HIRDETÉS BEZÁRÁS

Az ajtó hét méterrel a föld felett és nincs lépcső: a titokzatos régi tornyok titka még mindig nem derült ki

Van egy sziget, aminek az építményeit még ma sem értik a tudósok.

    Ez a sziget szó szerint tele van szokatlan kőépítményekkel, amelyekhez hasonlóval sehol máshol nem találkozhatunk. A történészek, építészek és lelkes amatőrök már több mint háromszáz éve próbálják megfejteni, hogy mi célt szolgálhattak.

    HIRDETÉS
    druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek
    Írország egyik építészeti emléke a 12. századi Cashel kerek torony és a hozzáépített 13. századi katedrális, Tipperary megyében. A tornyok falazatához használt habarcsot oltott mészből, homokból és bikavérből keverték.

    Nem a híres Húsvét-szigetről és nem is Teneriféről lesz szó, hanem Írországról, egy szigetországról Európa legszélén. Zöld síkságain és dombjain emelkednek a titokzatos, karcsú kerek tornyok – összesen 65 darab. További 23 pontosan ugyanilyen építmény maradt fenn romként vagy alapként. És csak három hasonló építmény ismert Írországon kívül: kettő Skóciában és egy a Man-szigeten.

    Valamennyi tornyot lényegében egyetlen sablon alapján építették: magasságuk 18-34 méter, az alap kerülete 13-17 méter, az alapozás mélysége körülbelül egy méter. A kőművesek alig megmunkált kőből, meszes habarccsal rakták a falat; a belső falat függőlegesen, a külsőt enyhe dőléssel a teteje felé építették; a köztük lévő teret törmelékkel és habarccsal töltötték ki. A keskeny ajtónyílás körülbelül hét méterrel a föld felett volt, lépcsők nélkül.

    druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek
    Glendalough tornya, Wicklow megye.
    HIRDETÉS

    Az első ilyen építmények vélhetően a 7. század közepén jelentek meg, és a 12. századig épültek. 1820-ban a Királyi Ír Akadémia bejelentette: aki megfejti a tornyok titkát, aranyérmet és 50 font sterling készpénzt kap.

    A 12. század végén Giraldus Cambrensis prelátus hagyta az első írásos bizonyítékot a rendeltetésükről. Azt írta, hogy a helyi hagyományok szerint épült fenséges kerek tornyok kétségtelenül egyházi építmények.

    A prelátus számára az „egyházi” fogalom azt jelentette, hogy a keresztény egyházhoz tartoznak: vajon egy égbe mutató torony szolgálhat-e mást, mint az emberek Isten iránti vágyának bizonyítékát? Csak a 17. században, amikor a kereszténység sötét korszakai fölött felvirradt a felvilágosodás, és az európaiak visszatértek gyökereikhez, merült fel a gyanú, hogy a kerek tornyok talán egyáltalán nem is az egyház nevében épültek.

    druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek
    Ardmore tornya, Waterford.

    A legtöbb kutató egyetértett abban, hogy a tornyok a vikingek művei: elvégre, ezeknek a rablóknak valahonnan figyelniük kellett a helyi lakosságot, előre látva az ellenség barátságtalan cselekedeteit.

    A szkeptikusok tiltakoztak: a vikingek sehol semmit sem építettek, és még a hazájukban sem építettek tornyokat. Még ha ezek az építmények a tengerparton állnának, de sok van belőlük a sziget belsejében is, ahová a vikingek nem jutottak el.

    druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek
    2005-ben az Ír Posta kiadott egy négy bélyegből álló blokkot, amelyhez Michael Craig művész, aki a „toll és tinta” technikával készült munkáiról ismert, négy kerek tornyot ábrázolt: Glendalough (Wicklow megye), Ardmore (Waterford), Clones (Monaghan) és Kilmacduagh (Galway).
    HIRDETÉS

    Később, az amatőr történészek erőfeszítéseinek köszönhetően, az ír tornyok jócskán megöregedtek: szentélyeknek kezdték tekinteni őket, ahol a druidák mágikus tüzeket gyújtottak. 1820-ban a Királyi Ír Akadémia közbelépett, és bejelentette: aki megfejti a tornyok titkát, aranyérmet és 50 font sterling készpénzt kap. A díjért folyó küzdelembe többek között George Petrie festő és költő, valamint Henry O’Brien történész is beszállt.

    A történész fallikus templomokat látott a tornyokban, amelyeket az ősi Tuatha Dé Danann törzs emelt isteneinek tiszteletére, akiket a törzs ősei Perzsiában tiszteltek. A művész (aki végül megkapta a díjat) pedig számos kerek tornyot meglátogatott, és nemcsak lerajzolta az építményeket, hanem részletes információkat is gyűjtött mindegyikük elhelyezkedéséről.

    druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek
    Glendalough tornya. © jpc.raleigh / CC BY-NC 2.0 / Flickr

    Ezután összegezte a megfigyeléseit, és megállapította, hogy a tornyokat meszes habarccsal építették, míg a keresztény előtti kősorokat és erődítményeket anélkül. Mindegyikük keresztény templomok közelében volt.

    A bejárat szokatlan elhelyezkedése – magasan a föld felett – és a kilátó megléte arra utal, hogy a tornyokban a vikingek támadásai idején egyházi ereklyéket őriztek, és emberek is menedéket találhattak bennük, akik egy létrán felmásztak, majd felhúzták maguk után. A tornyok neve – cloic-theach – is csak annyit jelent, hogy „harangtorony”.

    Igaz, a kérdés, hogy miért csak Írországban építettek ilyen építményeket, még mindig megválaszolatlan. Ráadásul közben egy Kara Dotter vezette tudóscsoport a belfasti Queen’s University-n Írországban felfedezett egy bronzkori sírt, amely jóval a keresztények és a rómaiak előtt épült meszes habarccsal…

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni