Ezek az Ószövetségben említett, a Holt-tenger közelében fekvő városok Isten büntetéseként pusztultak el az emberek bűnei miatt. Először a Teremtés Könyvében találkozunk velük. Akkoriban a Holt-tenger déli partjánál fekvő területet Szodoma ötvárosának nevezték, és öt városból állt (Szodoma, Gomora, Adma, Czeboim és Coar).
,,Felemelé azért Lót az ő szemeit, és látá, hogy a Jordán egész melléke bővizű föld; mert minekelőtte elvesztette volna az Úr Sodomát és Gomorát, mind Coárig olyan vala az, mint az Úr kertje, mint Egyiptom földe. … Sodoma lakosai pedig nagyon gonoszok és bűnösök valának az Úr előtt.” (Mózes első könyve 13:10,13).
Mielőtt a városokat elpusztították volna, Ábrahám (a zsidók ősatyja) vendégül látta az Urat, aki három férfi (három személy) alakjában jelent meg neki. Ábrahám megtudta, hogy Szodomát hamarosan isteni büntetés sújtja.
De abban a városban élt az unokaöccse, Lót, a feleségével és két lányával. Ábrahám ekkor könyörögni kezdett az Úrnak, hogy kegyelmezzen meg a megmaradt igaz és erényes emberek kedvéért. Válaszul a következő ígéretet kapta: a városokat csak akkor kímélik meg, ha találnak bennük 10 igaz embert.
Ezután történik a legérdekesebb: két angyal belépett Sodomába, és Lót fogadta őket, aki vendégszeretetet mutatott, és felajánlotta, hogy nála töltsék az éjszakát. Hosszú unszolás után a vendégek bementek Lót házába, és „finom kenyeret” ettek. De még mielőtt lefeküdtek volna aludni, a város lakói, a szodomiták megjelentek a ház küszöbén, és könyörögni kezdtek Lótnak, hogy adja ki a vendégeket, hogy „megismerhessék” őket.
A keresztény hagyományban a „megismer” szó szexuális felhanggal bír. Így a Lót házában kialakult helyzet úgy értelmezhető, mint a vendégek megbecstelenítésére tett kísérlet. Érdekes, hogy egyes kutatások szerint az angyalok valószínűleg gyönyörű fiúk képében jelenhettek meg, és ezzel összefüggésben nem meglepő, hogy a „szodomia” fogalma a homoszexualitást kezdte jelenteni. De az is lehetséges, hogy a vendégek megjelenését idegen kémek behatolásaként fogták fel, mivel Szodoma ez idő tájt háborúban állt.
Lót azonban a vendégek helyett a szűz lányait ajánlotta fel a szodomitáknak, mondván: „tegyetek velük, amit akartok”. De amint a város lakói átlépték a ház küszöbét, azonnal megvakultak.
Ekkor az angyalok megmutatják Lótnak és családjának a menekülés útját a hegyre. De Lót tiltakozott, és azt javasolta, hogy a közeli Coar városába meneküljenek. Isten beleegyezett Lót javaslatába, és megígérte, hogy nem pusztítja el a várost „az ő kedvéért”. Cserébe azt kérte, hogy Lót családja ne nézzen hátra.
Amint Lót a családjával elmenekült, a városra azonnal tűz és kén hullott az égből. De Lót felesége engedetlen volt, hátranézett, és sóbálvánnyá változott.
Ekkor „az ÚR pedig kénköves tüzes esőt bocsátott Sodomára és Gomorára, az ÚRtól, az égből. Így pusztította el azokat a városokat és azt az egész környéket, a városok egész lakosságát, sőt a föld növényzetét is” (1Móz 19:24-25).
A kutatók sokáig nem hittek a város pusztulásának történetében. A XIX. század közepétől végzett ásatások nem adtak egyértelmű eredményeket. Találtak ugyan ősi településeket, de semmi olyat, ami egy nagyvárosra emlékeztetett volna.
A XX. század végétől pedig a nagyváros nyomainak hiánya az ásatási helyeken arra a gondolatra vezette a tudósokat, hogy Szodomát talán tényleg teljesen elpusztították, ezért nem maradt belőle semmi. De hogyan?
Lehetséges, hogy vulkánkitörés történt. Csakhogy a geológusok azt állítják, hogy a vulkáni tevékenység a Jordán-völgyben már Lót előtt több tízezer évvel megszűnt.
A következő verzió a földrengés, amely a felszínre hozta a természetes bitumenlelőhelyeket. A verzió hihetőnek tűnik, hiszen a bitumen nyomait a kutatók megtalálják az ásatások során.
De a közelmúltban egy új elmélet látott napvilágot, amely szerint a pusztulást meteoritbecsapódás okozta. A Tell el-Hammam környékén végzett ásatások során egy szokatlan talajréteget fedeztek fel – egy másfél méter mély talajsávot, amely hamuból állt, ahol megolvadt üvegdarabokat és téglamaradványokat találtak. Világos, hogy a hamu magas hőmérsékleten keletkezik. Ha a vulkánkitörés verzióját geológiai okokból elvetjük, arra jutunk, hogy az égést másfajta hatás okozta.
A tudósok emberi maradványokat is találtak, és a részletes vizsgálat során megállapították, hogy a csontszövetben lévő mikrorepedések megolvadt homokkal vannak eltömődve. Ez csak a robbanás után keletkezett erős nyomás hatására történhetett meg.
És még Lót feleségének sóbálvánnyá válására is találnak magyarázatot. A meteorit becsapódását hatalmas robbanás és fényfelvillanás kísérte. A nő hátranézve megvakult és meghalt.
A városok tehát valóban elpusztultak, de a bibliai időkben ezt „Isteni büntetésként” értelmezték.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK