Fejjel lefelé lógó festmény

1961-ben vicces eset történt a New York-i Modern Művészetek Múzeumában. Kiállították Henri Matisse francia festő „A csónak” című képét. A festmény 40 napig lógott a teremben, mire az egyik látogató észrevette, hogy fejjel lefelé van felakasztva. Mondjuk, ha megnézzük ezt a képet, tényleg nehéz megmondani, hol van a teteje és az alja, és egyáltalán hol van rajta a csónak.
Ki akartak dobni egy Renoir-képet

Még viccesebb volt Pierre-Auguste Renoir „Táj a Szajna partján” című festményének esete. A képet 1951-ben ellopták a Baltimore-i Szépművészeti Múzeumból, és csak 2012-ben került elő újra, amikor az új tulajdonosa, egy amerikai nő, Marcia Fuqua, majdnem kidobta a szemétbe.
Marcia egy aukción vette a képet, mert megtetszett neki a szép kerete, amiről nem tudta, kihez tartozik. A keretre végül nem volt szüksége, ezért Marcia úgy döntött, megszabadul a felesleges lomtól. Marcia anyja azonban ragaszkodott hozzá, hogy előbb mutassák meg a képet egy becsüsnek – így derült ki, hogy ez Renoir „Táj a Szajna partján” című alkotása. Marcia 7 dollárért vette a képet, aminek a valódi értéke 100 000 dollár volt.
A biztonsági őr szemeket rajzolt egy 75 milliós festményre

Ez az eset Oroszországban, Jekatyerinburgban történt, és az én személyes kedvencem. Mindig eszembe jut róla a kedvenc Mr. Bean filmem. Történt ugyanis, hogy a múzeum 60 éves biztonsági őre, egy golyóstoll segítségével szemeket rajzolt Malevics tanítványának 75 millió rubelt (320 millió forint) érő festményére.
Az egész azzal kezdődött, hogy egy nap gyerekek érkeztek a kiállításra, és csodálkozni kezdtek, hogy a festményen lévő alakoknak miért nincs szemük. A gyerekek azt hazudták a biztonsági őrnek, hogy ők maguk festették a képet. A biztonsági őr, mivel nem volt jártas a művészetben, azt hitte, hogy ez egy gyerekrajz-kiállítás, és elhitte a gyerekeknek. A gyerekek adtak neki egy tollat, amivel a biztonsági őr a kérésükre szemeket rajzolt a festményen lévő alakoknak.

Az őrt kirúgták, és büntetőeljárást indítottak ellene vandalizmus vádjával. Arra is kötelezték, hogy kártérítést fizessen az okozott kárért. A helyreállítási munkálatok költségét 250 ezer rubelre (1,1 millió forint) becsülték.
Tarka szentek

2018-ban az észak-spanyolországi Rañadoiro (Asztúria) falucskában egy helyi lakos, María Luisa Menéndez, engedélyt kért a paptól, hogy hazavigyen három, 15-16. századi faszobrot a templomból, hogy „felújítsa” őket. A szobrok Szűz Máriát a gyermek Jézussal, Szent Pétert, illetve Szűz Máriát, a gyermeket és Szent Annát ábrázolták. Kettő eredetileg festett (polikróm) volt.
Menéndez, saját bevallása szerint nem szakember, de annyira „borzalmasnak” találta a szobrok állapotát, hogy szerette volna egy kicsit „helyrepofozni őket”. Saját elmondása és a helyiek szerint a végeredmény mindenkinek tetszett.


A szakértők azonban „borzalmasnak” minősítették a beavatkozást. Egy restaurátor, aki korábban már dolgozott a szobrokon, azt nyilatkozta, hogy nem biztos, hogy vissza lehet állítani az eredeti állapotukat. Ez attól függ, milyen festéket használt Menéndez, és hogy az eredeti festékréteg mennyire sérült.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK