HIRDETÉS BEZÁRÁS

Miért sózzuk meg a vizet tojásfőzés közben?

Van ennek bármi értelme? Hiszen úgysem ér a tojás belsejéhez.

    Biztosan sokan tudjátok, hogy tojásfőzéskor érdemes sót tenni a forrásban lévő vízbe. Azonban a nátrium-klorid valódi szerepével a fazékban már csak kevesen vannak tisztában.

    HIRDETÉS

    Ebben a cikkben felfedjük a sós víz titkát, és azt is eláruljuk, miért kell a főtt tojásokat rögtön hideg vízbe tenni.

    aminosav, elszíneződés, fehérje, forrás, főzés, héj, hideg víz, hőmérséklet, kémia, kénhidrogén, konyha, repedés, só, sós víz, tippek, tojás, tojásfőzés, tojáshéj, tojássárgája, trükkök, vas-szulfid, víz

    Sokan azt hiszik, a sózás azért fontos, hogy a tojások főzés után könnyebben pucolhatók legyenek. Valójában ez nem így van, a sónak semmi köze a héjhoz. Ahhoz, hogy a tojások könnyen tisztíthatók legyenek, elég, ha gyenge lángon főzöd őket. A másik lehetőség, bármennyire furcsán is hangzik, hogy ne a legfrissebb tojásokat használd.

    A friss tojások pH-értéke alacsony, ezért a fehérjéjük erősebben tapad a héjhoz. Néhány nap hűtőben tárolás után ez az érték megemelkedik, és a héj sokkal könnyebben lejön. A magas lángon történő forralás hatására a tojások jobban forognak a vízben, ami szintén erősebben köti a fehérje külső rétegeit a héjhoz.

    Akkor érdemes-e egyáltalán sózni a vizet?

    Spoiler: Igen, érdemes!

    HIRDETÉS

    A sós víz titka

    Általában azt mondjuk, hogy a tojásfehérje főzés közben „megkeményedik”. A valóságban azonban épp az ellenkezője történik. Fizikai szempontból a nyers tojásban a fehérje már eleve kemény állapotban van, és főzés közben lazul fel. Így működnek a fehérjemolekulák.

    aminosav, elszíneződés, fehérje, forrás, főzés, héj, hideg víz, hőmérséklet, kémia, kénhidrogén, konyha, repedés, só, sós víz, tippek, tojás, tojásfőzés, tojáshéj, tojássárgája, trükkök, vas-szulfid, víz

    A nyers tojásban a fehérjemolekulák különálló mikroszkopikus golyócskák formájában úszkálnak, és nem lépnek kölcsönhatásba egymással. Főzés közben azonban minden megváltozik.

    Mint tudjuk, a tojásfehérje nagy része (85,7%) víz. A hőmérséklet emelkedésével a vízmolekulák felgyorsulnak, és ennek hatására elkezdenek egymásnak ütközni a fehérjegolyócskák. Ezek az ütközések elindítják a denaturáció folyamatát. A fehérjegolyócskák belső kötései fokozatosan felbomlanak, és szalagokká alakulnak, erős kötést hozva létre. De mi köze ehhez a sós víznek? – kérdezheted jogosan.

    HIRDETÉS

    A helyzet az, hogy minden kémiai kötés elektromos természetű, ezért a fehérjemolekulák szalagokká alakulásához nem feltétlenül kell a tojást melegíteni. A lényeg, hogy megváltoztassuk a töltött ionok mennyiségét a fehérjemolekula körül. Ezt pedig legegyszerűbben úgy érhetjük el, hogy sót oldunk a vízben.

    Más szóval, a só segít a fehérjének gyorsabban fellazulni. Ha a héj megreped, a belőle kifolyó fehérjegolyócskák azonnal szalagokká alakulnak, és elzárják a keletkezett repedéseket. Éppen ezért javasolják a tapasztalt szakácsok a víz sózását főzés közben.

    aminosav, elszíneződés, fehérje, forrás, főzés, héj, hideg víz, hőmérséklet, kémia, kénhidrogén, konyha, repedés, só, sós víz, tippek, tojás, tojásfőzés, tojáshéj, tojássárgája, trükkök, vas-szulfid, víz

    A másik ok, amiért érdemes sózni a vizet, a sűrűségében rejlik. A sós oldat sűrűbb, ami elősegíti a hő egyenletesebb eloszlását főzés közben. Emellett a sűrűbb vízben a tojások a felszínen úsznak, és nem ütődnek a fazék falához, így kisebb az esélye, hogy megrepednek.

    Miért kell a főtt tojásokat azonnal hideg vízbe tenni?

    Végül eláruljuk, hogyan kerülheted el a tojássárgája elszíneződését főzés közben. Biztosan te is észrevetted már, hogy a kemény tojás sárgája gyakran piszkos zöldes árnyalatot kap. Ennek az az oka, hogy amikor a tojás felmelegszik, a fehérjében lévő aminosavak egy része – természetes módon – elkezd lebomlani.

    Ennek eredményeként a tojás leghidegebb részén – a közepén – kénhidrogén képződik. A kellemetlen szag mellett ez a gáz arról is ismert, hogy aktívan kötődik a vashoz, ami nagy mennyiségben van jelen a tojássárgájában. A reakció eredményeként egy új elem, vas-szulfid keletkezik, és a sárgája ettől zöldes árnyalatot kap.

    Ennek elkerülése érdekében a főtt tojásokat főzés után érdemes néhány percre hideg vízbe tenni. Ez az egyszerű művelet csökkenti a kénhidrogén képződését a tojásban, és megakadályozza a sárgája elszíneződését.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni