HIRDETÉS BEZÁRÁS

Az első nászéjszaka: Milyen volt a hercegnők számára

A legkevésbé sem volt romantikus.

    A nemes hölgy szégyenlősen lesütötte a szemét. Félelmében görcsbe rándult a gyomra. Bár a lányokat gyerekkoruktól kezdve szerénységre, engedelmességre, istenfélelemre és az erkölcstelenség kerülésére nevelik, a házasságukat – vagy annak egy fontos részét – mégis gyakran a nyilvánosság előtt kellett megélniük.

    HIRDETÉS

    Az elmúlt évszázadokban minél előkelőbb volt a menyasszony és a vőlegény, annál fényűzőbben zajlott a házasság elhálása. Ezt úgy értem, hogy leggyakrabban magas rangú személyek szeme láttára történt, hogy senkinek se legyen kétsége a frigy törvényességét illetően, és ne legyen lehetőség felbontani ezt a házasságot. Ennek köszönhetően egészen őrült nászéjszakával kapcsolatos történetek maradtak fenn napjainkig.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem

    Az olasz Medici Mária 1575-ben született egy rendkívül gazdag családban, de egy csepp királyi vér sem folyt az ereiben. Házassága IV. Henrik francia és navarrai királlyal kölcsönösen előnyös volt.

    Az első nászéjszakán a 25 éves Mária egy-egy csepp parfümöt tett a kulcscsontjára és a füle mögé. Egyszerű fehér pamut hálóinget viselt, mialatt IV. Henriket várta. Az elhálás a házasságkötés fontos lépése volt. Medici Mária nem tartozott a félénk lányok közé, de azért volt benne némi izgalom.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem
    Medici Mária

    Navarrai IV. Henrik azonban nem a kifinomult modoráról és a tisztaságáról volt híres. Közvetlenül egy csata után jelent meg a királyné hálószobájában. Henriket átjárta az izzadságszag és imádott fokhagymájának illata. Medici Mária megdöbbent, de rendíthetetlenül állta a sarat, annak ellenére, hogy a király így is előnytelenül nyilatkozott a külsejéről.

    HIRDETÉS

    Medici Máriát egyenesség és nyíltság jellemezte. Amikor a fia, az ifjú XIII. Lajos király feleségül vette Ausztriai Annát, a fárasztó esküvői szertartás után a tinédzserek nagyon szerettek volna aludni.

    De az anyakirályné, Medici Mária, mivel nem találta a fiát a menye hálószobájában, erőszakkal vitte XIII. Lajost Ausztriai Anna lakosztályába. A 14 éves ifjú párnak kötelessége volt megpecsételni Franciaország és Spanyolország szövetségét. E kényszer után Lajos azt mondta, hogy szégyent és félelmet érzett. A házaspár ezután négy évig kerülte a testi kapcsolatot, mert mindig eszükbe jutott az a kínos nászéjszaka.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem
    Ausztria Anna

    Marie Antoinette-nek 7 évébe telt, hogy végre valóban Franciaország királynéja legyen! XVI. Lajos félénk király volt, akinek egy kisebb sebészeti beavatkozásra volt szüksége. És ha nem lett volna az a komoly beszélgetés a francia király és Marie Antoinette bátyja, II. József császár között, ki tudja, meddig aludt volna még egyedül a királyné.

    VIII. Henrik sem nyilatkozott túl hízelgően a feleségéről, amikor beadta a válókeresetet Klevei Annával szemben. Azt állította, hogy a nászéjszakát sosem hálták el az új felesége kiábrándító külseje miatt.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem
    „Marie Antoinette” című film

    A középkorban a válás gyakorlatilag lehetetlen volt. Azonban volt néhány kiskapu, amivel a nők egyházi válást kezdeményezhettek: a feleség meddősége (több mint 5 évig tartó) vagy a férj impotenciája (a házasság első napjától számított 3 éven át).

    HIRDETÉS

    Egy férjes asszony három év házasság után bírósághoz fordulhatott, ahol bizonyíthatta szüzességét, és így felbonthatta a házasságot. Ezért játszott rendkívül fontos szerepet a házasság elhálásának szertartása, hogy a nők ne folyamodhassanak ehhez a trükkhöz. Például Lucrezia Borgia, VI. Sándor Borgia pápa törvénytelen lánya, az egyházi bíróságon kijelentette, hogy a férje képtelen teljesíteni a házastársi kötelességét. Ez szolgált alapul a váláshoz.

    Az arisztokratáknál és a királyi családokban a házasság elhálása kevésbé volt privát ügy, mint a köznép körében. Skóciában és Angliában az udvaroncok bekísérték a menyasszonyt a hálószobába, majd megvárták, amíg az utolsó ruhadarabját is leveszi, hogy megbizonyosodjanak róla: a lány teste tökéletes.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem
    Aragóniai Katalin

    Vitatott helyzet alakult ki Aragóniai Katalin és Artúr herceg, VII. Henrik angol király fiának házasságkötésekor. Egy szobalány a szoba közelében ült, és a jelentések szerint hallotta ugyan az ifjú párt, de magát az elhálást nem látta. Másnap reggel Artúr azzal dicsekedett, hogy „megjárta Spanyolországot”.

    Azonban Artúr meghalt, és az öccsét, a későbbi VIII. Henrik királyt nevezték ki új örökösnek. Ő feleségül vette Aragóniai Katalint, dacolva az egyházi tiltással, amely megtiltotta a fivér özvegyével való házasságot. Katalin ugyanis azt állította, hogy a házasság elhálása nem történt meg, és tanúk sem voltak a szobában.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem
    „Montpensier hercegnő” című film.
    HIRDETÉS

    Hedvig Eleonóra schleswig-holstein-gottorpi német hercegnő volt, aki 1654-ben lett X. Károly Gusztáv svéd király felesége. Házasságuk elhálását igen fényűzően bonyolították le: a hálószobában jelen voltak a családtagok és a közeli bizalmasok, egy pap pedig közben megáldotta a nászágyat.

    európa, hagyományok, hatalom, házasság, intimitás, középkor, magánélet, nemesség, nők, történelem
    X. Károly Gusztáv és felesége házasságának megkötése.

    A középkori Franciaországban a nászéjszaka a közeli bizalmasok szeme láttára történt, hogy biztosan megbizonyosodjanak a házasság létrejöttéről. Előfordult, hogy a jelenlévő bizalmasok listája elérte a 20 főt is.

    Nemritkán a folyamat papok jelenlétében zajlott, hogy megszenteljék a frigyet. Ha más tanú nem akadt, legalább szobalányokat vagy szolgákat hagytak a szobában. A házasság elhálása ugyanis a házasságkötés elengedhetetlen, befejező lépése volt. A párt csak azután tekintették jogilag és társadalmilag is valódi házasoknak, miután az első együttléttel ‘megpecsételték’ a köteléküket.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni