HIRDETÉS BEZÁRÁS

Érdekes tények a Pisai toronyról: be lehet-e jutni, és miért nem dől már tovább?

Több száz „dőlő” építmény van a világon, de nem mindegyiket veszik körbe turisták tömegei. A pisai ferde torony azonban a bolygó minden tájáról vonzza az utazókat.

    HIRDETÉS
    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás
    Az a félelem, hogy a látványosság ledőlhet, arra készteti az embereket, hogy ne halogassák pisai útjukat.

    Elmesélem neked, miért dőlt meg az építmény, és milyen legendákat őriz.

    A pisai ferde toronyról: története

    A híres Ferde Torony (Torre Pendente) az olaszországi Pisa városának (Toszkána régió) főterén található. Az építészeti együttes egy katolikus székesegyházból (bazilika), egy keresztelőkápolnából (kupolás baptisztérium a nyugati homlokzatnál) és magából a magas toronyból (harangtorony a délkeleti homlokzatnál) áll.

    Az épületegyüttes építése 1173-ban kezdődött és majdnem 200 évig tartott. A pisai tornyot szemmértékre tervezték: csak a 15. században tanulták meg, hogyan kell szakszerű mérnöki számításokat végezni. Ennek eredményeként az alapozás túl kicsinek bizonyult a laza és mozgékony talajhoz, amelyre az építményt emelték.

    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás
    A süllyedő talaj, amelyen a torony áll, megóvta azt a rendszeres földrengések idején. Lakóházak dőltek romba, a torony azonban épen maradt.
    HIRDETÉS

    Az építkezés ötödik évében a torony 4 centiméterrel megdőlt. Az első építész és a terv szerzője, Bonanno Pisano elmenekült az építkezésről, mert félt a büntetéstől. Később a helyiek legendákat szőttek arról, hogy a férfinak nem fizették ki a honoráriumát, ezért megkérte a tornyot, hogy „kövesse őt”, mire az meghajolt az építője felé.

    A munkások folytatták a torony emelését, és már az építés közben megpróbálták ellensúlyozni a dőlést, a másik oldalon túlsúlyt képezni és megerősíteni a talajt. Amikor az ötödik emelet megépült, a torony már 50 centiméterrel tért el a központi tengelytől, amikor pedig a nyolcadik is elkészült – már majdnem másfél méterrel.

    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás
    A toronyban van egy kilátó, ahová felmehetsz, hogy madártávlatból lásd a teret.

    A torony építésének utolsó, kulcsfontosságú szakaszát Tommaso di Andrea Pisano építész vezette. Ő Pisában született, és apjától, a híres építésztől és szobrásztól, Andrea Pisanótól tanult. Tommaso szobrászként kezdte pályafutását, később pedig kinevezték a pisai dóm főépítészévé. Meghalt, mielőtt befejezhette volna a munkát.

    Az építkezést más építészek folytatták, köztük Giovanni di Simone. Végül 1372-ben a munkálatokat befejezték.

    Napjainkban a pisai ferde torony magassága 57 méter, súlya 14 000 tonna, alapjának átmérője 15,5 méter. Az építmény 207 márványoszlopból áll, a legfelső emeleten hét harang található.

    A pisai ferde torony szobrai

    A tornyot olyan sűrűn „burkolja be” az áttört árkádsor, hogy a bibliai témájú és szentek életéből vett jeleneteket ábrázoló szoborcsoportok nem szembetűnők, és a fényképeken szinte nem is látszanak. A kifejező „Madonna a gyermekkel” dombormű – Andrea Guardi munkája – a torony bejárata fölött helyezkedik el. Néhány oszlop oszlopfője fantasztikus állatokat formáz.

    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás
    A pisai torony kőből épült, és kívül-belül kétszínű – fehér és zöldesszürke – márvánnyal van burkolva. Ez egy hagyományos, Toszkánára jellemző technika, amelyet intarziás stílusnak neveznek.
    HIRDETÉS

    Le fog dőlni a pisai ferde torony?

    A tudósok előrejelzései szerint az építmény még legalább két-három évszázadig állni fog. A pisai ferde torony dőlésszöge jelenleg körülbelül 3,9°. Ez az érték kissé változhat a talajsüllyedés és más tényezők miatt, de az elmúlt évtizedekben stabil maradt.

    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás
    2008-ban az építményt véglegesen rögzítették abban a helyzetben, amelyben ma is láthatod.

    Érdekes tények és legendák a pisai ferde toronyról

    • 1986-ban a pisai ferde tornyot felvették az UNESCO Világörökségi listájára.
    • 2018-ban fényshow-t tartottak itt a székesegyház 800. évfordulója alkalmából.
    • A torony egyik legendája arról szól, hogy építésekor emberi csontokat és koponyákat használtak fel. Ezt azonban a tudósok cáfolják.
    • Van egy másik legenda is, amely az egyik haranghoz kapcsolódik. Azt beszélik, hogy mágikus erővel bír, mert tiszta aranyból öntötték, amit magától a császártól loptak el. Valójában a pisai ferde torony összes harangja bronzból készült, de úgy tartják, hogy ha valaki meg tudja kongatni ezt a bizonyos harangot, teljesül a legféltettebb kívánsága.
    • Egyesek úgy vélik, hogy a pisai ferde toronyban egy kísértet lakik, amely egy őr meggyilkolása után jelent meg ott. Vannak, akik még azt is állítják, hogy látták a sziluettjét az éjszakai égbolton.
    • Azt beszélik, hogy Galileo Galilei a pisai ferde tornyot használta a gravitációval kapcsolatos kísérleteihez.
    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás
    HIRDETÉS

    Megközelítés

    A legközelebbi nemzetközi repülőtér a Pisai nemzetközi repülőtér (olaszul: Aeroporto Internazionale di Pisa), amelyet Galileo Galilei repülőtérnek is neveznek.

    A legegyszerűbben úgy juthatsz el a repülőtérről a pisai ferde toronyhoz, ha felszállsz a Pisamover nevű járatra, amellyel 7 perc alatt és 5 euróért eljutsz a Pisa Centrale pályaudvarra, ahonnan pedig kb. 25 perces sétával éred el a tornyot.

    Taxival vagy autóval az út a repülőtérről a toronyig mindössze 10 percet vesz igénybe.

    Építészet, Harangtorony, látványosság, Műemlék, olaszország, Pisa, történelem, Toszkána, UNESCO, utazás

    A legfontosabb tudnivalók a pisai ferde toronyról

    • A pisai ferde torony a székesegyház harangtornya és a Pisa főterén álló építészeti együttes része, Olaszország egyik legismertebb látványossága.
    • A torony már az építkezés korai szakaszában dőlni kezdett az alapozás tervezési hibái miatt, és az építés közel 200 éve alatt, valamint az azt követő évszázadokban is az építészek és mérnökök különféle módszerekkel próbálták korrigálni a dőlését.
    • Jelenleg a torony dőlésszöge körülbelül 3,9°. Mindent megtettek annak érdekében, hogy végleg ebben az állapotában stabilizálják.
    • A „pisai ferde torony” kifejezés fogalommá vált: így utalnak minden olyan építményre vagy jelenségre, amely instabilnak és ingatagnak tűnik.
    • 2020 óta a toronyba a belépés fizetős a turisták számára, ami sok látogató nemtetszését váltotta ki. 2025 tavaszán a belépő ára 20 euró volt; jegyeket a torony weboldalán vásárolhatsz, ahol kiválaszthatod a neked megfelelő időpontot a látogatásra.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni