- Hűtőszekrény és fagyasztó – itt nem is kell sokat magyarázni. Ha kikapcsolod – készülj fel arra, hogy dobhatod ki a benne lévő élelmiszert.
- Biztonsági rendszerek – ha vannak ilyenek, tartsd őket mindig bekapcsolva. A biztonság nem az a dolog, amin érdemes spórolni.
- Okos termosztátok – kikapcsolod őket, és egyszer csak egy jéghideg lakásba érsz haza.
- Orvosi eszközök – ha valamelyik hozzátartozódnak egészségügyi eszközökre van szüksége, azokat mindig csatlakoztatva kell tartani.
Tudod, régen eléggé paranoiás voltam az elektromos biztonság és a spórolás terén. Amikor elmentem otthonról, gondosan kihúztam az összes kábelt a konnektorból, főleg ha vidékre mentem, vagy a barátaimhoz hétvégére.
Hát…ki gondolta volna, hogy ez a hozzáállás néha kellemetlen meglepetést okozhat? Egyszer csak rájöttem, hogy nem minden eszközt érdemes áramtalanítani. Most megosztom veled a tapasztalataimat – és talán nem csak az idegeidet, hanem a pénzedet is megkímélem.
1. Televízió
Amikor végre úgy döntöttem, hogy beruházok egy új OLED tévére, az első gondolatom az volt: „Azt akarom, hogy ez a szépség húsz évig kiszolgáljon.” És persze, hogy „meghosszabbítsam” az élettartamát, elkezdtem éjszakára kikapcsolni – azt hittem, ez jót tesz neki. Ó, bárcsak tudtam volna…
Kiderült, hogy az OLED képernyők elég kényesek, és időre van szükségük a pixelek frissítéséhez. Ha ezt a folyamatot megszakítod, a képernyő elkezd „beégni”, és hamarosan a tulajdonos korántsem azt a képminőséget kapja, amiért fizetett.
Ráadásul a legtöbb modern tévé éjszaka frissíti magát. Ezt könnyű nyomon követni a piros gomb alapján: ha elkezd villogni, akkor jobb, ha nem nyúlsz a tévéhez. Szóval most már mindig be van dugva a konnektorba, és így nincs is semmi gond.
2. Tintasugaras nyomtató
Vettem egy jó nyomtatót pár évvel ezelőtt. Őszintén bevallom – nem használom túl gyakran. Minden alkalommal, amikor befejeztem a nyomtatást, első dolgom volt kihúzni a kábelt. Minek tartanám bekapcsolva, ha nem nyomtatok? Nagyszerű ötletnek tűnt, amíg észre nem vettem, hogy a tinta gyorsan fogy.
A probléma egyszerű: amikor kihúzod a csatlakozót, a nyomtatófej nem megy át a megfelelő készenléti módba, és minden bekapcsoláskor a nyomtató elindít egy tisztítási ciklust, ami felemészti a tintát. Szóval most már nem húzom ki a konnektorból, csak kikapcsolom a gombbal – és a tinta, *meglepő* módon, tovább tart.
3. Wi-Fi router
A router egy külön történet. Régebben éjszakára kikapcsoltam, azt gondolva, hogy így áramot és internetet is spórolok (akkor még nem volt korlátlan internetem). De egyszer korábban keltem, sürgősen el kellett küldenem egy e-mailt a munkahelyemre, a router pedig úgy döntött, hogy tovább „alszik”. Annyira lassan csatlakozott az internet, hogy majdnem elkéstem a fontos dokumentumok leadásával.
Azóta rájöttem, hogy a stabil kapcsolat nem luxus, hanem szükséglet, főleg, ha otthon okoskütyük vannak, mint nekem: lámpák, kamerák, minden az internethez kapcsolódik. Most a router a nap 24 órájában működik – és én is nyugodtan alszom.
Egyéb eszközök, amiket jobb, ha nem kapcsolsz ki:
Az árammal spórolni persze lehet és kell, de mértékkel. Most már csak azokat az eszközöket igyekszem kikapcsolni, amiknek ez nem árt. Te mit kapcsolsz ki, amikor elmész otthonról? Oszd meg a trükkjeidet – szívesen olvasom a tanácsaidat.
A BEJEGYZÉS A HIRDETÉS ALATTI GOMBBAL FOLYTATÓDIK