Évről-évre egyre több és több turista dönt úgy, hogy valamilyen külföldi úti célt választ magának a nyaraláshoz. Egy egzotikus országba utazás esetén azonban (de néha még környező országba történő utazás esetén is) nem árt előzetesen megismerkednünk a szokatlan helyi törvényekkel és szabályokkal, melyekből könnyen bajunk lehet, ha nem vigyázunk.
Cikkünkben most összegyűjtöttünk néhány olyan ruhadarabot, amit nem érdemes bepakolni magunkkal a bőröndünkbe, hacsak nem szeretnénk egy vaskos bírsággal hazatérni a nyaralásról.
1 Németországban tilos eltakart arccal közlekedni
Németországban létezik egy törvény, ami megtiltja a sofőröknek, hogy elfedjék az arcukat vezetés közben. A hatóságok szerint erre azért van szükség, mivel a bűnözők így sokkal könnyebben azonosíthatók és megtalálhatók a biztonsági kamerák felvételei alapján.
A szabály meglehetősen széleskörű, ezért már egy napszemüveg+kapucni kombinációért is megbüntethet minket a rendőr, ami alaphangon is 60 eurós bírságot jelent.
2 Az afrikai turisták jobban teszik, ha nem viselnek fekete vagy sötétkék ruhát.
Azok, akik esetleg Afrikába indulnak nyaralni, jól teszik, ha a sötét színű ruhák helyett inkább sok színes ruhát visznek magukkal. Ennek oka a kontinensen veszélyes betegségeket hordozó cecelégy, ami a sajátos színérzékelése miatt főként a fekete és kék színt részesíti előnyben.
HIRDETÉSHIRDETÉSHIRDETÉS3 Az Emirátusokban a pólót viselő nők nem vásárolhatnak az üzletekben.
Az Egyesült Arab Emírségek meglehetősen konzervatív ország. Bár az üdülőhelyeken teljesen nyugatias kiszolgálásban van részük a vendégeknek, egy bevásárlóközpontba tévedve már komoly atrocitások érhetik a nőket, ha túlságosan nyitott ruhában jelennek meg. Mindenképpen tanácsos eltakarni a térdeket és a vállakat – az üzletekben erre külön táblák is figyelmeztetnek.
HIRDETÉSHIRDETÉSHIRDETÉS4 Japánban a kivágott nyakú póló a tiszteletlenség jele.
Japánnak is megvannak a maga hagyományai. Tokió utcáin például rengeteg rövid szoknyás diáklánnyal találkozhatunk, de a nyakkivágásra nagyon szigorú szabályaik vannak. Az utóbbi időben ez európai és amerikai turisták hatására némileg változott az etikett: ma már az ingek esetében az egy kigombolt gomb megengedettnek tekinthető, ám az idősebb generációk számára ez sokszor még mindig nagy felháborodást okoz.
HIRDETÉSHIRDETÉS5 Iránban a farmereket "gonosz" anyagnak tekintik.
Iránban nem szívesen látják a farmernadrágokat, a helyi diákoknak egyenesen meg is tiltották a viselésüket. A hatóságok mindezt a hagyományok tiszteletben tartásával magyarázzák, illetve azzal, hogy az angol „jean” szó nagyon hasonlít a „dzsinn”-re, vagyis a „gonosz szellem” szóra.
6 Egyes európai nemzeti parkokban büntetik a rossz cipőket.
Néhány nemzeti parkban nagyon szigorú „dress code” van a cipőket illetően. Például az olasz Liguria régióban 2.500 eurós bírságot kapnak azok, akik szandálban vagy papucsban indulnak túrázni a hegyi ösvényeken. A szomszédos Horvátországban szintén törvény tiltja a papucsban és szandálban történő túrázást (még a Plitvicei tavaknál is) – mindkét ország hatóságai azzal magyarázzák a tilalmat, hogy a rossz lábbeli miatt lábukat kificamító turisták hegyről történő mentése kizárólag helikopterrel lehetséges, ami rendkívül drága mulatság.