Legénysége Indiába tervezett eljutni, de a valóság sokkal zordabbnak bizonyult, és egy út közben rájuk törő vihar az egész hajó pusztulását okozta. Rejtélyes sorsa azonban ezzel még nem ért véget.

2008-ban a „Bom Jesus” roncsait egy teljesen váratlan helyen fedezték fel. Ez pedig nem más volt, mint… Namíbia sivatagja. A hajó maradványai mellett, amely 1533. március 7-én indult végzetes útjára, a régészek megtalálták az általa szállított értékeket is.
Ezek között volt egy aranyérme-gyűjtemény, számos réztömb és sok más kincs is. Azonban még mielőtt a szakértők a helyszínre érkeztek volna, erre a hihetetlen leletre először helyi kincskeresők bukkantak rá.
A lelet paradoxona és történelmi értéke
Bár első pillantásra az egész történet szinte paranormálisnak tűnik, a szakértők szerint a roncsok lelőhelye nem is annyira meglepő, mint amilyennek látszik.

A helyszín Namíbia partvidékének közelében található, ahol a hajó maradványait hatalmas homoktömegek temették el. Sokkal hihetetlenebbnek tűnik maga a szállított rakomány, amely rengeteg értékes tárgyat foglalt magában. Ezek kiállták az idő próbáját, ami arra enged következtetni, hogy korábban senki sem férhetett hozzá a roncs tartalmához.
Az anyagi értéken túl a leletek rendkívül fontosak az általuk hordozott információk miatt is.
A tudósok számára lehetővé vált, hogy megértsék, milyen körülmények között zajlottak a korabeli expedíciók, és megismerjék azokat a kereskedelmi útvonalakat, amelyeken a Portugál Birodalom idején közlekedtek.

Hogy a régészek valóban a „Bom Jesus” roncsaira bukkantak, azt a megtalált érmékből tudták meg. Az érmék értékes betekintést nyújtottak számukra a korabeli kereskedelmi gyakorlatokba és az akkor fennálló gazdasági viszonyokba is.
A nagy felfedezések kora és a hajó pusztulása
A portugál „Bom Jesus” hajó 1533 márciusában hagyta el Lisszabon kikötőjét. Több száz évvel később a roncsait Namíbia sivatagának homokjában találták meg.

A „Bom Jesus” megépítése és első útjai arra az időszakra tehetők, amikor a Portugál Birodalom I. (Szerencsés) Mánuel uralkodása alatt dinamikusan fejlődött. A tudósok feltételezik, hogy ez egyike lehetett azoknak a hadihajóknak, amelyek a portugál flotta újabb sikereit voltak hivatottak biztosítani.
A rekonstruált útvonal alapján a kutatók azt feltételezik, hogy a hajó Nyugat-India irányába tartott, megkerülve Afrika déli csücskét. Az akkori útvonalakon rendkívül értékes árukat szállítottak, például fűszereket, aranyat, elefántcsontot, selymet és rezet.
Az említett kincseken kívül a régészek más tárgyakat is azonosítottak, többek között bronztálakat, navigációs eszközöket, egy muskétát és ágyúkat. Így tehát nem csupán kereskedelmi hajóról van szó, hanem egy sokféle funkciót ellátó hajóról.

A roncs és a fedélzetén található tárgyak rendkívül jó állapotban maradtak fenn. Ezt a sivatagi környezet tette lehetővé, ahová a hajóroncs került. Ez az egyik oka annak, amiért a „Bom Jesus”-t a Szaharától délre eső afrikai nyugati partvidéken valaha talált legrégebbi és legértékesebb hajóroncsnak tartották.
A portugál hajó katasztrófájának lehetséges okai között az első helyen áll az a feltételezés, hogy a viharban vélhetően túl közel került a parthoz, ami a hajótest sérüléséhez, majd a hajó felborulásához vezetett.
Az emberi maradványok hiánya arra enged következtetni, hogy a legénység tagjainak többsége (vagy akár mindegyikük) túlélte a süllyedést, vagy pedig a holttesteket elnyelte a tenger.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK