A globalizáció már régóta hatással van a különböző országok kulturális sajátosságaira, és ez különösen a városi építészetben figyelhető meg. Ennek ellenére minden országnak megvannak a maga egyedi életviteli jellegzetességei, legyen szó akár lakásról, akár családi házról.
Ma az amerikai lakásokat vesszük szemügyre. Az elején fontos megértened, hogy az USA-ban maguk az amerikaiak nagyon igyekeznek nem lakásban élni. Ennek okai a szomszédok, a kis alapterület, a sok környéken tapasztalható rossz közbiztonság és a gyenge hangszigetelés.



Mindenki inkább sorházat vagy önálló házat próbál bérelni vagy vásárolni. Lakásokban jellemzően diákok, egyedülállók, nehéz helyzetben lévők, szociális segélyből élők és bevándorlók laknak.
Kivételt képeznek az olyan új építésű lakóparkok lakásai, ahol van őrzés, edzőterem, medence, és tetőterasz grillezési lehetőséggel. Ez már a kényelmes élet egy magasabb szintjét jelenti.
1. A mosógépek hiánya
Magyarországon a mosógép alapvető szükségletnek számít, és az elsők között szerzed be, amikor új otthont rendezel be. Ezzel szemben az USA-ban mosógépek leginkább a családi házakban fordulnak elő; a lakásokba helyhiány miatt általában nem telepítenek.



Ez magyarázza a közösségi mosodák népszerűségét, amelyek gyakran a társasházak földszintjén kapnak helyet. Az itteni gépek többnyire régiek, a belső szűrőiket ritkán tisztítják, így a ruháknak jellegzetes szaga maradhat. Az új építésű házakban (amik nálunk a modern lakóparkoknak felelnek meg) viszont már saját, új gépekkel felszerelt mosodák is vannak.
2. Előszobák
Magyarországon az előszoba – ahol a cipődet és a kabátodat hagyhatod – a lakás szinte kötelező eleme. Ezzel szemben az USA-ban előszobák inkább csak a magasabb presztízsű házakban találhatók, ahol ezeket már inkább előcsarnoknak vagy hallnak nevezik (például a spanyol gyarmati stílusú hollywoodi villákban).



A legtöbb esetben a bejárati ajtó egyenesen a lakótérbe nyílik. Gyakran még egy fogas vagy cipőtartó sincs itt; ezeket inkább a hálószobában helyezik el. Persze ez nagyban függ az adott család szokásaitól is.
3. Egybenyíló fürdőszobák és a gyógyszeres szekrény
Míg Magyarországon a lakásokban gyakori a különálló fürdőszoba és WC, addig az USA-ban népszerűbbek az egybenyíló helyiségek. Ott a külön WC inkább a magasabb státusz jele.



Emellett az amerikai otthonokban ritkábban találsz levehető zuhanyrózsát – általában fixen a falba van építve. Ami még érdekes, hogy törvényi előírás szerint minden fürdőszobában kell lennie egy beépített gyógyszeres szekrénynek.
4. Nagy konyhák
Az amerikai otthonokban a konyhák – még az olcsóbb lakásokban is – gyakran nagyobbak, mint a magyarországi átlag. Bár ott is előfordulnak kisebb konyhák, általában azért tágasabbak.



Érdemes még megjegyezni, hogy az amerikai konyhákban szinte mindig találsz a mosogatóba épített ételmaradék-darálót, ami nálunk még nem annyira elterjedt.
5. Ablakok és erkélyek
Az USA-ban az erkélyek gyakran inkább nyitott teraszok, sőt, az olcsóbb kategóriájú lakásokhoz sokszor egyáltalán nem is tartozik erkély. Általánosságban elmondható, hogy az erkély nem annyira központi elem ott, mint nálunk, részben talán azért, mert kevésbé használják ruhaszárításra kevésbé (a közösségi mosodák és szárítógépek miatt).



Ami még eltér a magyar szokásoktól: az amerikai otthonokban ritkábban látsz hagyományos függönyt. Helyettük sokkal gyakoribb a reluxa vagy a sötétítő roló. Viszont gyakran találkozhatsz ablakrácsokkal, különösen azokban a lakásokban, ahol kisgyerekek élnek.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK