HIRDETÉS BEZÁRÁS

Miért tartják a Balti-tengert a világ egyik legveszélyesebb tengerének?

A Balti-tengert joggal nevezik a Föld egyik legveszélyesebbjének.

    Ennek oka nemcsak az ökológiai állapota vagy az úgynevezett húzóáramlatok, amelyek képesek az úszót a mélybe rántani.

    HIRDETÉS

    A második világháború mélyben rejtőző öröksége máig emlékeztet magára és halálosan veszélyes lehet.

    Áramlat, Balti-tenger, biztonság, háború, hal, Lőszer, Ökológia, Szennyezés, tenger, veszély

    A Baltikum – a második világháborús lőszerek temetője

    Óceanográfusok állítják, hogy a második világháború után a Balti-tenger feneke vegyi fegyverek temetőjévé vált. A „Professzor Stokman” hajó fedélzetéről végzett kutatások kimutatták, hogy az elsüllyedt hajókból mérgező anyagok szivárognak. Lengyel szakértők becslése szerint az elsüllyesztett német lőszerek körülbelül 15 ezer tonna mérgező anyagot tartalmaznak, amelyek egyre inkább okoznak mutációkat a halakban és tengeri állatokban.

    Most az Európai Unióban vita folyik arról, érdemes-e kiemelni a Balti-tenger fenekéről a lőszerek millióit és ártalmatlanítani őket, vagy jobb mindent úgy hagyni, ahogy van.

    HIRDETÉS
    Áramlat, Balti-tenger, biztonság, háború, hal, Lőszer, Ökológia, Szennyezés, tenger, veszély

    A Wehrmacht vegyi fegyvere – egy késleltetett akna. Az összes készletének elsüllyesztéséről a döntést az antihitleri koalíció országai hozták meg a potsdami konferencián. A legyőzött Németország vegyi fegyverarzenálja nagy volt: tüzérségi lövedékek és bombák, robbanótöltetek, kézigránátok és füstgyertyák. Különösen veszélyesek a mustárgáz harci anyag készletei.

    Vízzel érintkezve zselészerű masszává alakul, amely lesüllyed a fenékre és rendkívül mérgező marad. Azonban a tudósok nem gondolják, hogy a mérgező anyag egy részének kiszabadulása a burokból olyan rendkívül veszélyes lenne.

    A legmérgezőbb anyagok viszonylag gyorsan oldódnak: kiderül, hogy bár a hatásuk gyilkos, de gyors lefolyású, és ezért helyi (lokális).

    Áramlat, Balti-tenger, biztonság, háború, hal, Lőszer, Ökológia, Szennyezés, tenger, veszély
    HIRDETÉS

    Húzóáramlatok, vagy hasító áramlatok

    A Szambiai-félsziget lakói jól ismerik a veszélyes húzóáramlatokat a tengerparton. Mindennek oka a szél, amely a part mentén fúj és vízáramlást okoz. A fenék ezen a helyen bonyolult: gödrök váltakoznak zátonyokkal, és ellenáramlatok keletkeznek, amelyek összeütközve visszahúzódnak a tengerbe, magukkal sodorva a parti vizet.

    Az ember, ha ilyen húzóáramlatba kerül, lehet, hogy nem tud kievezni a partra, annyira erős tud lenni a hasító áramlat.

    Ebben a helyzetben a mentők azt tanácsolják, ne félj és ne pánikolj: ez elveszi az erőd. Ne próbálj meg az áramlattal szemben úszni – elég, ha a part mentén evezel, abba az irányba, amerre a szél fúj. Előbb-utóbb egy következő zátonyra érsz, ahol már nincs erős áramlat, és nyugodtan ki tudsz jutni a partra.

    Áramlat, Balti-tenger, biztonság, háború, hal, Lőszer, Ökológia, Szennyezés, tenger, veszély

    Borotvaéles német cölöpök maradványai

    Azokban az időkben, amikor a Kalinyingrádi terület Poroszország volt, a német hatóságok cölöpökkel erősítették meg a parti sávot, hogy a hullámok ne mossák a homokot a tengerbe. Először a németek erre erős mamutfenyőt használtak, de aztán olcsóbb anyagra váltottak – betonra és fémre. Idővel a cölöpök pusztulni kezdtek, és az orosz Szvetlogorszk hatóságai elrendelték a levágásukat, hogy ne sértsék meg az úszókat és fürdőzőket. De a hatás fordítva sült el.

    HIRDETÉS

    A levágott cölöpök borotvaéles peremei nem láthatók a víz alatt, ezért különösen veszélyesek. Az ilyen rozsdás pengék elvághatják a lábat, és az úszó sok vért veszíthet. A városi hatóságok időnként „Fürdeni tilos!” táblákat helyeznek ki a strandra, de ezeket folyamatosan összetörik. Emellett van egy helyi szórakozás – üveget törni a köveken. Évtizedek telnek el, mire a hullámok és a homok lecsiszolják a törött üvegek éles széleit.

    Áramlat, Balti-tenger, biztonság, háború, hal, Lőszer, Ökológia, Szennyezés, tenger, veszély

    Veszélyes halak

    Az ipari szennyvizek a Balti-tengerbe juttatják az egyik legveszélyesebb rákkeltő anyagot – a higanyt. Ez bekerül a halak szöveteibe, és az ember, aki megeszi, mérgezést kockáztat. Nincs közvetlen tilalom a balti hal fogyasztására, de az orvosok nem tanácsolják, hogy túl sokat egyél belőle, különben egészségügyi problémákkal szembesülhetsz.

    Minél kisebb a hal, annál kevesebb higanyt tudott felhalmozni a szöveteiben. A skandináv országokban az orvosok nem javasolják a szoptatós anyáknak a Balti-tengerből származó tengeri hal fogyasztását. Dán szakértők állítják, hogy az 5 kg-nál nehezebb lazac már veszélyes lehet, és nem tanácsos megenni.

    A lett ökológusok jelentős problémának tartják továbbá a hétköznapi háztartási vegyszereket, melyek a csatornarendszeren és a tisztítóműveken keresztül jutnak a tengerbe.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni