Az izraeli származású művésznő, Sigalit Landau a Holt-tenger partján nőtt fel. Gyermekkorától kezdve lenyűgözték a tengeri tájak szépségei.
Amikor aztán komolyabban elkezdett a művészettel foglalkozni, a só vált az egyik kedvenc anyagává a műalkotásai létrehozása során. Ez a projekt egyébként nem az első sóból készült szobra volt, korábban is készített már hasonló alkotásokat.


Sigalit legkülönlegesebb ötlete egy fekete színű, nem mindennapi menyasszonyi ruha volt. A művésznő elhatározta, hogy egy meglehetősen érdekes kísérletet végez vele. A kísérlet lényege az volt, hogy két évre a Holt-tenger vizébe meríti a ruhát.
Az volt a célja, hogy megfigyelje, hogyan alakul át az idő múlásával a szövet a sós víz erős hatására.


A helyzet az, hogy a Holt-tenger valójában nem is tenger, hanem egy sós vizű, lefolyástalan tó a Közel-Keleten, Izrael és Jordánia között. A Holt-tenger a Föld legmagasabb sótartalmú tava. Emiatt a vizéből szinte teljesen hiányzik bármilyen biológiai élet.
Tudtad, hogy a világóceán átlagos sótartalma 35 ezrelék, míg a Holt-tengeré eléri a 350-et? Ez tízszer annyi! Hasonlóan magas a sótartalma az afrikai Assal-tónak, és kicsit alacsonyabb (300 ezrelék) az oroszországi Asztrahán területén található Baszkuncsak-tónak.


A Holt-tenger vizének sótartalma körülbelül 320 ezrelék. Összehasonlításképpen: a Fekete-tenger vizének sótartalma nem haladja meg a 20 ezreléket. Ez hatalmas különbség! Sajnos a Holt-tenger rohamosan eltűnik, a vízszintje évente 1 métert csökken.
Ennek az az oka, hogy az emberek ásványi anyagokat bányásznak itt. A vizet elpárologtatják, az ásványokat kinyerik, a tenger pedig szó szerint a szemünk láttára tűnik el.



2015-ben a művésznő bemerítette a ruháját a Holt-tenger vizébe. Ezzel egyidejűleg Sigalit 3 havonta elment megnézni az átalakulását. Ilyenkor búvárok merültek le a mélybe, hogy lefotózzák ezt a folyamatot, hogy szemléltessék: hogyan borítja be a ruhát a sókristályok. Így a ruha két évig feküdt a Holt-tenger öt méteres mélységében.
A kitűzött határidő leteltével, 2017-ben egy igazi remekműveket emeltek ki a vízből! A magas sókoncentrációnak köszönhetően a csillogó sókristályok több milliméter vastagon teljesen beborították a ruhát és más egyéb tárgyakat, amiket a művésznő a vízbe merített.



A művésznő legnagyobb meglepetésére a kristályruha súlya a tengerfenéken töltött hosszú idő után jelentősen megnőtt a sókristályok miatt. Ezért a ruha kiemeléséhez speciális technikát kellett alkalmazni.
A ruhával végzett kísérletre Szemjon Akimovics An-szkij „Két világ között” című darabja ihlette a művésznőt. A darab egy elhunyt fiatalemberről szól, aki alkut kötött az ördöggel, hogy megszállhassa egy haszid lány testét.

A fekete menyasszonyi ruha, amelyet Sigalit a Holt-tenger fenekére merített, pontos másolata annak a ruhának, amelyet Szemjon Akimovics An-szkij darabjának előadásaiban használtak.
A sóvá átalakult ruha végül egy komplett kristályszoborrá változott. 2019-ben a ruhát kiállították a londoni modern művészeti múzeumban a „Sós menyasszony” című kreatív kiállítás részeként.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK