Nem mindig könnyű ezeket energiává alakítani, de elengedhetetlen, mivel az emberiség villamosenergia-igénye folyamatosan növekszik. Vajon melyik erőművek termelik a legtöbb energiát a világon?
Napjainkban az elektromos energia iránti igény folyamatosan nő. Nem meglepő, hogy izgatottan várjuk a hidegfúziót és az első működőképes termonukleáris reaktorokat, hiszen ezek gyökeresen megváltoztathatnák az életünket. De amíg ez nem valósul meg, a megszokott energiaforrásokra kell hagyatkoznunk. Íme a világ 10 legnagyobb erőműve.
A Három-szurdok gát

Biztosan nem fog meglepetést okozni, hogy a világ legnagyobb erőműve a Három-szurdok gát, amely egy vízerőmű a Jangce folyón, Kína Hubei tartományában.
Ez a világ legdrágább építési projektje – a megépítése 37 milliárd dollárba került. A Három-szurdok gát a legnagyobb vízerőmű a világon, 22,5 GW-os kapacitással.
A gátban 32 generátor működik, egyenként 700 MW teljesítménnyel. Ez évente 31 millió tonnával csökkentette Kína szénfelhasználását és 100 millió tonnával az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Itaipu

Az Itaipu egy gát a Paraná folyón Dél-Amerikában, és a világ második legnagyobb vízerőműve (a Három-szurdok gát után).
Ez Brazília és Paraguay közös projektje. Az Itaipu név a guarani nyelv „tupi” szavából ered, és „éneklő köveket” jelent. Az Itaipu teljesítménye 14 GW, és gyakran baleseteknek van kitéve – a legsúlyosabb balesetek 2001-ben és 2009-ben történtek.
Ennek a gátnak az építése hasonló vitákat váltott ki, mint a Három-szurdok gáté – mintegy 59 000 ember kényszerült emiatt költözésre.
Xiluodu

Xiluodu egy másik vízerőmű ebben a listában, amely szintén Kínában található.
A Jangce folyón helyezkedik el, nem messze Xiluodu városától, Yunnan tartományban. A gát fő célja az áramtermelés – a becsült teljesítménye 13,8 GW. Emellett a gát segít a folyó alsó folyásánál az árvizek, az eliszaposodás és a hajózás szabályozásában is.
A gát két földalatti erőműre oszlik, melyek mindegyike kilenc darab 770 MW-os Francis turbinagenerátorral van felszerelve. Az erőmű építése 2013-ban fejeződött be, és rendkívül megbízhatónak tartják.
Belo Monte

A listán következő vízerőmű a Belo Monte gát (korábban Cararao néven ismert), amely a Xingu folyó északi szakaszán található, a brazil Pará államban.
A legutolsó – tizennyolcadik – Francis turbina 2019-es beépítése óta a teljesítménye 11,23 GW, ezzel Brazília második legnagyobb vízerőmű-komplexuma. Azt is fontos megjegyezni, hogy Brazíliában a vízerőművek termelik az elektromos energia több mint 85%-át.
Ennek a gátnak az építését már 1975-ben elkezdték tervezni, de végül 2016-ban fejezték be sikeresen. A következő években további turbinákat szereltek be a teljesítmény növelése érdekében.
Guri

A listán következő vízerőmű a Guri, amely a Caroní folyón található Venezuelában.
Fölötte egy mesterséges víztározót alakítottak ki – a Guri-tavat. A gátat szakaszosan építették 1963 és 1986 között. 2007-ben fejezték be az utolsó módosításokat, és azóta a teljesítménye több mint 10 GW.
A Guri erőmű Venezuela villamosenergia-szükségletének akár 70%-át is biztosítja, melynek egy részét külföldre, többek között Brazíliába és Kolumbiába exportálják. Maga a gát népszerű turisztikai célpont Venezuelában – a mesterséges tavat pedig a helyi halászok rendszeresen használják.
Jebel Ali

A Jebel Ali egy gáz- és olajtüzelésű erőmű, amely egy tengervíz-sótalanító üzemmel van összekötve Dubaitól délnyugatra, az Egyesült Arab Emírségekben.
Az egész erőműkomplexum kilenc épületből áll, és több mint 3 km hosszan terül el a Perzsa-öböl partján, a Jebel Ali kikötő és a Jumeirah városrész között.
A Jebel Ali erőmű Dubai energia- és vízfogyasztásának jelentős részét fedezi. 8,7 GW-os teljesítményével a világ legnagyobb gázerőműve, és egyben a világ legnagyobb tengervíz-sótalanító telepe.
Gansu

A Gansu szélenergia-projekt nagyméretű szélerőművek csoportja, melyeket Kína Gansu tartományának nyugati részén építenek.
A sivatagos területeken fekszik, nem messze Jiuquan városától, Guazhou megye két falujában. Jelenleg a komplexum a végső, 8 GW-os kapacitásának kevesebb mint 40%-án üzemel. A tervek szerint az egész komplexum teljesítménye eléri majd a 20 GW-ot.
A Gansu szélerőmű-komplexum a Góbi sivatag mentén helyezkedik el, ahol nagyon erős szelek fújnak. Sajnos mintegy 1000 km-re van Kína sűrűn lakott kikötővárosaitól, amelyek a megtermelt energia legnagyobb felhasználói. Emiatt Gansu nem tudja teljesen kiaknázni a benne rejlő potenciált.
Kori

A Kori egy koreai atomerőmű, amely Busan város mellett található.
Ez a világ legnagyobb működő atomerőműve a reaktorok száma alapján. Az első reaktor 1978-ban kezdte meg a működését, és 2017-ig üzemelt, amikor leszerelték.
A második, harmadik és negyedik blokkok az 1980-as években kezdték meg működésüket. Az erőmű kapacitása 7,5 GW.
Tuoketuo

A Tuoketuo a világ legnagyobb széntüzelésű erőműve, amely Belső-Mongóliában, Észak-Kínában található.
Szakértői becslések szerint Tuoketuo a világ tíz legszennyezőbb széntüzelésű erőműve közé tartozik, évente közel 30 millió tonna szén-dioxidot juttatva a légkörbe.
2017-ben hajtották végre az erőmű utolsó korszerűsítését, amely azóta is működik. Tuoketuo teljes kapacitása 6,7 GW, amelyet teljes mértékben Pekingbe vezetnek.
Bruce

A Bruce egy kanadai atomerőmű, amely az Ontario állambeli Huron-tó keleti partján található, Inverhuron és Tiverton közelében.
Jelenleg ez a világ legnagyobb atomerőműve a nettó villamosenergia-termelést tekintve, nyolc CANDU típusú atomreaktorral. Az üzemben körülbelül 3800 ember dolgozik, és az erőmű becsült teljesítménye 6,4 GW.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK