíráznak.

Mielőtt leterítenéd a fekete takaróanyagot, győződj meg róla, hogy pár évnél tovább fog tartani. Ha nem jó minőségű és tartós burkolatot választasz, akkor teljesen felesleges leszórni a köveket. Csak időt és pénzt pazarolsz.
A köveken még fák is átnőnek. Hát még a gyomok.
A legnagyobb tévedés, ha valaki azt hiszi, hogy a köveken semmi sem nő keresztül. Bár a kő szilárdsága változó – egyesek sokkal gyorsabban széteshetnek és morzsolódhatnak, mint azt bárki gondolná.

Mindenesetre a kőrétegnek sokkal vastagabbnak kell lennie, mint amit a szomszéd a szóban forgó esetben csinált. A kő itt vékonyan van felszórva – a kövek között szó szerint látszik a fekete takaróanyag.
Nem csoda, hogy a gyomok elkezdtek itt kihajtani. A kővel felszórt felületet gyomlálni pedig nem gyenge idegzetűeknek való feladat. Három év múlva már mindenképpen tenni kell valamit. Innen is az üzenném a tulajdonosnak, hogy feltétlenül használjon gyomirtót (először takarja le a termesztett növényeket).
De ez persze megint csak rövid időre lesz megoldás. A legjobb az egészet újracsinálni. Jól.

Te próbálkoztál már kővel felszórni egy területet a kertedben? Hogy sikerült? Mennyi ideig bírta és milyen trükköket alkalmaztál? Kíváncsian várom a személyes tapasztalataidat!
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK