HIRDETÉS BEZÁRÁS

A németek csak 1943-ban vették észre, hogy valami nem stimmel a tankjuk szürke festékével: miért döntöttek úgy, hogy lecserélik, és miért volt eleinte szürke a tank?

A németek szürke, az oroszok zöld tankokkal támadtak.

    Mint kiderült, nemcsak azok a varrónők törtek borsot a németek orra alá, akik olyan hideg egyenruhát varrtak, amelyben csontig fagytak a kegyetlen februári fagyokban, hanem a mázolók is, akik szürkére festették a német tankokat.

    HIRDETÉS

    Hogyan alakult úgy, hogy a német tankok szürkék lettek, és mondhatni álcázás nélkül vonultak a csatatérre? És a legfontosabb – miért pont ezt a színt választották? Pontosan erről szeretnénk ma mesélni neked.

    álcázás, festés, haditechnika, harckocsi, német, stratégia, színek, szovjet, történelem, világháború

    Minden ország haditechnikáját valamilyen különleges módon festik le. Ennek két elég fontos oka van.

    • Az első – a festék megóvja a fémet a korróziótól és meghosszabbítja a harcjármű hatékony élettartamát.
    • A második – a megfelelő színválasztás álcázó hatást biztosít. De ha megnézzük, hogyan voltak lefestve például a szovjet és a német tankok a második világháború idején – észrevehetünk egy furcsa dolgot. A Szovjetunióban jellegzetes zöld színűre festették őket, míg a németek szürkéken közlekedtek.
    álcázás, festés, haditechnika, harckocsi, német, stratégia, színek, szovjet, történelem, világháború
    HIRDETÉS

    És ez azért érdekes, mert nem különböző helyeken harcoltak – hanem ugyanazokon a területeken, egymás ellen. A logika szerint pedig az álcázó festésnek mindkét félnél azonosnak kellett volna lennie.

    Joggal merül fel a kérdés: a náciknál talán színvakok döntöttek a tankok színéről, akik nem értették, mi lenne a jó választás? Dehogyis! Akkor mégis miért pont a szürke mellett döntöttek?

    álcázás, festés, haditechnika, harckocsi, német, stratégia, színek, szovjet, történelem, világháború

    Minden a tervezésen múlt

    Azért tehát, hogy megnehezítsék az ellenség számára a tank felderítését, és a lehető legproblémásabbá tegyék annak követését és a célzást – a tankot a környezet színére kell festeni.

    Ráadásul már a gyártási szakaszban készült alapfestésnek is az álcázást kell szolgálnia – arra az esetre, ha a harcok során a később felvitt festék esetleg nem tartana sokáig. Ezt a színt attól függően választották ki, hogy milyen körülmények között tervezték a harci cselekményeket folytatni.

    Mi volt a szovjet emberek szülőföldje? Igen – erdők és mezők! Ők a nyílt mezőn – egyszerűbben szólva a természetben – készültek megütközni az ellenséggel. A Szovjetunióban a tanktervezők pontosan ugyanígy gondolkodtak. Ezért a gyári festés alapszíne a 4BO volt – egy zöld árnyalat, amely megfelelt az orosz tájak alapszínének.

    álcázás, festés, haditechnika, harckocsi, német, stratégia, színek, szovjet, történelem, világháború
    HIRDETÉS

    A német fejlesztők fejében egészen más tervek voltak. Európa elég sűrűn lakott volt már akkor is, így nagy kiterjedésű természetes területekről már akkoriban sem igazán lehetett beszélni.

    Ezért a „friccek” nem a tágas területekért, hanem a lakott településekért harcoltak. És véleményük szerint a legjobb alapszín választás egy harcjármű számára az ilyen körülmények között éppen a sötétszürke, amely hivatalosan a RAL 46 nevet kapta, más néven Dunkelgrau. Ez kevésbé feltűnő az utak és épületek között.

    Finomhangolás a körülmények szerint

    Természetesen az alapfestés csak háttér volt, amelyre az elképzelés szerint a harcjárműveket az adott körülményekhez igazítva festették át. Például télen mind a szürke, mind a zöld tank messziről észrevehető a hóban, és kiváló célpont lenne.

    Ezért a szovjet tankosok vízzel hígított meszet használtak, amelyhez, ha sikerült, krétát, kaolint és gipszet adtak – így a tank teste fehérré- és észrevehetetlenné vált az ellenség számára.

    álcázás, festés, haditechnika, harckocsi, német, stratégia, színek, szovjet, történelem, világháború

    A németeknek is megvoltak a saját változataik a járművek átfestésére. Ha a harcok a természetben folytak az év meleg időszakában, akkor a tankok álcázásához maguknak a legénységeknek kellett volna a helyszínen matt zöld színűre festeniük a technikát. Ezzel minden rendben is lett volna.

    Ám ez azonban csak elméletben volt így – a gyakorlatban másképp alakult.

    HIRDETÉS

    Szürkék a zöldek ellen

    A német hadseregek a technikai fölényre és az ennek segítségével elérhető gyors győzelemre építettek. És kezdetben ez így is volt – a németek technikai fölénye a földön és a levegőben vitathatatlan volt. Ezért nem törődtek semmiféle álcázással – „jó lesz az úgyis, mindegy, hamarosan úgy is győzünk”.

    álcázás, festés, haditechnika, harckocsi, német, stratégia, színek, szovjet, történelem, világháború

    A szovjet tankokat a lehető legnagyobb sebességgel gyártották, és a helyszíni „kipofozásukra” egyáltalán nem volt idő. Ezért a technika abban a formában ment harcba, ahogyan a gyárban elkészítették.

    Így alakult, hogy a csatatereken kezdetben a tankok színe nem olyan volt, amilyet a környezet megkövetelt volna. Hanem olyan, amilyenre a gyári körülmények között festették őket. És nem álcázottak harcoltak álcázottak ellen – hanem szürkék a zöldek ellen.

    És csak 1943-ra kezdett el tudatosulni a német stratégákban, hogy ez az egész háborúsdi kicsit elhúzódik – és a festésre talán jobban oda kellene figyelni. A szovjet oldalon pedig megjelent a lehetőség és az erőforrás nemcsak arra, hogy maximális sebességgel gyártsák a technikát, hanem arra is, hogy a helyszíneken nagyobb figyelmet fordítsanak annak álcázására.

    És te mit gondolsz – sokat számít a valódi csatákban, hogy milyen színűre vannak festve a fegyverek, ágyúk és páncélozott járművek? Vagy teljesen mindegy – csak lőjön? Mondd el a gondolataidat hozzászólásban!

    A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK

Beszélgetés indítása

Jelentkezz be!

Tipp: a felhasználók képet is csatolhatnak a hozzászólásaikhoz!

    Iratkozz fel a hírlevelünkre,

    hogy elküldhessük neked a legjobb cikkeinket

    *heti egy e-mailt fogunk küldeni