-
1 Maya Bay - Phiphi-szigetek, Thaiföld
A Maya Bay akkor tett szert világhírnévre, miután 2000-ben itt forgatták A part című brit-amerikai filmet, Leonardo DiCaprio-val a főszerepben. A turizmus a film bemutatása után megélénkült, ami odáig vezetett, hogy 2018-ra mintegy napi 5000 turista látogatta az öblöt. 2018 júniusában végül a hatóságok úgy döntöttek, hogy bizonytalan ideig kitiltják innen a turistákat, amíg az élővilág helyreáll.
-
2 Karácsony-szigeti korallzátony, Ausztrália.
Szinte hihetetlen, de alig 10 hónap alatt a zátony több mint 90%-a teljesen megsemmisült. Néhány korall csak kifehéredett, mások teljesen elhaltak. A szokatlan jelenség mögött az éghajlatváltozás okozta hőmérséklet emelkedés lehet a felelős.
-
3 Guaíra-vízesés, Brazil-Paraguay határ.
A Guaíra-vízesés fülsüketítő zaját még 30 km-ről is lehetett hallani egykoron. Hosszú éveken át turistalátványosságként vonzotta a látogatókat, mígnem 1981-ben a brazil hadsereg fel nem robbantotta a vizet megtörő sziklákat, hogy helyén megépítsék az Itaipu víztározót.
-
4 Altamira-barlang, Spanyolország.
A Spanyolország északi részén található Altamira-barlang 2002 óta van zárva a turisták elől, mivel az oda látogató turisták a puszta légzésükkel is olyan szinten károsították az itt található páratlan barlangrajzokat, hogy azok nemes egyszerűséggel penészedni kezdtek. 2001-ben megépítették a barlang pontos hasonmását, a turisták azóta ebben a mesterséges barlangban élhetik át az Altamira-barlang hangulatát.
-
5 Chacaltaya-jégmező, Bolívia.
Becslések szerint több mint 18 ezer évig formálódott Dél-Amerika egyik leghíresebb jégmezeje, melynek mérete 1980-óta aztán folyamatosan csökkent, míg végül 2009-ben teljesen el nem tűnt. Ennek oka szintén a globális felmelegedés.
-
6 Nohmu-piramis, Belize.
A 2300 éves maja piramist 2013-ban semmisítette meg egy építő cég, aki buldózerekkel szedte darabokra a piramist, hogy a belőle származó mészkövekből utakat építhessenek a közeli városokban. Az ügy nagy port kavart, később a kotrógépek vezetőit, a művezetőt és a vállalat két igazgatóját is elítélték az ügy miatt.
-
7 Poopó-tó, Bolívia.
A Poopó-tó egy időszakos tó Bolíviában, ami azt jelenti, hogy a tó mérete folyamatosan változik (vagy akár teljesen el is tűnik) a környéket ért csapadékmennyiség hatására. 1994-ben már egyszer kiszáradt, ám az azt követő heves esőzések végül újra feltöltötték. 2016-ban ismét kiszáradt, azóta viszont (még) nem tért újra magához.
-
8 Wedding Cake Rock, Ausztrália.
A 2015-ben népszerű turisztikai célponttá vált sziklát le kellett zárni a látogatók elől, mivel az oda látogató emberek súlya alatt teljesen instabillá vált. Ennek ellenére a lezárás, a bírságok és a rendőrségi jelenlét sem mindig akadályozza meg a turistákat, hogy kimásszanak rá egy-egy gyors fotó erejéig. A hivatalos rendelet szerint a szikla zárva marad mindaddig, míg természetes okból végleg el nem tűnik.
-
9 Raja Ampat-szigeteki korallzátony, Indonézia.
2017-ben az óceánjáró hajók egy nagyjából 1600 négyzetméteres területen teljesen elpusztították a korallzátonyt, melynek helyreállítása hosszú évtizedekbe telhet. A mesébe illő korallzátony pusztulását a környékbeli búvárkodással foglalkozó cégek sínylették meg leginkább, akik így nagyjából 18,6 millió dollár bevételtől esnek el évről-évre.
-
10 Duckbill, Oregon
A szokatlan külsejű sziklaformáció rendkívül népszerű volt a turisták között, egészen 2016. augusztus 29-ig. Ekkor ugyanis egy baráti csoport átugrott a kerítésen és magukból kifordulva teljesen tönkretették ezt a természeti képződményt, állítólag bosszúból - mivel az egyik barátjuk korábban a lábát törte rajta. És ezért bosszút álltak. Egy sziklán. Hihetetlen. 🤦
-
11 Pont des Arts, Párizs
A népszerű hidat a szerelem hídjaként tartották számon a turisták, ami olyan népszerű volt az emberek körében, hogy egyszerűen nem bírta tovább. A látogatók ugyanis körülbelül 45 tonnányi „szerelemlakatot” aggattak a hídra, ezért az önkormányzat a híd összeomlásától tartva minden lakatot eltávolított a hídról és üveglapokkal fedte be annak korlátját, hogy gátat szabjon a turisták évtizedek óta tartó szokásainak. A híd azóta nagy csalódást okoz a turistáknak, mivel így teljesen elvesztette varázsát.
A listát persze bármikor tovább folytathatnánk, hiszen a turisták miatt olyan példátlan turisztikai látványosságok kerültek veszélybe, mint a Kínai nagy fal, a római Colosseum, Velence vagy épp maga az Antarktisz.
Nem is minden esetben a turisták száma okozza a problémát, hanem inkább azok viselkedése - mivel szemetelnek, feliratokat rajzolnak vagy karcolnak a falakra, rosszabb esetben pedig megpróbálnak letörni belőlük egy darabot, hogy hazavihessék magukkal emlékbe. Az ilyen viselkedés miatt pedig napról-napra amortizálódnak a világ legszebb, pótolhatatlan turistalátványosságai.
Napjaink turistalátványosságainak népszerűsége nagyban függ a közösségi hálózatokon megosztott fényképektől. Ma már az utazni vágyók mintegy 50%-a ugyanis ezek alapján dönti el, hogy hová is tervezi a következő utazását. Ez a hirtelen jött népszerűség azonban nem feltétlenül kedvez maguknak a turistalátványosságoknak, hiszen a sok szemét, graffiti és meggondolatlan rongálás maradandó sebeket ejt bennük.
Az alábbi cikkben néhány olyan népszerű turistalátványosságot gyűjtöttünk most össze, melyek egyszerűen nem bírták tovább az emberek jelenlétét.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK