HIRDETÉS BEZÁRÁS

Mire való az ádámcsutka, és miért látható a férfiaknál, de a nőknél nem?

Sok ember biztos benne, hogy az ádámcsutka egyértelműen férfi dolog.

    Néhány népnél pedig a nagy ádámcsutkát a férfiasság és a vonzerő jelének tartják. Azt mondják, a természet direkt így rendezte. De ez nem egészen így van. Sőt, egyáltalán nincs így.

    HIRDETÉS
    ádámcsutka, biológia, emberi test, férfiasság, gége, hangszín, hormonok, nőiesség, pajzsporc, tesztoszteron

    Akkor mi is az az ádámcsutka, miért van rá szüksége mindenkinek, és miért olyan feltűnő az erősebb nem képviselőinél?

    Mi az ádámcsutka?

    Az „ádámcsutka” szó a török nyelvből ered. Fordításban „keményet”, „kiemelkedőt” jelent. Ez nem egy csont vagy külön szerv. Az ádámcsutka csupán a gége pajzsporcának kiálló része. Igen, porc, nem csont.

    ádámcsutka, biológia, emberi test, férfiasság, gége, hangszín, hormonok, nőiesség, pajzsporc, tesztoszteron

    A pajzsporc a legnagyobb a gégét alkotó összes porc közül. Két lemezből áll, amik szögben kapcsolódnak egymáshoz. Ez a porc minden emberben megtalálható, nemtől függetlenül. Férfiakban, nőkben és gyerekekben is.

    HIRDETÉS

    Mire való az ádámcsutka?

    A pajzsporcnak (és így az ádámcsutkának is) több nagyon fontos funkciója van:

    • Védelem: Az ádámcsutka megvédi a gégét és a hangszálakat a külső sérülésektől.
    • Légzés és nyelés: A gége (és így a pajzsporc is) részt vesz a légzés és a nyelés folyamatában. Segít megakadályozni, hogy étel vagy víz kerüljön a légutakba.
    • Hangadás: Az ádámcsutka befolyásolja a hangszínt. A porclemezek közötti szög emberenként eltérő lehet, és ez határozza meg a hangmagasságot. Minél kisebb a szög, annál mélyebb a hang. Ezért van az, hogy azoknak a férfiaknak, akiknek kiemelkedőbb az ádámcsutkájuk, általában mélyebb a hangjuk, mint a többieknek.

    Szóval a pajzsporc egy nagyon fontos része a szervezetnek. Védi, segít formálni a hangot, és az evésben is szerepet játszik.

    Miért látható a férfiaknál az ádámcsutka, a nőknél pedig szinte alig?

    De akkor miért van az, hogy bár mindenkinek van ádámcsutkája, a férfiaknál ennyire feltűnő, a nőknél pedig szinte nincs is? Vajon a természet megfosztotta az emberiség szebbik felét ettől?

    ádámcsutka, biológia, emberi test, férfiasság, gége, hangszín, hormonok, nőiesség, pajzsporc, tesztoszteron

    Itt a hormonok és a testfelépítés sajátosságai a lényegesek. A serdülőkorban (körülbelül 13-18 éves korban) a fiúk szervezetében elkezd aktívan termelődni a férfi nemi hormon – a tesztoszteron. Ez óriási hatással van a gége és a pajzsporc fejlődésére:

    • A fiúk gégéje megnő, néha elég jelentősen.
    • Megnövekszik az izomrostok száma a gégében.
    • A hangszálak megnyúlnak, a pajzsporc lemezei közötti szög pedig csökken, élesebbé válik. Éppen ezért kezd az ádámcsutka előreugrani, láthatóvá válni, és a férfiak hangja mélyebbé válik.
    HIRDETÉS

    Mivel az ádámcsutka a tesztoszteron hatására válik láthatóvá a férfiaknál a serdülőkorban, evolúciós szempontból az ádámcsutka mérete a nemi érettség és a nemi hovatartozás vizuális jelzőjeként szolgálhat, ami fontos a partnerválasztáskor. Ezenkívül a markáns ádámcsutka miatti mély hang jelezheti a hím méretét és erejét, erősítheti a tekintélyének és agressziójának érzékelését.

    És mi a helyzet a lányokkal? Náluk persze szintén termelődik tesztoszteron, de sokkal kisebb mennyiségben. Ezért a gégéjük nem nő meg annyira, a hangszálaik rövidebbek maradnak, a pajzsporc lemezei közötti szög pedig tompább marad (körülbelül 120 fok).

    ádámcsutka, biológia, emberi test, férfiasság, gége, hangszín, hormonok, nőiesség, pajzsporc, tesztoszteron

    Emellett a nőknek általában vastagabb a bőr alatti zsírszövet rétege a nyakukon. És ez a réteg „elfedi” az ádámcsutkát, szinte láthatatlanná téve azt, de a pajzsporc eközben továbbra is ellátja a fontos funkcióit.

    Azonban néhány nőnél az ádámcsutka mégis látható. És ez nem mindig jelent valamilyen egészségügyi problémát. Egyszerűen van, akinek természetesen vékonyabb a nyaka, van, akinek magasabb a tesztoszteronszintje, és van, akinek ez egy ilyen genetikai sajátosság.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni