- ✓ Nincs időnk;
- ✓ Elfoglaltak vagyunk;
- ✓ Nincs kedvünk fél napot a konyhában tölteni;
- ✓ Más terveink vannak estére.
Az illemszabályok szerint nem illik üres kézzel vendégségbe menni. Legalább egy kis süteményt vagy kekszet illik ajándékba vinni. Persze, nem mindenki tartja be ezt a szabályt, és előfordul, hogy bejelentés nélkül, megbeszélés nélkül toppannak be hozzád ebédidőben. Ráadásul nem elég, hogy üres kézzel érkeznek, még mindent meg is esznek, meg is isznak, és még el is visznek magukkal.
Miért is etetnéd őket a saját pénzedből? Rendben van persze, ha régi ismerősökről van szó, akiket már régóta vársz, és akik segítenek a házimunkában, vagy maguk is hoznak valamit. De mi van akkor, ha nem kívánt rokonok jelennek meg, ráadásul egy egész csapattal? Mindenkit meg kell vendégelni, aztán egy hétig tésztán és vizen élni?

Igen, bármennyire is kínosnak tűnik, de meg kell tanulnod nemet mondani, vagy nem szabad szégyenlősnek lenned, és meg kell kérned a vendégeket, hogy ők is hozzanak magukkal valamit.
Hogyan tanulj meg válaszolni a vendégek „mit hozzak magammal?” kérdésére? Adok néhány jó tanácsot.
Ne félj nemet mondani
A szovjet időkben a nők hozzászoktak, hogy minden vendéget otthon kell fogadni, etetni, itatni, aztán ágyba fektetni őket.
Vannak, akik emlékeznek arra, hogy a távoli rokonok hetekig is képesek voltak „vendégeskedni” és mások élteleiből élni. És a „mit hozzak magammal?” kérdésre az akkori generáció tagjai gyakran azt válaszolták, hogy nem kell semmi, minden van, „a lényeg, hogy gyertek, nagyon várunk”.

Ma már sokan még egy napra sem fogadnak vendégeket az otthonukban, nemhogy éjszakára. A múlté lett a zajos lakoma és a hangos, részeg hacacárék. Ma már kényelmesebb egy kávézóban vagy étteremben találkozni, mint otthon, hogy ne kelljen a főzéssel és a terítéssel bajlódni.
A modern emberek nem szégyenlősek azt mondani:
Az idősebb generációnak is abba kell hagynia a szégyenlősködést, és ugyanígy kellene válaszolnia: nincs időm, nincs erőm főzni, foglalt az estém, rosszul érzem magam, ne gyertek.
Ne feledd, hogy nem lehetsz jó mindenkinek.

És gondold át azt is – ezek az emberek gyakran meghívnak magukhoz? Mennyire töltik meg az asztalt neked? Vagy te vagy a bőkezű velük a saját károdra? Nem lenne itt az ideje, hogy véget vess ennek a vendéglátási akciónak, ha nincs erőd, pénzed vagy kedved vendégeket fogadni?
Hogyan válaszolj a „mit hozzak magammal?” kérdésre?
Őszintén kell válaszolnod. Ha nincsenek otthon a szükséges termékek vagy hozzávalók, akkor kérd meg őket, hogy vegyenek útközben és hozzák magukkal.

Világosan és egyértelműen mondd el – nem vártunk senkit, úgyhogy nincs otthon kenyér, cukor, tej, sajt vagy vaj. Ha nálunk szeretnétek ebédelni, akkor vegyetek csirkét is – mi megsütjük.
Lehet, hogy elsőre nehéz lesz ezt kimondani. De ha kezdetnek udvariasan megemlíted, hogy hozzanak kenyeret, tejet vagy cukrot, az senkit sem fog tönkretenni. Ha látod, hogy van rá hajlandóság, könnyebb lesz a többit is megemlíteni.
Megkérheted őket, hogy várjanak pár percet, amíg megnézed, van-e otthon minden a vendéglátáshoz. Utána pedig megkérheted őket, hogy hozzák magukkal a hiányzó termékeket. Valóban nincsenek, tehát nem hazudsz. És ha a rokonaid vagy ismerőseid józan gondolkodásúak, akkor beugranak a szupermarketbe, és megveszik a szükséges dolgokat.

Ezt a kérdést leggyakrabban azok teszik fel a házigazdának, akik tényleg készek bemenni a boltba, és megvenni, ami szükséges, de egyszerűen nem tudják, hogy mire van szükséged. Szóval, mondd meg nekik! A konyhád nem egy bár, nem kávézó és nem is szupermarket, ezért nem szégyen egy kis kérést intézni a barátaidhoz. A szemtelen embereket viszont éppen ellenkezőleg, elriaszthatod azzal, ha megkéred őket, hogy hozzanak magukkal valami harapnivalót.
A legegyszerűbb válasz az, ha azt mondod: „Ha hozni akartok valamit, akkor hozzatok olyan dolgot, amit ti is szívesen megesztek vagy megisztok”. Ha pedig nincs kedved főzni, és biztos vagy a vendégek kulináris tehetségében, akkor egyenesen meg is kérheted őket, hogy csináljanak valami nasit otthon, és hozzák el magukkal.
Összesítés

Ha váratlan vendégek hívnak, akkor még mielőtt megkérnéd őket, hogy hozzanak valamit, vagy azt mondanád, hogy „nem kell semmi”, ellenőrizd a szekrényeket, a hűtőszekrényt és a fagyasztót. És a helyzettől függően kérd meg őket, hogy hozzanak magukkal valamit.
Ha nincs szükséged semmire, de az emberek ragaszkodnak hozzá, akkor megkérheted őket, hogy hozzanak gyümölcsöt vagy gyümölcslevet – ez sosem árt.
Ha olyan barátok vagy rokonok érkeznek hozzád, akik otthonosan mozognak a konyhában, akkor megkérheted őket, hogy dobjanak össze otthon valamit. Mondhatod neki például, hogy – „hozz olyan mennyei sajtos ropogóst, amit csinálni szoktál”, és hidd el, senki sem fog ellenezni.
Ha esetleg valami nagyon drága dolgot kell vásárolni (de nem hiszem, hogy van ilyen, talán csak az alkohol), akkor tudomásukra adhatod, hogy te is beleadsz majd az árba.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK