- Az oldalra esés súlyos belső vérzéseket okozhat.
- A hasra esés a belső szervek azonnali szakadásához vezethet.
- A hátra esés gerinctörést okozhat.
- A fejjel előre történő zuhanás szintén rendkívül veszélyes, mivel a nyak és a koponya óriási terhelésnek van kitéve.
- A víz ellenállása: Minél nagyobb a zuhanás sebessége, annál nagyobb erő kell a víz kiszorításához. Ha a sebesség túl nagy, a tested nem tudja elég gyorsan kiszorítani a vizet, és hirtelen, kemény ütközést szenvedsz el.
- A víz felületi feszültsége: Nyugodt vízben a molekulák szorosan összekapcsolódnak, egyfajta sűrű hártyát képezve. Ez a hártya ellenáll a behatolásnak, ami tovább növeli az ütközés keménységét. Ha a vízfelszín sima, az ütközés keményebb lesz.
- A zuhanási sebesség hatása: Minél gyorsabban zuhansz, annál nagyobb a mozgási (kinetikus) energiád, amit a vízbe érkezéskor el kell nyelnie. Egy bizonyos sebesség felett a víz ellenállása már nem elegendő a biztonságos lassításhoz, ezért érzed úgy, mintha szilárd felületnek ütköznél.
- Összehasonlítás más anyagokkal: Nagyon nagy sebességnél gyakorlatilag bármilyen anyag szilárdnak tűnik. Még a levegőbe való becsapódás is halálos lehet hangsebesség körüli tempónál.
- A víz állapota: Ha a vízfelszín sima, az ütközés keményebb lesz. Ha a víz hullámzik vagy örvénylik, a becsapódás puhább lehet.
- Szél: Megváltoztathatja a zuhanás röppályáját és kedvezőtlenebb testhelyzetbe fordíthat.
- Életkor és fizikai állapot: Az FAA kutatásai szerint a 20-36 év közötti korosztálynak van a legnagyobb esélye túlélni egy nagy magasságból történő zuhanást. A jó fizikai kondíció szintén fontos.
- Ruházat és védőfelszerelés: A speciális búvárruhák vagy védőöltözetek csökkenthetik a vízbe érkezéskor szerzett sérüléseket.
- Szigorúan lábbal előre ugranak.
- Karjukat a fejük fölé emelik, hogy védjék a nyakukat.
- A vízbe érkezés előtt megfeszítik az izmaikat, hogy csökkentsék a sérülésveszélyt.
- A versenyeken az ugrás maximális magassága általában 27 méter (88 láb) körül van – ez a Red Bull sziklaugró versenyek hivatalos magassága. Azonban a legmagasabbról végrehajtott ugrás rekordját a svájci Oliver Favre tartja, aki 1987-ben 53,9 méterről ugrott, a levegőben egy dupla hátraszaltót is bemutatott, és túlélte.
Biztosan ezerszer láttál már hasonló jeleneteket akciófilmekben: a főhőst egy szakadék szélére szorítják, ahol lenézve a kéklő vízfelszínre, az ösztöne azt súgja neki, hogy ugorjon le, és így meneküljön meg az üldözőitől. Azt gondolja, hogy ez egy puha landolás lesz, hiszen a víz folyékony, nem szilárd felület.
És szinte mindig az óriási magasságból a vízbe ugrás garantálja, hogy a főhős túléli, és partot ér.

De mi van, ha a magasság túl nagy? Egy bizonyos ponton a zuhanás már nem biztonságos, és a puha becsapódás helyett a víz betonkeménynek érződik.
De mekkora az a maximális magasság, ahonnan még lehetséges a vízbe ugrani?
Pontosan mekkora magasságból ugorhatsz a vízbe anélkül, hogy súlyos sérüléseket vagy akár halált kockáztatnál? Miért van az, hogy az extrém sportolók világrekordokat döntögetnek, miközben a hidak és magas épületek gyakran halálos csapdává válnak a lezuhanók számára?
Nézzük meg részletesebben, hol húzódik ez a határ, és mi befolyásolja a vízbe csapódás erejét.
Mi az a zuhanási végsebesség?

Amikor egy tárgy zuhan, a gravitációs erő hat rá, de ezzel egyidejűleg légellenállást is tapasztal, ami lassítja a gyorsulását. Egy bizonyos ponton egyensúly alakul ki ezen erők között, és a sebesség növekedése megáll – ezt nevezzük zuhanási végsebességnek.
Egy ejtőernyő nélkül zuhanó ember végsebessége (normál légköri sűrűség mellett) körülbelül 54 m/s, ami nagyjából 193 km/h-nak felel meg. Azonban nem kell feltétlenül elérned a végsebességet ahhoz, hogy a vízbe csapódás halálos kimenetelű legyen.
Az USA Szövetségi Légügyi Hivatalának (FAA) kutatásai azt mutatják, hogy az a kritikus sebesség, amelynél a vízbe csapódáskor úgy töröd össze magad, mintha földet érnél, körülbelül 94 láb/másodperc (ez kb. 29 m/s). Ez nagyjából egy 149 láb (kb. 45 méter) magasból történő zuhanásnak felel meg.
De van egy fontos tényező: a túlélés esélye nemcsak a magasságtól függ, hanem a testhelyzetedtől is a vízbe érkezéskor. Megfelelő testtartással még a 45-50 méteres ugrások is lehetnek biztonságosak.
Hogyan befolyásolja a testhelyzet a túlélési esélyeket?

A Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) hangsúlyozza, hogy a testhelyzet a vízbe érkezéskor a legfontosabb tényező, amely meghatározza a túlélés esélyeit.
Ha lábbal előre, nyújtott karokkal ugrasz, a túlélés esélye 5–7-szeresére nő. Ennek oka az, hogy a testnek ugyanolyan sebességgel kell kiszorítania a vizet, amellyel beleérkezik. Ha ez nem történik meg, hirtelen, kemény ütközés következik be, ami belső sérüléseket okozhat.
Ha oldalra, hasra vagy hátra esel, a testedre nehezedő terhelés sokszorosára nő, ami súlyos sérülésekhez vagy azonnali halálhoz vezet.
Például:
Miért érződik néha a víz betonkeménynek?

Biztosan hallottad már, hogy nagy magasságból zuhanva a víz olyan kemény lesz, mint a beton. Ennek több fizikai oka van:
Milyen tényezők befolyásolják még a zuhanás kimenetelét?
A vízbe zuhanás nemcsak a magasság miatt lehet halálos, hanem számos egyéb tényező is befolyásolja:
Hogyan élik túl a profi sportolók a nagy magasságból történő ugrásokat?

Az extrém sportolók, mint például a sziklabúvárok (cliff divers), pontosan tudják, milyen veszélyes lehet nagy magasságból a vízbe ugrani. Ezért különleges technikát alkalmaznak:
Eközben még az olimpiai műugrók is, akik „csak” 10 méteres toronyból ugranak, jelentős becsapódási erőt élnek át. Néhányan közülük úgy írják le az érzést, mintha szilárd felületnek ütköznének, ami szintén alátámasztja, hogy a magasság növeli az ütközés keménységét.
Tehát, bár a víz puhának tűnik, nagy magasságból zuhanva halálos lehet. A kutatások szerint az a kritikus magasság, ahonnan a víz már betonkeménynek érződik, körülbelül 45 méternél (149 láb) kezdődik.

Az emberi túlélés felső határa pedig nagyjából 56 méter (186 láb), de csak akkor, ha lábbal előre érkezel a vízbe. A testhelyzet tehát döntő fontosságú: a megfelelő tartás többszörösére növeli a túlélés esélyét.
Így hát, ha valaha nagy magasságból kellene a vízbe ugranod, jegyezd meg a legfontosabb szabályt: csak lábbal előre és megfeszített testtel! De a legjobb tanács: ne ugorj le sehonnan, ha nem vagy teljesen biztos abban, hogy biztonságos! Ez a tudás akár az életedet is megmentheti.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK