- legalább kétszer kell eltalálnod a benzintartályt,
- az üzemanyagszint alatt,
- hogy elkezdjen kifolyni az üzemanyag és meggyulladjon.
,,Ne próbáljátok ki otthon!” – olvashatjuk legtöbbször a képernyőn, miközben különböző, profik által végrehajtott trükköket mutatnak a filmekben. De szerencsére minden, ami a komoly harcokkal, az őrült üldözésekkel vagy lövöldözésekkel kapcsolatos, az soha vagy legalábbis csak nagyon ritkán fordul elő egy átlagember életében.
Éppen ezért a fegyverekkel kapcsolatos tudásunk általában kimerül abban, amit a kreatív forgatókönyvírók és rendezők mutatnak nekünk a képernyőn. Nem árt tudni azonban, hogy ezek azért nem mindig fedik a valóságot.
Quentin Tarantino az egyik interjújában egyszer azt mondta: ,,A lövöldözések a filmekben vagy látványosak, vagy valósághűek.” Ettől függetlenül, a tudás hatalom. Ma beavatlak néhány titokba, ami után a kedvenc filmes jelenetedet már lehet, hogy nem lélegzetvisszafojtva, hanem sokkal inkább szarkasztikus mosollyal az arcodon fogod nézni. Készen állsz?
1. Ha cigarettatárcát vagy órát hordasz a mellzsebedben, akkor az ellenség golyója elakadhat bennük, és megmenthetik az életedet.
Példa: Felipe atyát a Zorro legendája című filmben lelövik, de nem halálosan, mert a golyó a keresztjébe fúródott, a Fivér című filmben pedig a golyó a főszereplő walkmanjében akad el.
A valóságban: a golyó könnyedén átlyukasztja ezeket a tárgyakat. Még a gyalogsági ásó, a katonai övek csatjai, a kitüntetések és az érmék sem képesek megállítani egy golyót. Ezért nem tanácsos abban bízni, hogy valamilyen zsebben tárolt eszköz majd megmenti az életedet egy golyótól.
2. Ha golyóálló mellényt viselsz, akkor védve vagy a halálos lövéstől.
Példa: a terroristák támadása során a golyóálló mellény megmenti Brown professzor életét a Vissza a jövőbe című filmben, John Wick pedig az azonos című filmben egyáltalán észre sem veszi az őt el találó golyókat…
A valóságban: a golyóálló mellény csak akkor véd meg a golyótól, ha elég nagy távolságból lőnek. Gyakorlatilag a közvetlen közelről leadott lövések esetén teljesen haszontalan. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy egy golyó becsapódása a golyóálló mellénybe nagyon fájdalmas, körülbelül olyan, mintha egy kalapáccsal ütnék meg az embert.
A golyó testbe jutását megakadályozva ráadásul a golyóálló mellény lemezei meghajlanak, ami súlyos sérülést, agyrázkódást és bordatörést okozhat az embernek – ezek a leggyakoribbak. Szóval a való életben nem lennél képes csak úgy felállni és elszaladni, miután valaki eltalálta a golyóálló mellényed.
3. Ha hangtompítóval lősz, vagy végső esetben párnával tompítod a lövést, senki sem fog semmit hallani.
Példa: a bérgyilkos Anton Chigurh a Nem vénnek való vidék című filmben folyamatosan hangtompítóval lő, és csak egy halk sziszegés hallatszik.
A valóságban: a párnával kapcsolatos „hangtompító” trükköt inkább nem is kommentálnám. Ami a hangtompítót illeti, az elsősorban a lövőnek segít, hogy ne süketüljön meg, 140-160-ról 120-130 decibelre csökkentve a zajszintet, de a hang így is elég hangos marad. Szóval nincsenek hangtalan lövések.
4. Ha rálősz az ellenség autójára, és eltalálod a benzintartályt, az autó azonnal felrobban.
Példa: minden második, ha nem minden első hollywoodi szuperprodukció (A cápa, Casino Royale, Mátrix és még sorolhatnám).
A valóságban: ez csak több tényező egybeesése esetén lehetséges:
És ez csak akkor lehetséges, ha célzottan lövöldözöl egy álló autóra. Véletlen lövöldözéssel vagy egy haladó járműre célozva ezt gyakorlatilag lehetetlen elérni.
5. Ha a hős kezébe kerül egy géppuska, akkor gyakorlatilag a végtelenségig fog tudni lőni vele, hosszú, célzott sorozatokat leadva az ellenségre.
Példák: Al Pacino a Sebhelyesarcú című filmben, Arnold Schwarzenegger a Kommandóban és így tovább.
A valóságban: nézzük a számokat. Az automata fegyverek nagyon-nagyon gyorsan lőnek – akár 700 lövésre is képesek percenként. Egy 30 töltényből álló sorozat gyakorlatilag 4 másodperc alatt kilőhető, 210 töltény pedig, ami egy átlagos amerikai gyalogos lőszerkészlete, ilyen tempóban kevesebb mint egy perc alatt elfogy.
És az ilyen gépfegyveres gyorstüzelések alkalmával általában sokkal kevesebb találat éri az ellenséget, mint a levegőt. Szóval ezek a hosszú tűzpárbajok csak a rendezők fantáziái, semmi több.
6. Ha megfelelően ejtesz el egy automata fegyvert, az ki fog lőni egy (vagy több) töltényt, ha nem is célzottan, de legalább elijeszti az ellenséget, és időt ad a menekülésre.
Példa: Jamie Lee Curtis karaktere a Két tűz között című filmben ledobja az Uziját a lépcsőről, és repülés közben, minden egyes lépcsőfoknak ütközve a fegyver tovább tüzel.
A valóságban: a modern fegyverekkel ez a trükk teljes képtelenség. Minden automata és félautomata fegyvernek van ütőszeg-blokkolása, és az egyetlen módja annak, hogy kikapcsold, ha meghúzod a ravaszt. És ha a kemény felületre ütközés ereje elegendő is lenne ahhoz, hogy az ütőszeget a töltényhüvelyhez üsse, akkor az első lövés után a fegyver elrepülne a fenébe. A lőfegyverek visszarúgása ugyanis sokkal nagyobb, mint a kis magasságból való leeséskor keletkező ütés.
7. Ha vaktölténnyel töltött fegyverrel lősz, megölhetsz vele egy embert.
Példa: az Erőszakik című filmben Colin Farrell karaktere vaktölténnyel leadott célzott lövéssel öli meg a rá támadó bérgyilkost.
A valóságban: sajnos ez nem mítosz. Még a vaktölténnyel töltött fegyver is rendkívül veszélyes egy ember életére. Igen, a műanyag golyó pusztító ereje sokkal kisebb, mint a fémből készült golyóé, de egy közelről leadott lövés esetén ennyi is elég lesz. A vaktölténnyel át lehet lyukasztani például a mellkast vagy a hasat, de akár meg is lehet ölni az embert, ha közvetlenül arcon találják.
Most már tudod, hogy milyen tévhiteket és látványelemeket használnak a hollywoodi rendezők, hogy a fegyveres párbajokat még látványosabbá és izgalmasabbá tegyék a képernyőn. Jusson majd ez az eszedbe, amikor legközelebb egy John Wick filmet nézel. 🙂
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK