Az uszodában úszni nagyszerű mozgásforma, és egyesek számára ez az egyetlen sport, amit hajlandóak űzni. Ugyanakkor ez egy olyan hely is egyben, ahol sok úszó gyűlik össze, és sajnos nem mindegyikük teljesen egészséges.
A Daily Mail egyik tudósítója úgy döntött, hogy megkérdez egy infektológust, hogyan védhetjük meg magunkat a fertőzésektől. Váratlan helyekre hívta fel a figyelmet, amikről kevés úszó tud.

Az infektológusok arra figyelmeztetnek, hogy minden meleg vizes közösségi terület veszélyt jelenthet a különböző fertőzések szempontjából. Hiszen a mikrobák is szeretik a meleg vizet.
Az első és legfontosabb figyelmeztetés: „Ne feküdj és ne ülj a medence szélére, és ne támaszkodj a sávok elválasztóira, ezek ugyanis a baktériumok legfőbb felhalmozódási helyei!”.
De hiszen a sávok elválasztói klóros vízben vannak. Akkor hogyan lehetnek szennyezettek? Kiderült, hogy a klór valóban elpusztítja a vírusokat és a baktériumokat, de korántsem mindet. Például az enterokokkuszok és a Staphylococcus aureus nyugodtan megtelepedhetnek a sávok elválasztóin, mivel elég ellenállóak a klórral szemben.

— Mivel lehet megfertőződni az uszodában?
— Az uszodából sok mindent hazavihet az ember: bélrendszeri vírusokat (rota- és norovírusfertőzés), enterovírusokat, legionellózist („légiósbetegség” — akut bakteriális fertőzés, amelynek kórokozója cseppfertőzéssel terjed), gombákat, HPV-t (humán papillomavírus), molluscum contagiosumot.
Az uszodában leggyakrabban gombás fertőzést lehet kapni — a körmök vagy a lábfej gombásodását. A gomba spórái szeretik a meleg és nedves környezetet, ahol aktívan szaporodnak. Gombával megfertőződhetsz, ha mezítláb jársz az uszoda körüli padlón, a zuhanyzóban, az öltözőben. Sokan nem is tudják, hogy a körmüket vagy a lábukat gombafertőzés sújtja, és hogy tőlük is ugyanúgy meg lehet fertőződni. Ezért viselj mindig papucsot.

A papucsnak speciálisnak kell lennie, amely alkalmas az uszodaterület csúszós felületére (sportboltokban kapható). Ezekben kisebb a kockázata annak, hogy elcsússz a nedves padlón.
A kockázat tovább nő, ha a lábadon sérült a bőr (karcolások, mikrorepedések), ha erősen izzad a lábad, vagy ha gyenge az immunrendszered.
— A gombát letudtuk. Mi a helyzet a többi ijesztő fertőzéssel, amit felsoroltál, hogyan terjed?
— A molluscum contagiosummal vízen keresztül lehet megfertőződni, ha a beteg emberről kórokozó kerül a vízbe, valamint háztartási úton — szivacsokon, törölközőkön és egyebeken keresztül. Világos, hogy a fitneszközpontokban a közös törölközőket magas hőmérsékleten mossák, de jobb, ha mégis alátétnek használod őket, és a sajátoddal törölközöl, amit otthonról hoztál.
Bélfertőzést és enterovírust akkor kaphatsz el, ha véletlenül vizet nyelsz, és ha az uszodában nem megfelelő a víz fertőtlenítése.
Szóval próbáld meg nem lenyelni vizet. Persze fertőtlenítik, de jobb nem kockáztatni. Ez a szabály azonban gyakorlatilag betarthatatlan a fiatal úszók, a gyerekek számára, akik mindenhogyan ugrálnak és lubickolnak a vízben.

Az összes felsorolt fertőzéssel nemcsak az uszodákban, hanem a gyógyfürdőkben is meg lehet fertőződni, ahol szintén nedves és meleg a környezet.
Az infektológus megnevezte azokat a helyeket, ahol a legtöbb baktérium halmozódik fel: ezek a szauna és a gőzfürdő padjai, a nyugágyak, a korlátok és a medence szélei, az úszáshoz szükséges eszközök.
Azonnal felmerül a kérdés: hogyan lehet elkapni egy fertőzést a szaunában, ahol magas a hőmérséklet, ami elvileg „megöl minden élőlényt”? Talán éppen azért, mert az emberek ezt hiszik, kevesen ülnek le a padra úgy, hogy előtte leterítenek egy törölközőt. Általában mindenki csak úgy „lehuppan”.
— A nedves, meleg környezetben a gombák és baktériumok különösen aktívan szaporodnak — magyarázza az orvos. — A mikroorganizmusok meleg és nedves körülmények között azonnal kilépnek az anabiózis állapotából, és elkezdenek kolóniákat építeni. Ezért a fürdőkben, szaunákban rendszeresen felületi takarítást kell végezni.
Mondanom sem kell, hogy mivel a szaunában és a gőzfürdőben fokozott az izzadás, utána nem szabad azonnal beugrani a medencébe, hanem előtte le kell öblíteni magad a zuhany alatt.

— Én például gyakran úszódeszkát használok, és most elbizonytalanodtam. Ki tudja, ki szorította a mellkasához előttem. De ugye nem kell saját úszódeszkát vennem, hogy magammal vigyem az uszodába?
— Én is használok deszkát, amikor úszom. Ezért az uszoda után mindig alaposan megmosom magam a zuhany alatt szivaccsal és tusfürdővel. A szappan lúgos kémhatású, és ennek köszönhetően elpusztul a mikroorganizmusok egy része. A víz pedig lemossa a többi mikrobát. Az uszoda után mindig megmosom a fejem. Jobb, ha a saját fürdőszereidet hozod magaddal, mert a helyi adagolókon is sok mikroba lehet.
Magammal viszem a saját törölközőmet, és természetesen papucsot hordok. Egyébként zárt gumiból készült papucsot tanácsos venni az uszodába. És mindenkinek ilyet ajánlok. Tökéletesen védik a lábat.
Érdemes felhívni a figyelmet arra is, hogy az uszoda előtt is meg kell mosakodni nemcsak utána, még akkor is, ha egyenesen otthonról jössz. Nem is beszélve arról, ha munka után mész az uszodába.

Feltétlenül viselj úszósapkát, és lehetőleg sportfürdőruhát viselj. Az jobban tapad a testhez, így a bőr és a felületek közötti érintkezés minimális.
Az orvos azt is elmagyarázta, hogy mire való az úszósapka. Megvédi a hajszerkezetet a klóros víz hatásaitól, véd a kiszáradástól, a töredezéstől és a hajhullástól. És megvédi és eltakarja a füleket attól, hogy víz kerüljön beléjük, és ennek megfelelően a fülgyulladástól.
Nem szabad uszodába menni, ha vízhólyagok, sebek vagy karcolások jelentek meg. Vagy ami még rosszabb, ha herpesz van az ajkaidon, vagy valamilyen ismeretlen kiütés a bőrödön.
— Fertőtlenítik-e önöknél az úszófelszerelést és a medence szélét? — kérdezte a DM tudósítója az úszásoktatótól a saját uszodájában.
— Igen, természetesen, minden héten az összes felszerelést fertőtlenítőszerekkel kezeljük, a medence szélét pedig minden nap — válaszolta.

A fitneszközpont vezetősége elmondta, hogy az uszodában a víz háromszintű szűrőrendszerrel rendelkezik, hogy minden este az éjszakai takarítók fertőtlenítik az összes medence szélét speciális fertőtlenítő oldattal, akárcsak az edzőgépeket; minden este egy speciális porszívó összegyűjti a medence aljáról mindazt, ami „lehullott” az emberekről a nap folyamán… Az uszodát évente egyszer egy hónapra bezárják, hogy leeresszék belőle az összes vizet, teljesen kimossák belülről, majd új vizet töltsenek bele, és +28 °C-ra melegítsék fel, és így tovább.
Mindezeket a higiéniai intézkedéseket figyelembe véve, amelyeket a tisztességes fitneszközpontok betartanak, valakinek a fenti ajánlások tlán túlzásnak tűnhetnek. De jobb nem kockáztatni.
És még ha eddig ezeknek a szabályoknak a többségét figyelmen kívül is hagytad, és soha nem fertőződtél meg semmivel az uszodában, akkor tudnod kell, hogy nagy valószínűséggel egyszerűen szerencséd volt: eddig nem voltál valamilyen fertőzés hordozójának a közelében. De egyszer minden szerencse véget ér.
Te kaptál már el valamilyen betegséget vagy fertőzést uszodában vagy medencében? Meséld el a történeted hozzászólásban.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK