HIRDETÉS BEZÁRÁS

Oklo – Természetes atomreaktor és atomi csoda, amely 2 milliárd éves

Jóval azelőtt, hogy az emberek kidolgozták az atomenergia fogalmát, a természet már megalkotta a saját reaktorát.

    HIRDETÉS

    Egy geológiai csoda – egy földalatti kamra, amelyben a vízzel átitatott uránérc önmagától beindult, létrehozva a Föld egyetlen ismert természetes atomreaktorát.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán

    És ez nem egy tudományos-fantasztikus regény cselekménye, hanem az Oklo atomreaktor, amelyet a természet hozott létre Gabon (Nyugat-Afrika) mélyén, körülbelül 2 milliárd évvel ezelőtt. Ritka és különleges természeti feltételek sora találkozott itt, hogy létrehozza azt, amit a tudósok a Föld egyetlen ismert természetes atomreaktoraként ismernek el.

    Ez a felfedezés betekintést engedett a természet ritka képességeibe, gazdagítva az atomfizikáról és a természetes eredetű atomenergia felhasználási lehetőségeiről szerzett ismereteinket.

    A természetes atomreaktor felfedezése és az első rejtélyek

    A történet 1972-ben kezdődött, amikor Francis Perrin fizikus, aki egy franciaországi nukleáris fűtőanyag-újrafeldolgozó üzemben dolgozott, egy rejtélyes anomáliával találkozott.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán

    Egy gaboni bányából származó uránércminta szokatlan urán-235 (U-235) izotóparányt mutatott, amely nem felelt meg a létező tudományos ismereteknek. A természetes urán általában 0,720% U-235-öt tartalmaz, de ebben a konkrét mintában ez az arány csupán 0,717% volt.

    Látszólagos jelentéktelensége ellenére ez a különbség elég jelentős volt ahhoz, hogy megdöbbenést váltson ki, és további vizsgálatra ösztönözze a fizikust. Ezt követően egy sorozat elemzés következett, amelyek forradalmi felfedezéshez vezettek.

    HIRDETÉS

    Kezdetben felmerült a gyanú, hogy az urán valamilyen mesterséges manipuláción vagy dúsításon eshetett át – ami szokásos eljárás az atomenergia-termelésben. Azonban a további vizsgálatok megerősítették, hogy az érc teljesen természetes volt, emberi beavatkozásnak semmilyen jelét nem mutatta.

    Az egyetlen hihető magyarázat az volt, hogy ez az uránércdarab egy természetes maghasadásos reaktor része volt, amely önmagától indult be évmilliárdokkal ezelőtt, amikor a Földön a körülmények teljesen mások voltak.

    Az Oklo természetes reaktor mechanikája

    Az okloi természetes atomreaktor létezését különleges geológiai és környezeti feltételek együttállása tette lehetővé, amelyek bizonyos tekintetben hasonlítanak a modern atomreaktorok mérnöki megoldásaira.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán

    Ennek a jelenségnek a középpontjában az urán-235 (U-235), egy természetes hasadóizotóp koncentrációja állt. Körülbelül 2 évmilliárddal ezelőtt a természetes urán U-235 százalékos aránya nagyjából 3% volt, ami lényegesen magasabb a mai 0,720%-nál. Ez a megnövekedett koncentráció kulcsfontosságú volt, mivel lehetővé tette egy önfenntartó nukleáris láncreakció kialakulását – ezt a folyamatot a modern atomreaktorokban a fűtőanyag-dúsítás során gondosan valósítják meg.

    Az okloi természetes reaktorban nem kevésbé fontos szerepet játszott a víz, amely neutronmoderátorként (lassítóközegként) funkcionált. Az atomfizikában a moderátor olyan anyag, amely lelassítja a maghasadás során felszabaduló neutronokat, hogy azok szabályozott ütemben tudják fenntartani a láncreakciót.

    Oklóban az urántelepekbe beszivárgó talajvíz éppen megfelelő mértékben szolgált moderátorként ahhoz, hogy biztosítsa a folyamatos maghasadást túlmelegedés és megolvadás nélkül – ezt a folyamatot a modern reaktorokban fejlett hűtőrendszerekkel gondosan szabályozzák.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán

    A régió geológiai stabilitása szintén hozzájárult a reaktor hosszú élettartamához. Az uránérc természetes elrendeződése, az azt körülvevő homokkő és a romboló geológiai aktivitás hiánya olyan stabil környezetet (mátrixot) biztosított, amely évezredeken át megőrizte a reaktor épségét.

    Ez ellentétben áll a modern, gondosan megtervezett védőépítményekkel és biztonsági rendszerekkel, amelyeket arra fejlesztettek ki, hogy elszigeteljék a reakciókat és megvédjék az ipari reaktorokat a környezeti beavatkozásoktól.

    HIRDETÉS

    Tudományos felfedezések és következmények

    Az okloi reaktor felfedezése lehetővé tette a nukleáris anyagok természetes körülmények közötti viselkedésének mélyreható tanulmányozását, ami jelentős hatással volt az atomfizika és az ökológia tudományterületeire.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán

    Az Oklóban tett egyik legérdekesebb felfedezés az urántelepeken talált szerves vegyületek szerepe volt. Ezek a szerves anyagok valószínűleg segítettek megkötni a maghasadás melléktermékeit, megakadályozva, hogy azok a környezetben szétszóródjanak.

    Ez a természetes elszigetelődés párhuzamba állítható a modern nukleáris hulladékkezelési módszerekkel, ahol mesterséges gátakat és geológiai tárolókat használnak a radioaktív hulladék elszigetelésére.

    Továbbá, a hasadási termékek és azok vándorlási (migrációs) mintázatainak tanulmányozása az okloi reaktorban egyedülálló lehetőséget kínál a radioaktív anyagok és a környezet közötti hosszú távú kölcsönhatások megértésére.

    Ez a tudás felbecsülhetetlen értékűvé vált a nukleáris hulladékok biztonságosabb és hatékonyabb tárolási és elhelyezési módszereinek kidolgozásához. A kutatókat ma is különösen foglalkoztatja, hogy az Oklóhoz hasonló természetes analógiák (példák) hogyan segíthetnek a jövőbeli nukleáris hulladéktárolók tervezésében, biztosítva azok biztonságos tárolását geológiai időtávlatokban.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán

    Az Oklóból levont tanulságok túlmutatnak az atomenergia és a hulladékkezelés gyakorlati alkalmazásain. Kétségbe vonják a természet lehetőségeiről alkotott eddigi elképzeléseinket, és arra ösztönöznek, hogy újraértékeljük, hogyan tekintünk az atomfolyamatokra a Föld geológiai történelme és esetleg más bolygók összefüggésében.

    HIRDETÉS

    Az Oklo reaktor ma

    Ma az okloi természetes atomreaktor továbbra is lenyűgözi a tudósokat és a nagyközönséget, nemcsak mint történelmi unikum, hanem mint oktatási eszköz és tudományos forrás is.

    Atomenergia, atomfizika, Gabon, geológia, maghasadás, Oklo, radioaktivitás, természetes atomreaktor, tudományos felfedezés, urán
    Ludovic Ferrier, a sziklagyűjtemény kurátora bemutatja az Oklo reaktort a bécsi Természettudományi Múzeumban.

    Ennek az ősi jelenségnek egy kézzelfogható darabja a Bécsi Természettudományi Múzeumban tekinthető meg, ahol az okloi reaktor helyszínéről származó minta 2019 óta az állandó kiállítás része. Ez a minta, más, a nukleáris és megújuló energiával foglalkozó francia Orano vállalatnál őrzött darabokkal együtt, közvetlen kapcsolatot teremt a múlttal, kézzelfogható bizonyítékot szolgáltatva a természetes maghasadásra.

    Ezeknek a kőzetmintáknak a kiállítása kulcsfontosságú szerepet játszik a nagyközönség tájékoztatásában a természetes radioaktivitásról. Ludovic Ferrière, a múzeum kőzetgyűjteményének kurátora, hangsúlyozza e kiállítási tárgyak fontosságát a radioaktivitás magyarázatában.

    Azzal, hogy a múzeum valódi példákat mutat be a természetben előforduló radioaktív anyagokra, segíti a látogatókat annak megértésében, hogy a radioaktivitás nem csupán az emberi technológia mellékterméke, hanem bolygónk környezeti és geológiai rendszereinek természetes része is egyben.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni