Ha felidézzük a történetet a Teremtés Könyvéből, Isten a hatodik napon teremtette Ádámot, és rájött, hogy a férfinak szüksége van egy nőre. Így jelent meg Éva.
„Szaporodjatok és sokasodjatok” (Teremtés 1:28) – ez az isteni parancs állítólag elindította az emberi népesség növekedését.
Hasonló mítosszal találkozhatunk az összes monoteista vallásban. Az emberek ősidők óta úgy gondolták, hogy az emberi faj ősöktől származik, ami teljesen ellentmond Charles Darwin evolúciós elméletének, aki szerint az ember más fajokból fejlődött ki. De lehetséges ez?
Valóban lehetséges-e egyetlen férfitól és egyetlen nőtől származó utódokkal benépesíteni a Földet?…
Ha nem emberekről lenne szó, hanem mondjuk muslicákról vagy egerekről, melyek exponenciálisan szaporodnak, akkor a válasz egyértelmű lenne. A tudósok szerint egyetlen egérpár kedvező körülmények között akár egymillió utódot is létrehozhat mindössze egyetlen év alatt.
A Biblia azt mondja, hogy Ádámnak és Évának gyermekei voltak: Káin, Ábel és Sét. Azonban nem találunk részleteket arról, hogyan találtak feleséget. Ez a gyanús hallgatás az Írásban számos találgatáshoz és értelmezéshez vezetett…
Az egyik legnépszerűbb értelmezés szerint az emberi faj fennmaradása érdekében Ádám és Éva fiai a nővéreikkel léptek kapcsolatba.
Természetesen Ádám és Éva leszármazottaira ebben az esetben veszélyek leselkednek – a vérfertőzés következményei, amelyek nemcsak az orvosok, hanem a történészek számára is ismertek. Ilyen esetekben az utódok általában fogyatékkal születnek.
Ezzel kapcsolatban érdemes felidézni a Habsburgok dinasztiáját. Az utolsó képviselőjük, II. Károly, számos fizikai és szellemi fogyatékossággal született, csak 8 éves korában tanult meg járni, és 38 éves korában halt meg.
Vagy emlékezzünk a történetre, amely egy szigeten történt 1775-ben. Egy tájfun pusztított a Csendes-óceán déli részén található Pingelap-atollon, és a lakosságot 20 főre csökkentette! Ennek az apró embercsoportnak kellett a sziget összes mai lakosának ősévé válnia. A 20 szigetlakó egyikének volt egy színtévesztő génje.
Ez a genetikai betegség átöröklődött a következő generációkra. Ennek köszönhetően a sziget a „Színtévesztők szigete” nevet kapta, mivel minden tizedik helyi lakos színtévesztésben szenved.
Még ezeket a szörnyű kockázatokat is figyelembe véve, ha a túlélők elég gyereket szülnek, van esély arra, hogy néhányan egészségesek lesznek. De mi van, ha a beltenyészet (a rokon egyedek párosításának rendszere) évszázadokig folytatódik?
Tudományos szempontból a Föld újranépesítése mindössze két emberrel abszolút lehetetlen. Ha két ember testvér (még ha unokatestvér is), a következő generációk óriási egészségügyi problémákkal szembesülnek.
Az elmúlt száz évben az emberek száma a Földön hatszorosára nőtt (1,5 milliárdról 8 milliárdra), de ez az orvostudomány és a higiénia fejlődésének köszönhető. Ha az egész népesség egyetlen genetikai vonala csak Ádám és Éva vonala lenne, akkor elkerülhetetlenül különböző genetikai rendellenességek jelennének meg.
Ahhoz, hogy a jelenlegi állapotunkig fejlődhessünk, és hogy elkerüljük a vérfertőzés miatti rendellenességeket, több népességcsoport génjeire van szükség, nem csak egyre.
Ezért az ősökről szóló történetet érdemes inkább legendaként kezelni, amely segíthet feltárni a morális dilemmákat, és nem megtörtént eseményként és valós magyarázatként az emberiség eredetére.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK