HIRDETÉS BEZÁRÁS

A valódi ok, amiért az USA-ban nincsenek kerítések és a házaknak üveg bejárati ajtóik vannak. Arra az elvre építenek: az én házam az én váram

Valószínűleg nincs olyan ember, aki amerikai filmeket nézve ne vette volna észre, hogy sok amerikai magánház bejárati ajtaja olyan, mint nálunk egy belső ajtó.

    És gyakran még ugyanolyan egyszerű üvegezéssel is rendelkeznek. Az ő településeiken pedig az utcára néző oldalon nincsenek kerítések. Kerítések persze vannak, de maximum a telkek között, és ezek inkább csak jelképesek, ahogy néha a mi nyaralóinknál is látni.

    HIRDETÉS

    Vajon miért van ez így? A válasz erre az amerikaiak nyitottságának jelenségére a történelmi fejlődésben rejlik, akik saját vagy hitelre vásárolt házakban élnek. De mint minden jelenség mögött, emögött is komolyabb okok húzódnak meg.

    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa

    A kerítések hiánya egyszerűen megmagyarázható. Ez szerepel azoknak a lakóparkoknak a szabályzatában, ahol ezek a házak állnak. A nagy építőipari cégek központilag építik őket egy előre megtervezett városrendezési terv szerint, és ez a feltétel eleve adott a lakóparkok koncepciójában.

    A legtöbb esetben a telkeken tilos mezőgazdasági növényeket termeszteni, így veteményes sincs. Csak virágokat lehet ültetni. Ez egy furcsa tilalom, talán a kereskedelmi hálózatokban való fogyasztás ösztönzésével függ össze.

    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa
    HIRDETÉS

    Az utcai oldalon lévő kerítések tilalma azzal indokolható, hogy a tűzoltóknak be kell jutniuk a házba, ha riasztják őket. Mivel az Egyesült Államokban szinte minden ház könnyűszerkezetes, fából épül, a tűzvédelmi előírások ezt megkövetelik.

    Vagy a rendőrségnek is biztosítani kell a bejutást. Nekik is különleges jogaik vannak, nincs szükségük bírói vagy ügyészi engedélyre ahhoz, hogy behatoljanak egy házba, ha azt gyanítják, hogy egy gyanúsított rejtőzik ott.

    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa

    De miért ilyen egyszerűek a bejárati ajtók? Ez szinte csalogatja a bűnözőket! Egy rabló simán betöri az üveget, és könnyedén be is jut a házba. Az egyszerű ajtó oka még csak nem is a meleg éghajlat.

    Az Egyesült Államokban van egy másik tényező, ami visszatartja a bűnözőket. Ez pedig az, hogy nagyon sok embernek van fegyvere. Bármilyen kaliberű, sőt automata fegyvert is lehet vásárolni – ha van rá pénz. Azoknak pedig, akik saját házban laknak, a pénz általában nem akadály.

    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa
    HIRDETÉS

    Ez a helyzet már több mint 200 éve fennáll náluk. Az Egyesült Államok alkotmányának második kiegészítése szerint az állam garantálja a polgárok jogát a fegyverek tartására és viselésére. Ez a kiegészítés 1791 óta van érvényben.

    De a fegyverek megléte a háztulajdonosoknál önmagában még nem feltétlenül tartja vissza a rablókat vagy más bűnözőket, ha ezeket a fegyvereket nem lehet vészhelyzetben önvédelemre használni. Az Egyesült Államokban az önvédelemhez való jog azonban nagyon kedvező a védekezők szempontjából.

    Van egy elterjedt nézet, hogy Amerikában elég rálépni valaki más füvére, és máris büntetlenül lelőhetnek birtokháborításért, nem is beszélve a házba való behatolásról. Ez azonban nem teljesen igaz. A törvények államonként változnak. Bár szinte mindenhol elismerik az önvédelem feltétlen jogát, akár a támadó halálának okozásáig is, ha valaki behatol a lakásba.

    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa

    De azért vannak kivételek. Az államok túlnyomó többségében a „stay on your ground” (maradj a helyeden) elv érvényesül. Emellett léteznek az úgynevezett Castle Doctrine szabályok is. Ennek lényege: „az én házam az én váram”. Ez nem csak a házra vonatkozik, hanem az autódra és akár a személyedre az utcán is. Nem fogok most részletesen belemenni, de akit érdekel, itt utánaolvashat:

    Az Egyesült Államokban a lakosság 396 millió legális lőfegyverrel rendelkezik, ami körülbelül 124 fegyvert jelent 100 emberre. Évente mintegy 2,5 millió amerikai használ fegyvert önvédelemre, és az esetek 8%-ában a bűnöző halálával vagy sérülésével végződik. A civilek kétszer annyi bűnözőt ölnek meg, mint a rendőrség.

    A bűnözés nagyrészt a bevándorlók miatt van. A szegényebb negyedekben élő kisebbségieket gyakran úgy nevelik, hogy számukra teljesen természetes másoktól elvenni dolgokat. A legális fegyverkereskedelem csak tovább fokozza a bűnözést. Ezért az otthoni önvédelem kétségkívül szükséges.

    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa
    HIRDETÉS

    Persze a rendes, erős vasajtók segítenének a bűnözés csökkentésében. Az ő házaikban azonban nem szokás ilyet beszerelni, ahogy a tégla- vagy tömbházak építése sem jellemző. Őszintén szólva, sok dologban nehéz megérteni az amerikaiakat.

    Hasonló jogok illetik meg azokat, akik magukat és otthonukat védik más országokban is:

    • A lengyel büntető törvénykönyv tartalmaz egy olyan szabályt, amely mentességet biztosít a felelősség alól a jogos védelem keretein belül okozott károkért.
    • A német büntető törvénykönyv szerint az önvédelem nem büntetendő, még akkor sem, ha a védekező a zavar, félelem vagy ijedtség miatt túllépte a szükséges mértéket.
    • A spanyol büntető törvénykönyv a megengedett védekezés határait rögzítve kimondja, hogy a támadás elhárítására választott módszernek meg kell felelnie az „észszerű szükségesség” kritériumának.
    • A francia büntető törvénykönyv lehetővé teszi a kár okozását a védekező vagy harmadik személyek elleni jogtalan támadás elhárításakor, feltéve, hogy a védekezésre használt eszközök arányban állnak a „támadás súlyosságával”.
    • A svéd büntető törvénykönyv igazolja az önvédelmet, ha a védekező közvetlen élet-, testi épség- vagy vagyonveszélyben cselekedett, beleértve a lakásba való bármilyen behatolást is, amennyiben a behatoló figyelmeztetés után sem hagyta el azt. A védekező, akár otthonán kívül is, bármit megtehet a támadóval, akár az életének kioltásáig is.
    amerikai házak, bejárati ajtó, biztonság, bűnözés, fegyvertartás, jog, kerítés, lakópark, önvédelem, usa

    És mi a helyzet Magyarországon? Törvényileg a magyar büntető törvénykönyv is elismeri az önvédelemhez való jogot.

    Számtalan példa van azonban arra, hogy hosszú börtönbüntetésre ítéltek olyanokat, akik védekeztek, még akkor is, ha a saját otthonukban tették azt. Hogy a mi bíróságaink miért így döntenek, az érthetetlen. Persze vannak korrekt ítéletek is az ügyek tárgyalásakor, de ezek inkább kivételek a bírói gyakorlatban.

    Ezért van az, hogy nálunk a kerítések és a vastag biztonsági ajtók nemcsak a nemkívánatos és a kíváncsi szemek elől védenek, hanem a bűnözők ellen is. Az Egyesült Államokban ezzel szemben látszólag a könnyű behatolhatósággal provokálják a bűnözőket, és inkább fegyverrel védekeznek ellenük.

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni