Minden felirat, minden kép, maguk az emberek – abszolút minden fordítva fog látszódni. Ezzel együtt megfigyelhető, hogy a tárgyak csak a vízszintes tengely mentén fordulnak meg, de valamiért nem csavarodnak felülről lefelé a függőleges tengely mentén. Mi ennek a jelenségnek a titka?

Ezt a jelenséget egy fizikaprofesszor magyarázta el érthetően. Egyik szemére kalózkötést tett, és összekeverte a cipőinek a színét. Aztán lefeküdt a tükör elé, és felhívta a megfigyelők figyelmét arra, hogy mi látható a tükörben. Nos, ha lefeküdt… akkor a tükör elvileg meg kellene, hogy fordítsa őt!? De nem…

Nézd meg figyelmesen ezt az embert. Észre fogod venni, hogy fekete cipőt visel a hozzád közelebb eső lábán, és barna cipőt a tőled távolabb eső lábán (szándékosan nem használom a „jobb” és „bal” szavakat). Kalózkötés is van a tőled távolabb eső szemén, de ezt nem látod, mivel nem is nagyon látszik. Most tegyünk mögé egy teljes alakos tükröt, és nézzük meg a tükörképet.

Az első dolog, amire figyelni kell, az az, hogy a tükör nem fordította meg a helyzetet vízszintesen. A lábfejek továbbra is a kép bal oldalán vannak, a fej pedig a jobb oldalon. A következő dolog, amire figyelni kell, az az, hogy a kép nincs megfordítva függőlegesen.
A legfontosabb dolog, amire figyelni kell: a tükörkép barna cipője most a hozzád közelebb eső lábán van, a fekete cipő pedig a tőled távolabb eső lábán. Ráadásul a kötés most a hozzád közelebb eső szemére került, nem arra a szemére, amelyet nem látsz.
A tükör egyáltalán nem fordítja meg a dolgokat vízszintesen (lehet, hogy úgy tűnik, de ez illúzió). Ennek köszönhetően azok a dolgok, amelyek a tükröződő tárgy mögött voltak, elölre kerülnek. És fordítva.
Miért van az az érzésed, hogy a képed vízszintesen megfordul, ha egyenesen állsz és egy teljes alakos tükörbe nézel?

Képzeld el, hogy egy ember előtt állsz, akinek a bal csuklóján karóra van. Ahhoz, hogy megnézd, jobbra és lefelé kell nézned. Ha az ember mögött állnál, balra és lefelé kellene mozgatnod a szemed, hogy lásd az órát.
Ezt csinálja a tükör – megmutatja neked, hogy mi van a test elülső oldalán anélkül, hogy elforgatná azt. Ami közelebb van a tükörhöz, az végső soron közelebb lesz a nézőhöz is. És ezt könnyű elképzelni.

Ha írsz egy szöveget egy papírra, és a tükör elé tartod, a szöveg képe vízszintesen megfordítva fog látszódni? Ez egyenértékű azzal, mintha egy átlátszó dologra, mondjuk egy üveglapra írnál, majd a hátoldaláról néznéd meg. Minden betű megfordul, és a szavak és betűk sorrendje is fordított. Így a tükör ismét megmutatja neked, hogy mi van a tárgy elülső oldalán, mintha azon néznél keresztül.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK