Holland családban születtem és nőttem fel, ahol Anyának és Apának megvoltak a saját feladatai. Miután Magyarországra költöztem, saját családom lett, és néhány dolog megváltozott, de azért maradt pár ismerős elem is.
A következőkben elmesélem, hogyan osztják meg a hollandok a családi feladatokat: ki dolgozik, ki takarít, ki viszi le a szemetet és ki foglalkozik a gyerekekkel.
Mindig érdekes megfigyelni és megtudni, hogyan működnek a dolgok mások konyhájában 🙂 Különösen ilyen vegyes, nemzetközi családokban. Én már 9 éve nagy érdeklődéssel figyelem a környezetemet itt Magyarországon, ezért az én „konyhám” is kezdett egy kicsit magyarosodni ez idő alatt, de mégis érdekes összehasonlítani, megtalálni a különbségeket és a közös pontokat.

Ma arról szeretnék mesélni neked, hogy milyen kötelességei és feladatai vannak általában a férfiaknak és a nőknek Hollandiában, és miben különböznek ezek az magyarországiaktól.
Ki dolgozik többet?
Bár néha nem nagy örömmel tesszük, de dolgozni mégiscsak muszáj. Hollandiában a helyzet nem sokkal másabb – ott is vannak napok, amikor nincs kedvünk munkába menni. Magam is emlékszem ilyen pillanatokra! 🙂
A férfiak körében ez a vonakodás talán egy kicsit gyakrabban előfordul, mert Hollandiában a férfiak többet dolgoznak, mint a nők. A 2023-as adatok szerint Hollandiában a férfiak 86%-a, a nők 79%-a dolgozik. Ezenkívül a férfiak gyakrabban dolgoznak teljes munkaidőben: a férfiak 70%-a, míg a nők 28%-a (2021-es adatok).

Kiderül tehát, hogy átlagosan a férfiak Hollandiában jelenleg többet dolgoznak, és ennek megfelelően többet is keresnek. A nők azonban aktívan felzárkóznak: az elmúlt években a jövedelemkülönbség jelentősen csökkent. Ha összehasonlítjuk a 60 évvel ezelőtti helyzettel, a változás óriási. Akkoriban a nők sokkal kevesebbet dolgoztak.
Az én Apukám mesélte, hogy régebben a cégek törvényileg elbocsáthatták a nőt, ha teherbe esett. Az én Anyukám abbahagyta a munkát, amikor megszületett az első fia. És csak akkor tért vissza dolgozni, amikor a legkisebb húgom elkezdett középiskolába járni (ez 12 éves korában volt). Tehát egészen addig Anyu otthon végezte az összes házimunkát, Apu pedig hosszú napokat dolgozott.
Nálam otthon ez egy kicsit másképp van. A férjemmel mindketten távmunkában dolgozunk, és mi magunk választjuk meg a munkaidőnket. A lényeg, hogy jól és időben elvégezzük a munkát.
Ki foglalkozik a gyerekekkel?
Valószínűleg már megértetted, hogy a mi családunkban leginkább Anyu nevelt minket. Hétköznap. És emlékszem, hogy Apu általában csak akkor ért haza, amikor elkezdtünk vacsorázni. Vacsora után pedig hamarosan aludni mentem (Hollandiában a gyerekeket korán fektetik le).
Hétvégén viszont Apu sokat foglalkozott velünk! Játszott, mesélt, sokat sétált velünk, és segített Anyunak a házimunkában.

Még akkor is, amikor Apunak ellenőriznie kellett a diákjai házi feladatát (tanárként dolgozik), megpróbálta ezt velünk együtt csinálni (engem is meghívott, hogy együtt ellenőrizzük a házi feladatokat, és közben tanított is nekem dolgokat).
Tehát az én Anyukám nevelt engem a legtöbbet, de amikor Apu otthon volt, ő is sokat foglalkozott velem, segített, nevelt, pelenkázott, és mindent megtett, amit a gyerekekkel kell.

És ez jól mutatja, hogy általában hogyan mennek a dolgok Hollandiában. Anya és Apa is pelenkáz, felkel éjszaka, amikor a baba sír, és eteti őket. Mindkét szülő neveli a gyerekeit, és foglalkozik velük. Az édesapáknak is lehetőségük van szülési szabadságra menni, ha segíteni akarnak az anyukáknak, vagy ha anya vissza akar menni dolgozni.
Érdekes tény: Hollandiában vannak apanapok (pappadagen), amikor az Apukák kevesebbet dolgoznak, vagy kivesznek egy szabadnapot, hogy időt töltsenek a gyerekekkel: minden apuka akár 26 ilyen hetet is kaphat, hogy időt töltsön a gyermekével, amíg az 8 évnél fiatalabb. Ebből a 26 hétből 9 hetet a cég fizet a fizetés 70%-ával, a fennmaradó 15 hetet fizetés nélkül lehet kivenni.
A mi családunkban a férjemmel mi is mindent együtt csinálunk. Mindketten végezzük/végeztük a piszkos (pelenkázás 🙂 ) és a vidám munkát. De mivel más az érdeklődési körünk, a gyermekeinkkel más dolgokat csinálunk.

A férjem például többet olvas nekik, kreatívkodik velük, és segít a házi feladatokban. Én pedig inkább aktívan foglalkozom velük: sétálok, társasjátékozom és sportolok velük, na meg meséket találok ki lefekvés előtt.
És ha valaki beteg? A gyerekek ugye gyakran betegek. Ki gyógyítja őket? Ez egy érdekes téma, amiről sokat lehetne beszélni, mert a hollandok sokkal kevesebb gyógyszert szednek és adnak a gyerekeknek. De általában ez mégis inkább Anyu feladata.

Ki főz?
„Apu/Anya, enni akarok”. És ez naponta háromszor, két gyerektől – legalább hatszor! Azt mondom nekik, hogy olyanok, mint a fekete lyukak, amelyek megállás nélkül esznek. Ha már itt tartunk, ez jobb elnevezés, mint ahogy a bátyám hívott, amikor én sokat ettem: „kukásautó” 🙂
A lényeg az, hogy néha főzni kell! Sőt, néha elég gyakran és sokat is 🙂 Nálunk otthon a férjem főz a legtöbbet. És elmondhatom, hogy nagyon finomakat főz, úgyhogy én egyáltalán nem bánom 🙂 Én is szoktam főzni. Talán hetente kétszer.

Általánosságban azonban elmondható, hogy Hollandiában a helyzet nagyon kiegyensúlyozott és egyenlő: azt főz, aki hamarabb ér haza. És ha a nő többet dolgozik és később ér haza, akkor a férfi gondolkodik el azon, hogy mit főzzön vacsorára.
Ki takarít?
Most érkeztünk el ennek a cikknek a legérdekesebb részéhez. Ki takarít nálatok otthon?
50 évvel ezelőtt Hollandiában ezt mindig a nő csinálta, de ma már egyre inkább egyenletesen osztják meg ezeket a feladatokat.
Egy kicsit gyakrabban a nő takarít és vásárol be (~60%), a szemetet pedig egy kicsit gyakrabban a férfi viszi le, és a (könnyű) javításokat is inkább ő végzi (~60%).

Nálunk otthon leginkább a férjem takarít. Köszönöm, drágám! Ő mossa a fürdőszobát, a konyhát és a padlót (bár én is be tudom kapcsolni a robotporszívót néha 🙂 És a mosogatást is gyakrabban végzem én, mint ő (bekapcsolom a mosogatógépet :). De például soha nem mostam még ablakot vagy WC-t.
És ahogy én érzem, a takarítás inkább női feladat Magyarországon. Még ha mindketten dolgoznak is, általában a nő takarít, a férfiak pedig akkor kezdik el használni a kezüket, amikor valamit meg kell javítani.
Szerintem a nők egyszerűen jobban észreveszik, ha valami koszos lesz. A férfiak egyszerűen átnéznek a poron vagy a folton, és nem látják, amíg rá nem mutat nekik valaki. Lehet, hogy ez „különleges adottság”?
Ki tervezi a költségvetést és fizeti a számlákat?
A legtöbb holland családban közös a költségvetés. Az én családomban Anyának és Apának egy számlája volt. Anyukám fizette a számlákat, megvette, amire szükség volt. Apu tudott róla, és mindent megbeszéltek együtt.
De ismerek olyan családokat is, ahol a férfinak és a nőnek külön számlája van. Ha mindketten dolgoznak, akkor a kiadásaikat arányosan vagy fele-fele arányban osztják meg.

Ki szervezi a nyaralást?
A holland családokban gyakrabban a nők tervezik és szervezik a családi nyaralást.
Érdekes tény. A statisztikák szerint a nők órákon át tudnak keresgélni az interneten, míg a férfiak átlagosan 80 percet. És amikor a nő mindent kiderített és megtalált, akkor jön a férfi, hogy egyeztessen 🙂 Egyébként a gyerekek is aktívan részt vehetnek a tervezésben, és elmondhatják az ötleteiket.
Leggyakrabban a nők tervezik a családi nyaralást: ők találják ki, hogy hova menjenek hétvégén, mit nézzenek meg, hol ebédeljenek, vagy mit csináljanak a gyerekekkel.
A férfiak inkább az aktív pihenésről gondoskodnak – például a túrázásról, a kerékpározásról (ami tipikus Hollandiában) vagy a sporteseményekről.

Összegzés
Szerintem Hollandiában a házimunkát becsületesen megosztják. 50-50%-ban, nagyjából, ha az összes fent leírt házimunkát nézzük. És bár a hagyományos szerepek még mindig előfordulnak, a hollandok igyekeznek egyenlően elosztani a feladatokat, az egyes családtagok érdeklődési körének és lehetőségeinek megfelelően.
És ez, az én megfigyeléseim szerint, eltér a magyarországi helyzettől. Itt hagyományosabbak a dolgok: a nő takarít, főz, és többet foglalkozik a gyerekekkel, a férfi pedig javít. De őszintén szólva, én a magyar verzió ellen sem tiltakozom :).
Nálatok hogyan oszlik meg a munka? Ki foglalkozik a gyerekekkel, a költségvetéssel és az étkezéssel?
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK